Asof je hin zesse kan gooie..! 10 ZE Een nieuw begin in uw bestaande woning 0800-5003 trapliften.nl Streektaal zv Verscheiene keren ebbe me mensen angesproke over m'n biljartleven het woord "car rière" is ier nie op z'n plekke..) en ik ebbe beslöte om het nieuwe jaer te starten mee een trugblik op m'n bezig weze mee éên stok, drie ballen en een tafel mee een groen laeken. Schreef ik ooit dat iedere senior d'r an kan be ginne, ik bin noe toch wat vorzichtiger hore. Soms liekt het biljartspil op "Mens erger je nie", wibie jie aolmè hin zesse kan gooie, dus nie kan be ginne, onderwiele da andere het bord rond hae. Je doe je best, bin vol goeie moed en die biljartballen bluve mè langs mekaore ene rolle. Soms kan d'r hin "vloeitje" tussen. En de meer ge vorderde beperke dan d'r eihen tot het zeien da jie zó'n goeie chauffeur bin, je riebewies echt waerd, wan je raekt hlad niks...! Mocht iemand dus nog an biljarten wille beginne, ziet het as een uutdaging of stopt er wi drek mee! Noe moet ik zeie, da me aol wè "wat vlekjes" ebbe op onze Meliskerkse soos. De tand van de tied knaagt bie d'n énen an z'n gehoor, een twidden ontoudt nie aoles mi, bie een derden zit het op z'n aesem en wi een ander loopt nie mi zö makkelijk en m'ebbe aol wè es "kleine pientjes". Mee opzet ebb'ik het nie over onze ohen. Die blieke bie iedereen nog goed te wezen, a maekt de bal wè es een "stille om gang". De uterste test kriehe me nae- bie iedere speeldag. Een joeng vrouw tje, die in een andere kaemer "ies" in de "zurg" doet, wandelt zeker éên keer per middeg langs, heen en trug..! En dan kieke misschien wè vuuftien paer ohen, naebie hliektiedig, het "gaeve vrouwtje" nae.J Een eêl andere ma nier van kieken dan op het moment da zö'n tien ouwere vrouwen de senio- rengymnastiek verlaete! Di is wè een verzachtende omstandigheid; een deêl zie z'n eihen vrouwe lang- skomme! Di is dus nog een eldere, ge zonde blik, de blik van kieke nè groene blaedjes...!"Opvallend weinig oordt er over eihen en andermans kwaelen gesprake. Het plaetselijk le ven, het leven op het land en oe of de gemeênte waekt over het durp Melis- kerke bin onderwerpen die vee meer aandacht kriehe dan verslete eupen, knieën of rikken. Me zie natuurlijk wè an mekaore, da me "hin twintig mi bin". Dat is bie de meêste eêl dudelijk te zien an de begroeiing van het aer op ons oöd. Aolmè meer oden haen lie- kene op de ballen wi me mee spele, uutzonderingen di gelaete...! Dat leste bracht iemand nest me in de koffie pauze tot de volgende diepzinnige vraehe: "Oe komt het noe dat die mannen tegenover ons nog zövee aer op d'r oöd ebbe...?" M'n reactie was t'r eên van vee jaeren oud: "Dat bin noe aol mensen, die nie zövee verstand ebbe as joe" De vraegensteller was te- vree...! Ik ope, da julder uut bovenstaend relaas op kunne maeke dat het sociale element een nie onbelangriek onder- deêl bluuft van ons saemen wezen. En as je een keer nie datgene presteert rond het groene laeken zöas je zou wille, as ballen nèt langs mekaore ene hae, dan bin d'r aoltied wi lotgenoten, die dat gevoel kenne. Sommige kenne het gevoel dat ballen hlad nie luustere a eêl lang. En gelukkig bin d'r ook mo menten, da jie versteld staet van je werk. Dat die ballen gewoon ellepe en mekaore verrassend opzoeke, onder wiele da jie alleên mè op "oop van ze gen" speelt. Dus biljarters, aspirant- biljarters en nooit-van-z'n-leven-biljarters, de be ste wensen onder het motto: "Lukt het vandaehe nie, dan mè mèrege". En dat geldt vö meer dingen in 't leven....! Advertentie Met een traplift van thyssenkrupp gaat u mobiel 2018 in thyssenkrupp LEER DUITS MACH-MIT-MOBIL dinsdag 16 januari 2018 MIDDELBURG Leer Duits! Mach mit! Doe mee! De Actiegroep Duits reed gisteren met de knaloranje Mach-mit-Mobil voor bij de CSW in Middel burg. De actiegroep wil leerlingen ervan over tuigen dat Deutsch ler- nen 'SpaB macht. Und viel bessere Möglich- keiten bietet' op een goede baan. 