'Capelle bestaat eigenlijk niet meer' II 7 De Ramp in 1953 spoelde Capelle in een keer bijna volledig van de kaart. Er staan nu nog vier huizen in wat voor de watersnoodramp een florerende buurtschap was. iü Aan het begin van de Zwanenburgseweg staat een bord dat het gehucht aangeeft. En verderop, pas voorbij nummer 17, staat het einde van het Schouwse plaatsje dat tegen Ou- werkerk aanleunt, aangegeven. De woning van Piet Geluk op num mer 11 staat daartussen, maar in feite woont hij 'buiten het dorp', zoals hij dat noemt. Capelle ligt aan het begin van de weg, aan een zijtak van de Zwanenburgseweg. Een bord met 'begraafplaats' leid je erheen. In het boekje Nieuwer kerk in oude ansichtkaarten van C.P. Pols wordt ook Capelle ge noemd. Want het gehucht hoort bij Nieuwerkerk. Er stond in 1304 een kapel en in 1753 bestond de buurtschap uit 14 huizen en 11 hofsteden, valt er te lezen. Het was een aparte heerlijkheid die een van de vier bannen van de polder van Duiveland besloeg. De ban was 687 gemeten en 120 roeden groot. Piet Geluk was vijfjaar toen de rampnacht zich voltrok. Hij woonde toen al in hetzelfde huis aan de Zwanenburgseweg. Dat is in 1940 gebouwd. Zijn vader be gon er een tuinderij die hij later overnam. In 2010 liet hij de kas af breken en stopte hij met boeren. Wat hij van Capelle weet, heeft hij van horen zeggen en door erover te lezen. „Tot aan de Ramp was er een café en een winkel. Het kerk hof was er ook al, maar na de Ramp mocht niemand er meer be graven worden." Hij herinnert zich nog vaag het gehucht. „En ik weet nog dat de tram er doorheen reed." Buurtvereniging Hoewel Capelle bij Nieuwerkerk hoort, voelt Piet zich wel een echte Capellenaar. „Een Capellenaar voelt zich geen Nieuwerkerker, maar ook geen Ouwerkerker. Nee, ik voel me eerder verbonden met Zierikzee, daar ging ik naar school. We schre ven vroeger ook altijd Capelle bij Zierikzee." Hoewel alles is verdwenen met de Ramp, is de buurtvereniging zo'n dertig jaar geleden opnieuw opgericht. Piet is voorzitter en er zijn twee mannen en twee vrou wen lid van het bestuur. Een paar keer op een jaar komen de leden samen. Afgelopen vrijdag was er een nieuwjaarsreceptie, in maart is er een jaarvergadering met een spreker en er wordt wel eens een barbecue en een excursie georga niseerd. Dat de Ramp zo'n grote wissel op Capelle heeft getrokken, is ook te merken aan Frans Koopman (40). Hij is - samen met zijn vrouw Debora en zoons Levi (5) en Tigo (3) - de vijfde generatie op de boerderij aan de Rijksweg 25. „Het is een van de oudste boerde rijen uit de omgeving. Hij heet De Banjaard en was onderdeel van de Koninklijke Banhoeve, waar grond werd uitgegeven." Op 1 februari 1953 stond het water zeven dak pannen hoog, weet Frans. Zijn va der heeft dagenlang op het dak van boerderij De Viersprong gezeten. Die was van de familie A. Geluk, Tot aan de Ramp was er een café en een winkel. Het kerkhof was er ook al, maar na de Ramp mocht niemand er meer begraven worden een oom van Piet Geluk, waarbij de opa van Frans altijd ging kaar ten op vrijdagavond. De kinderen gingen dan mee en bleven slapen. „Mijn vader heeft heel Capelle zien wegspoelen. Hij heeft er nooit veel over gepraat. Capelle is eigen lijk opgehouden te bestaan na de Ramp. Van de 100 mensen die er woonden, zijn er 34 overleden." Een van de weggespoelde huizen in Capelle zelf was een knecht huisje in bezit van de familie Koopman. Frans heeft het perceel overgenomen van zijn vader. Het is nu een grasveld tegenover de begraafplaats. Er is namelijk voor gekozen om Capelle niet meer te herbouwen. „De Ramp heeft zo'n impact ge had. Voor de paar mensen die er nu wonen krijg je geen bakker en een slager meer terug. Beter dan dit wordt het niet." Koopman is blij dat schoolkin deren nu met bussen het Waters noodmuseum bezoeken. „Het is goed dat iedereen weet wat er hier is gebeurd. Er gaat zoveel terug naar de Ramp. Kijk naar de Delta werken, die zijn daar een direct gevolg van." Wi dinsdag 16 januari 2018 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: CAPELLE Valeska Nastaly Nieuwerkerk A Frans en Debora Koopman-Uijl en hun zoontjes Levï (5) en Tigo voor hun boerderij De Banjaard. fotos marieke mandemaker - Piet Geluk A Piet Geluk schuilde na de Ramp met zijn ouders op de zolder van hun woning aan A De Zwanenburgseweg, het enige straatje dat Capelle nog rijk is. Het huis van Piet de Zwanenburgseweg. Geluk hiernaast, staat 'buiten het dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51