Deur jeugdhonk dichtgegooid Plan voor triathlon op de Brouwersdam Waar schuil je als die raket komt? 6 Analyse Hier nog geen happy meals Er werd niet om de hete brij heen gedraaid. De vergadering van de dorpsraad Nieuwerkerk was vorige week woensdag precies 3 minuten en 24 seconden bezig toen de jongeren in klare taal te horen kregen hoe de vlag er bij hing. Dorpsraadvoorzitter Ri- chard Dekker gooide meteen de deur dicht: er komt geen jeugd honk op het dorp. En daarmee was de kous af en de discussie gesloten. Niet alleen omdat je moeilijk van 16- en 17-ja- rigen kunt verwachten dat ze ten overstaan van een volle zaal een vlammend betoog houden om an deren van het tegendeel te over tuigen. Zelfs de meeste volwasse nen klappen in zo'n situatie dicht, zeker als ze net zo'n blauwtje heb ben gelopen. Maar wat valt er ook nog te bediscussiëren als de dorpsraad, die geacht wordt de plaatselijke samenleving zo breed mogelijk te representeren, zo'n wens publiekelijk de nek om draait? Dat ze het onderwerp spuugzat zijn bij de dorpsraad is goed te be grijpen. Al jarenlang wordt ge dacht en gepraat om zo'n jeugd- stek te realiseren. Tijdens een dorpsraadvergadering in septem ber 2016 meldde Dekker haast op gelucht dat de vergunning voor een jeugdhonk was aangevraagd en er geld beschikbaar was. Eén probleempje: de jeugd die zo dól graag een eigen onderkomen wilde, was inmiddels opgegroeid en weg. Maar er dook een nieuw clubje jongens en meiden op. Dat graag een eigen plek wil om elkaar enigszins beschut te ontmoeten. Tot grote bezorgdheid van men sen die in de buurt wonen. Niet voor niets werd de bouwgrond aan de overkant van de straat pas verkocht toen de stekker uit het eerdere jeugdhonkplan was ge trokken, zei één van hen nog tij dens een vergadering in oktober. Neem het die buurtbewoners maar eens kwalijk. Van die gasten voor je deur, die op de meest on mogelijke tijden een hoop lawaai staan te maken. En zijn ze einde lijk verdwenen dan rest er een berg puin. Volgens Wim Dorst (CU) staan die jongens 3-0 achter, gebaseerd op in het verleden be haalde resultaten. Hij is groot voorstander van het direct regelen van een honk, maar dan wel mét hele duidelijke afspraken. Zet een container neer (is beschikbaar), stel huisregels op (is gebeurd) en ga er voor. Schenden die gasten de regels, dan is het over en uit. Even leek het erop dat die snelle aanpak in Nieuwerkerk zou zege vieren. Jeugd, SMWO, gemeente, dorpsraad en omwonenden kro pen na de laatste dorpsraad een paar keer rond de tafel. Dat de vette 'nee' van de dorpsraad dan ook tot verbijsterde gezichten leidde, is niet vreemd. Nog min der vreemd was het dat de jeugd met de staart tussen de benen af droop. Weg van die volwassenen die overal maanden over willen praten maar die, als puntje bij paaltje komt, het niet de moeite waard vinden om de jeugd fat soenlijk in te lichten over zo'n heftig besluit. Weg van de volwas senen ook die aan het einde van de vergadering een oproep deden aan vertegenwoordigers van de jeugd om zitting te nemen in de dorpsraad. Of daar belangstelling voor is, werd die avond niet duide lijk. Alle jongeren waren al met een kater de deur uit gestapt. De organisatoren van de jaarlijkse triathlon op Goeree-Overflakkee hebben plannen voor een groot duursportevenement op de Brou wersdam. Een triathlon in 2019 waar tweeduizend sporters aan kunnen meedoen. Het Zeil- en Surfcentum op de Brouwersdam wordt het centrale punt. Er zijn meerderde series van de halve tri athlon; de kwart en de éénachtste. De laatste is altijd nog goed voor vijf kilometer hardlopen, twintig kilometer fietsen en vijfhonderd meter zwemmen. Het evenement gaat Brouwers- damgo heten. Met als voorlopige datum: 25 mei 2019. In mei ver wacht de organisatie groen licht van alle betrokken instanties en bedrijven. Op 26 mei is er ook een triathlon op Goeree-Overflakkee. Dit evenement inmiddels vol. De is de inschrijving gesloten. ELLEMEET Wanneer je op Schouwen-Duiveland zin krijgt in een happy meal, ben je aangewe zen op Goes of Middelburg. Waarom komt er niet een McDo- nalds hier in de buurt?, wil de 7-ja- rige Adriaan van Binsbergen uit Ellemeet weten van burgemeester Gerard Rabelink. Om uit te leggen hoe dit soort dingen werken, trak teert de burgemester hem woens dag op een uitstapje naar de vesti ging van de hamburgerketen in Goes. Daar krijgt Adriaan een kijkje achter de schermen. Een onheilstijding zoals in woners van Hawaii die afge lopen weekend kregen, na melijk dat een raketinslag aan staande was, hoop je nooit te krij gen. Het bleek vals alarm, maar