'Weil': je arbeidsmarkt wordt meteen zes keer zo groot. 'Zum Beispiel': het is de meest gespro ken moedertaal in de Europese Unie en Duitsland is de belang rijkste handelspartner van Nederland. En ook niet onbelangrijk voor scholieren: 'die Deuts che Sprache ist einfach zu lernen'. De actie groep wordt onder steund door bekende Nederlanders als Her man van Veen, Ellen ten Damme, Linda de Mol en Arnon Grun- berg. foto dirk-jan gjeltema Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Senioren moeten langer thuis blijven wonen dan voorheen, ook als hun mobiliteit achteruit gaat. Dat zal in 2018 niet anders zijn. Uit onderzoek dat we samen met seniorenorganisatie ANBO hebben uitgevoerd, blijkt echter dat bijna 50% van de senioren hun huidige woning niet geschikt vindt om er op latere leeftijd te blijven wonen. Verhuizen vinden veel mensen geen optie, want niemand wil zijn thuis verlaten als dat niet hoeft. En een verbouwing, waarbij de woning bijvoorbeeld gelijkvloers wordt gemaakt, is ook niet ideaal, want dat is doorgaans een ingrijpende, dure en tijdrovende aangelegenheid. Steeds meer mensen besluiten dan ook een nieuw begin te maken in hun bestaande woning. Door middel van een mobiliteitsoplossing die slechts een kleine impact heeft op het uiterlijk, de inrichting en de sfeer van hun thuis. Traplift als oplossing Wij van thyssenkrupp merken dat steeds meer mensen in hun zoektocht uitkomen bij ons paradepaardje, de Swing- traplift. Met deze traplift, die zelfs naar de zolder kan worden doorgetrokken, wordt het hele huis weer voor iedereen bereikbaar. Bovendien past hij op iedere mogelijke trap, of het nu om een wenteltrap gaat, een trap met een of meerdere bochten of om een heel smalle opgang. Voordelen De Swing is heel compact, de stoelzitting kan draaien tijdens het gebruik en de Swing gaat uiterst efficiënt met de beschikbare ruimte om. Bovendien wordt de Swing meestal aan de binnenkant van de trap geplaatst, waardoor de trapleuning gewoon gebruikt kan worden en iedereen veilig en ongehinderd naar boven en beneden kan. En de installatie is binnen 4 uur geregeld. "Oude bomen verplaats je niet" De Swing-traplift heeft al heel veel klanten kunnen overtuigen. Een enthousiaste gebruiker vertelt: "De trap naar onze slaapkamer oplopen kostte mij zo veel energie dat mijn vrouw en ik zelfs overwogen te verhuizen naar een gelijkvloerse woning. Maar oude bomen verplaats je niet. Dus toen een vriend ons wees op de Swing-traplift hebben we die snel laten inmeten en laten plaatsen. Nu kan ik zonder moeite naar boven en weer terug, en kunnen we ons fijne huis gewoon laten zoals het is." €650,- nieuwjaarskorting! Om het nieuwe jaar goed in te luiden, bieden wij u tot en met 31 januari 2018 maar liefst 650 op de aanschaf van een Swing traplift. Bel ons gerust voor een vrijblijvende afspraak op of voer uw gegevens in op Daar kunt u ook onze uitgebreide brochure en een prijsindicatie opvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42