Statushouders aan de slag Bieb gaat boeken aan huis bezorgen Bi Op tijd thuis 2 Tienduizenden vluchtelingen kwamen twee, drie jaar geleden naar Nederland. Velen mogen blijven. Van hen wordt verwacht dat ze aan de slag gaan. Het is Bahaa Terro en Wessam Jabali uit Syrië gelukt, dankzij hun eigen doorzettingsvermo genen welwillende werkgevers. STATUSHOUDERS WERK Commentaar Vluchtelingen met een verblijfsvergunning (statushou ders) hebben op de arbeidsmarkt dezelfde rechten als Nederlanders. Maar ze hebben nog lang niet de zelfde kansen. Vaak ontbreekt het hen aan de juiste papie ren. Of de taal is een probleem. Verder hebben sommige statushouders fysieke of psychische moeilijkheden. Elders op deze pagina vertellen Bahaa Terro en Wessam Jabali uit Syrië hun verhaal. Zij vonden werk dankzij hun doorzet tingsvermogen en dankzij welwillende werkgevers. Het gaat hier niet om liefdadigheid. De Zeeuwse bazen van Terro en Wessam verwachten prestaties. Die leveren de twee zonder mankeren. Goed voorbeeld doet goed volgen. Wat Terro en Wessam en hun werkgevers presteren, kunnen anderen ook. De overheid kan dit wat makkelijker maken. Om te beginnen door de procedures voor een verblijfsvergunning te bekor ten. Het gebeurt te vaak dat vluchtelingen anderhalf tot twee jaar moeten wachten, terwijl Nederlandse bedrijven om werknemers zitten te springen. Verder moet Nederland niet al te moeilijk doen over de vakpapieren. Bij twijfel over de vaardigheden kunnen een paar simpele praktijktests duidelijkheid geven. De statushouders op hun beurt moe ten zich natuurlijk wel weten te verkopen. We verwachten dat zij op de werkvloer snel zonder problemen kunnen meedraaien. In heel veel beroepen betekent dit dat ze het Nederlands goed moeten beheersen. Dit wordt nog steeds onderschat. Het is vreemd dat vluchtelingen op werk moeten wachten, terwijl bedrijven om mensen schreeuwen De bezorgservice is bedoeld voor mensen die beperkt mobiel zijn vanwege onder meer ouderdom, handicap of ziekte. „In het verleden zijn op lokaal niveau al wel eens dergelijke initiatieven opgezet", zegt Wanda Broos van de biblio theek. „Maar het gebeurde nooit ge structureerd. Dat gaan we nu wel doen." Bibliotheek Oosterschelde denkt dat er onder de leden behoefte is aan de zogeheten Bibliotheek aan Huis-dienst. „Door het sluiten van vestigingen moeten sommige le den verder reizen", weet Broos. „In veel dorpen zijn weliswaar nog uit- leenpunten, maar de collectie daar is toch beperkt." Iemand die zich aanmeldt voor de nieuwe service krijgt eerst een medewerker van de bibliotheek en een vrijwilliger op bezoek. Dan wordt onder meer be sproken aan wat voor soort boeken of andere materialen iemand be- ln het verleden zijn op lokaal niveau al initiatieven opgezet hoefte heeft. Vervolgens komt de vrijwilliger deze regelmatig afleve ren. Deze service biedt Bibliotheek Oosterschelde gratis aan. Mensen betalen niet meer dan de normale contributie. Op de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland worden nog vrijwilligers gezocht. ALMANAK Lang geleden, toen die Bruënaar nog jong was, had hij verkering met een meisje uit een groot ge zin, waar strikte regels golden. Na een gezellig avondje in De Pul moest het meisje om twaalf uur thuis zijn. Maar ze waren te laat en daarom namen ze bij de voordeur zo stil mogelijk af- scheid. Tot schrik van het stel sprong plots het buitenlicht aan en daar stond pa. „jongeman", klonk het streng. „Dat je te laat bent en mijn dochter staat te zoenen, kan ik je nog wel vergeven. Maar haal alsjeblieft je schouder van de deurbel." RWS vervangt verdachte ketel Nieuw boek Inge Duine 9 mille voor zwembaden GOES Tienerkoor viert feest met reünie ahaa Terro (29) woont in Terneuzen, Wessam Jabali (41) in )Oostburg. Bahaa werkt als kapper bij kapsalon Les Artistes in Terneu zen, Wessam als grondwerker en stratenmaker bij aannemingsbe drijf De Bokx. Het is voor hen een lange weg geweest. Ze komen allebei uit Damascus in het door een mee dogenloze oorlog verscheurde Syrië. Bahaa werkte in de Syri sche hoofdstad al als kapper. Wessam heeft jaren ervaring in de bouw, onder meer in de Ara bische golfstaat Dubai. Ze zoch ten en vonden in Nederland een veilig thuis. Zoals alle vluchte lingen moesten Bahaa en Wes sam eerst op erkenning wachten, voordat ze ook maar iets moch ten doen. Thijmen den Engelsman bege leidt Wessam via Vakmasters, uitzendbureau voor de bouw en techniek. „Het is zo jammer dat deze mensen anderhalf, twee jaar stil moeten zitten, voordat ze aan de slag kunnen. Zeker in deze tijd, nu er zoveel vraag is naar vakkrachten in de bouw en technische beroepen." dinsdag 16 januari 2018 cl Leden van de Bibliotheek Oos- terschelde kunnen voortaan ook boeken aan huis laten bezorgen. Rob Paardekam Goes - Wanda Broos Tip? redactie@pzc.nl GOES Huurders van RWS hoe ven zich geen zorgen te maken over gevaarlijke cv-ketels van Nefit. Nadat het nieuws over de veiligheidsproblemen met Topline ketels uit de peri ode 2006-2009 naar buiten kwam, conclu deerde de woningcorpo ratie dat tien huurders een 'verdacht' apparaat in huis zouden kunnen hebben. Na controle, bleek dit slechts in één huis het geval te zijn. RWS vervangt deze ketel. OUD-VOSSEMEER Inge Duine, afkomstig uit Oud-Vossemeer, heeft een nieuw boek geschre ven. De thriller 'Op glad ijs' werd zaterdag gepresen teerd in De Maagd in Ber gen op Zoom, waar Duine woont. 'Op glad ijs' speelt zich af tegen de achter grond van de Olympische Spelen en terroristische dreiging. Het is Duines tweede boek na 'De laat ste tour', dat verscheen in mei 2016. THOLEN De Thoolse zwembaden krijgen in totaal negen mille voor de aanschaf van speeltoestellen. Dat is het resultaat van het melkbusschieten op het voetbalveld van sportpark De Bent in Tholen, de laatste zaterdag van vorig jaar. Lennard Berrevoets van Carbid Stichting Tho len reikt vanavond in de kantine van voetbalclub Tholense Boys de cheque uit aan het team van zwembad De Spetter en zwembad Haestinge. Niet eerder haalde de stichting zoveel geld op. Het Tienerkoor van de Zeeuwse Muziekschool in Goes bestaat 25 jaar. Dat wordt gevierd met een reünie op zaterdag 14 april. De organisato ren zijn nog op zoek naar oud-leden. Die kun nen zich melden bij koorleider Janny Diele- man via het e-mailadres janny.goes@planet.nl. Een lange Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52