waar kun je in Zeeland eigenlijk schuilen als het nodig is? „Offici eel nergens", weet bunkerdeskun- dige Hans Sakkers uit Koudekerke. Je zal het bericht maar op je tele foon krijgen: 'Er komt een raket aan, dit is geen oefening. Zoek dekking'. Het overkwam Hawaii zaterdag. Na 40 minuten bleek het vals alarm. Voor Zeeland is zo'n scenario een stuk onwaarschijnlij ker, maar toch roept het de vraag op waar je kan schuilen in geval van dreiging. „Officieel kun je ner gens terecht, maar we hebben wel wat schuilmogelijkheden", zegt Sakkers, die auteur is van meer dere boeken over bunkers. „Het barst in Zeeland van de Duitse bunkers. Daar zit je redelijk veilig." Zeeland telt ook een aantal voor malige schuilkelders. In Middel burg bijvoorbeeld: de parkeerga rage aan de Segeerssingel en een kelder onder de voormalige brand weerkazerne aan de Looierssingel. Die laatste diende ten tijde van de Koude Oorlog als schuilkelder voor het provinciaal bestuur en als commandopost. Ook Goes heeft meerdere kel ders, waaronder een voormalige BB (Bescherming Bevolking)- bunker aan de Kloetingseweg, een militaire atoombunker aan de Zo- merweg in Kloetinge en een noodcommunicatiebunker op het parkeerterrein aan de Westwal. Ook die zijn allemaal niet meer toegankelijk. „Je kunt in Zeeland inderdaad niet ondergronds schuilen", zegt woordvoerster Mirja Vis van de Veiligheidsregio. „In de Koude Oorlog was dat aan de orde, maar hoe groot is de kans op een raket- aanval?" Ook Sakkers vindt het ontbre ken van officiële schuilkelders niet direct een gemis. „Er is geen oor logsgevaar in Europa." IN DE REGIO Cameretten in De Weverij Voorlezen in de bibliotheek Voor potlood en penseel MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 16 januari 2018 SD De dorpsraad van Nieuwer- kerk trekt de handen af van het jeugdhonk. De jongeren nemen het heft in eigen hand en stappen zelf naar de gemeente. Esme Soesman Nieuwerkerk Ton van den Nouweland Luc Oggel Vlissingen ZIERIKZEE In De Weverij in Zie- rikzee wordt don derdag het Came retten Festival ge houden. Het Came retten Festival is een van de grootste cabaretfestivals van Nederland. Donder dag is de finale met finalisten Janneke de Bijl, Andries Tunru en Mark Waumans. Aanvang van de avond is om 20.15 uur. Voor de caba retvoorstelling zijn nog kaarten be schikbaar op www.theatersaan- zee.com. ZIERIKZEE Bibliotheek Zierik- zee houdt donder dag 18 januari een voorleesochtend. De voorleesoch tend is bedoeld voor ouder, opa, oma, oppas én kind. De ochtend staat in het teken van de Nationale Voorlees dagen. Een klein uurtje interactief voorlezen met be weging, samen zin gen en creatief bezig zijn. Van 9.30 tot 10.15 uur is ie dereen welkom. Aanmelden kan via www.bibliotheek- oosterschelde.nl. SCHARENDIJKE Schilderen en teke nen in Scharendijke In Scharendijke kunnen liefhebbers elke dinsdagmid dag schilderen en tekenen. De activi teit vindt plaats in Dorpshuis de Put- meet. ledereen is welkom van 13.00 uur tot 16.00 uur. PROVIANDKAST Ideeënbus Wijk Poortambacht ZIERIKZEE Chips, stroop, een blik bruine bonen. Ook sham poo en wasmiddel. De Little free pantry (ofwel openbare pro- viandkast) die Marike de Jonge in Zierikzee drie weken gele den in haar garage neerzette, is inmiddels dik gevuld. De Jonge heeft de kast neergezet in de strijd tegen voedselver- spilling. Mensen kunnen er kwijt wat ze zelf niet gebruiken en pakken wat ze nodig hebben. Daarnaast heeft ze een Ideëen- bus voor de wijk Poortambacht neergezet bij haar woning aan de Kabbelaarsbank 57. Info: marikedjong@zeelandnet.nl. FOTO ERNESTA VERBURG BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00- 16.00 uur: Informa tie, toren beklim men en schaats baan; BROUWERSHAVEN Tonnenmaga- zijn,18.30-22.00 uur: Repetitieavond Mu ziek Apollo Brass band, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; Yogacen- trum Be Happy, 18.45-20.00 uur: Yogales; BRUINISSE Brusea, 15.00 en 20.00 uur: Verto ning film De tien van Renesse; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Open bare jaarvergade ring en nieuwjaars borrel dorpsraad; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Tentoon stelling Huisvrouw geluk, Poppenka- mers en Kerst ex positie; Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Put- meet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15-16.45 uur; Koersbal; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Lo ving Vincent, 20.00 uur: White Sun; Na- tuurwinkel de Zon nehoed, 19.30 uur: Start voetreflexcur sus door Inge van Meerten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50