Kras Sale Weken 3 Steeds heftiger reality-tv heeft een prijs De mooiste busreizen per Bijna 20 jaar reality- tv in Nederland resulteert in een mysterieuze toestand rond Barbie. RTL en de kijkers moeten zich eens flink achter de oren krabben, vindt tv-columnistAngela de Jong. voordeel p.p Je zou er bijna om lachen als het niet zo intens treurig was. Samantha de Jong, sinds Oh oh Cherso in het collectieve geheugen gebeiteld als Barbie, wist af gelopen jaren elke nieuwe stap in haar leven uit te venten en om te vormen tot een tiendelige docusoap. Maar nu er echt iets ergs aan de hand is, blijven de details binnen de muren van haar Scheveningse benedenwoning. On danks dat we allemaal wel kunnen ra den wat er ongeveer is gebeurd, passen media ineens voor dit allerlaatste stukje confronterende real life. Noem het de even trieste als onver mijdelijke apotheose van bijna 20 jaar reality-tv in Nederland, met Big Brother als beginpunt. Voor die tijd had je ook al shows die onder die noemer vielen, van Bananasplit tot alle 06-11- programma's. Maar Ruud, Bart en al die anderen die zich in 1999 vrijwillig lieten opsluiten in een prefab huis in Almere luidden een nieuw hoofdstuk op televisie in: gewone mensen die bij gewone dingen als koken, slapen en ruziemaken gevolgd werden door de camera en instant sterren werden waar we met zijn allen alles van wilden we ten en vooral zien. mee uit, die volgens haar 'de meest leu genachtige' was van allemaal. Ze vond zichzelf na afloop terug als single moe der van twee kinderen in de bijstand. Dat had het haar dus opgeleverd om acht jaar lang gewillig door elke hoepel te springen die producent, omroep, manager of welke aasgier dan ook haar voorhielden a 25.000 euro. Laat het een les zijn voor elke tiener die droomt van een bestaan als reali- tyster. Zoek iemand om je te begelei den, wantrouw iedereen die uit zich zelf op je afkomt. Denk vooral zelf na over elke stap, zo doet Kim Kardashian het ook. RTL moet ondertussen ge ducht bij zichzelf te rade gaan en zich afvragen wat haar aandeel is in de af faire. Is Samantha genoeg begeleid, is er genoeg nazorg geboden? Is ze niet over de spreekwoordelijke rand ge duwd? Had de zender haar niet wat meer tegen zichzelf en de wolven in de buitenwereld moeten beschermen? zijn ook medeplichtig. Wij zaten erbij en keken ernaar hoe een 28-jarige steeds gekker ging doen. Vonden het maar wat grappig dat ze met een ge bruikte tampon in haar hand door de kamer danste met haar kinderen. Dat ze Michael weer eens de huid vol schold of op de operatietafel lag voor een nóg een grotere cupmaat. Dat het om een mens van vlees en bloed ging, iemands dochter, een moeder van twee kleine kinderen in plaats van een fictief tv-personage dat louter op aarde was voor ons kijkgenot, vergaten we voor het gemak even. zonder vooraf uitgeschreven tv-script, zonder camera's, in de anonimiteit. Een welgemeend advies: als ze zich maar niet laat verleiden tot nog één reeks - 'ah toe meid, eentje maar' - on der de noemer 'Barbie komt er weer bovenop'. Het genre heeft zich razendsnel ont wikkeld. Zaten de hoofdpersonen eerst in een gecontroleerde omgeving als een huis of bus, later verplaatsten de series ze naar hun eigen habitat, waar door ook Bekende Nederlanders als Frans Bauer en Jan Smit interessant werden om te volgen. Waarna de focus verschoof naar Roy Donders, Bobbi Eden en Peter Jan Rens, oftewel excen trieke dan wel omstreden of schaamte loze types. Zoals de vrouw-met-de- baard vroeger de populairste attractie was op kermissen, zijn reallifesoaps anno 2018 vooral succesvol als ze ons gewone stervelingen een kijkje bieden in een totaal andere wereld. Dat een gewóón iemand gewóón boodschap pen doet, daar kun je niet meer mee aankomen. Het moet meer, verder, grover, shockerender. Barbie weet er alles van. Ze viel door haar eigengereide, schaamteloze ge drag al snel op in de groep Hagenezen die vakantie vierde in Griekenland voor de camera's van RTL5. Er volgde rap een eigen serie. En nog een. En nog een. Want zeg eens nee als je carrièreperspec tief verder niet heel y ?C 1 groot is. Als er geen 'haakje' was II i in haar eigen le- ven, werd er wel een plot ver- j zonnen. Tot en met de r\ laatste reeks, Samantha Michael scheiden er- Kras.nl of bel 088-0885 886 Lovely Liverpool dinsdag 16 januari 2018 GO Toestand rond Barbie dwingt tot nadenken Angela de Jong Maar ook wij, de kijkers, moeten ons eens achter de oren krabben. Wij Frans Bauer en zijn Mariska. fotoanp A Roy Donders, foto persbureau van ei jndhoven A Bobbi Eden en haar man Mark. A Peter Jan Rens en zijn vrouw Virginia. fotoanp Het zal een helse toer worden voor Barbie om zichzelf terug te vinden, A Samantha alias Barbie. fotobrunopress Boek vóór 22 januari! Kras.nl/39043 Kras.nl/39468 Kras.nl/39494 ANVR Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief resei n en Calamiteitenfonds Royal Londen Parijs Voordeelreis Hamburg Lübeck Vele musea gratis te bezoeken Ontdek het imposante Londen Klantbeoordeling 8,7 Voordelige excursies mogelijk Verblijf in een 3-sterrenhotel Klantbeoordeling 8,1 •z Ontdek het Hanzeverleden! Met Nederlandssprekende gidsen Klantbeoordeling 8,1 Verblijf in bruisende havenstad Bezoek de Terracottaleger expo Nieuw in ons aanbod!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3