tt Inspirerende film over stadstuinbouw Waar schuil je als die raket komt? De Blaas klinkt bij expo Lloyds Pokerkampioen uit Middelburg is er klaar voor 7 De capaciteiten van een professioneel pokeraar dicht Aron Donze uit Middelburg zichzelf niet toe. De Blaas van de Schelde klinkt morgenmiddag weer over de Vlissingse binnenstad. Damen Schelde Naval Shipbuilding schenkt dan de oude fabrieksfluit van de scheepswerf aan Museum Scheldewerf, bij de opening van een expositie over de banden tus sen rederij Koninklijke Rotter damse Lloyd Koning en de Ko ninklijke Maatschappij de Schelde. De expositie is de ko mende zes maanden te zien in de hal van het hoofdkantoor van Da- men en in museum Scheldewerf. De tentoonstelling wordt inge richt door het Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd Museum (KRL-Museum). De Schelde was in de periode 1882 tot en met 2947 hofleverancier van schepen voor de Lloyd. Actrice en zangeres Wieteke van Dort belicht woens dag de Indische connecties tus- Actrice en zangeres Wieteke van Dort belicht de Indische connecties tussen rederij en schepen sen werf, rederij en de schepen. Scheepswerf De Schelde bouwde in het verleden vele zeeschepen met Indische namen. Lloyd's eer ste directeur en oprichter, de Rot terdamse reder Willem Ruys (1809-1889) begon in 1839 de vaart op Nederlands-Indië en het Verre Oosten met zeilschepen. Onder het directeurschap van zijn nazaat, ook Willem Ruys, be gon de Schelde in 1938 aan de bouw van het eerste nieuwe pas sagiersschip van de rederij. Het schip kreeg zijn naam, nadat Ruys in 1942 door de bezetter was gefusilleerd. De tentoonstelling is vanaf donderdag vrij te bezoeken aan de Willem Ruysstraat 100 (09.00 -17.00 uur) en op woensdagmid dag en vrijdagmiddag in mu seum Scheldewerf. iswaar de Vlissingse voorronde, maar als deelnemer aan het Open Nederlands Kampioenschap moest hij tientallen andere poke raars voor laten gaan. De meeste professionele poke raars of goede spelers die boven hem eindigden, steken heel wat meer tijd in het kaartspel, weet Aron. Maar ook als hij veel meer tijd in het pokeren zou steken, evenaart hij hun niveau niet, denkt hij. Het gebrek aan zelfver trouwen ligt misschien ook wel een beetje aan de enorme bedra gen die in het spel omgaan. Van huis uit heeft hij het gokken in elk geval niet meegekregen. Pa, ma en broer Donze moeten er niet aan denken: om geld te spe len. Zo lang het om klein geld gaat, vindt Aron het nog wel leuk. Maar als er serieuze bedragen op het spel zouden staan, wordt het wat anders. „Ik vind het spelletje leuk. Het is mooi om het met vaste groepjes bekenden te spelen. Juist ook, omdat je op een gegeven mo ment weet hoe iemand speelt. Je moet niet alleen op je kaarten, maar ook op de gezichten en an dere lichaamstaal van je medespe lers letten. Dat vind ik het aardige ervan." Gezien de winst in de voorronde van 2017 kan Aron een aardige po kerface opzetten. Hij gaat ervan uit Je moet niet alleen naar je kaarten kijken, maar ook gezichten lezen dat hem dat vrijdag wederom lukt tijdens de voorronde voor het Open Nederlands Kampioenschap Poker. Aron geeft zichzelf zeker een kans op prolongatie van de voorrondetitel. „Ik verwacht dat ik de meeste tegenspelers ken. Om dat ik vaak weet hoe ze spelen, maak ik hier op Walcheren wel een behoorlijke kans. Maar er komt ook voor mij wel een be hoorlijke portie geluk bij." Ook als het hem voor de tweede keer wordt gevraagd, blijft Aron bescheiden. Hij zal niet zo gauw meer laten imponeren door de speelomgeving - vorig jaar Hotel Heerlickheijd van Ermelo bij het gelijknamige Veluwse dorp - maar ziet zich desondanks niet in de ho gere regionen eindigen tijdens het Nederlands kampioenschap. „Uit eindelijk ben ik daar toch niet goed genoeg voor, denk ik." Voor Aron Donze (22) uit Middelburg is po keren niet meer dan een leuke hobby. Een leven als beroepsgok ker ziet hij niet zitten, ook al om dat hij niet genoeg zelfvertrouwen heeft dat hij er zijn brood mee kan verdienen. Hij won vorig jaar wel- Gemeenschapstuin CitySeeds in Middelburg is op zoek naar een nieuwe coördinator of boer die het verbouwen van groenten een nieuwe impuls kan geven. Ter in spiratie wordt dinsdag 23 januari een documentaire vertoond in Ci nema Middelburg over boeren die direct produceren voor hun klan ten: Wij oogsten hier geluk. De 35 minuten durende docu mentairefilm is gemaakt door Jil- dou Friso, die is opgegroeid op Walcheren. In de film vertellen zes boeren, die direct voor hun klanten produceren, zonder tus senkomst van de groothandel, over hun motieven en de praktijk. De documentaire wordt twee keer vertoond, om 17.00 uur en om 18.30 uur. Tussen beide voorstel lingen, om 17.45 uur, vindt in de zaal een gesprek plaats. Na afloop is er tijd om na te praten. Kaarten kosten vijf euro en zijn te koop via CinemaMiddelburg.nl. Bij CitySeeds Middelburg ver bouwen vrijwilligers groenten voor mensen die met armoede te maken hebben. Voor de aanstel ling van een nieuwe coördinator is subsidie van de gemeente Middel burg beschikbaar. Meer informa tie over de vacature is te zien op ci- tyseeds-middelburg.nl. Een onheilstijding zoals in woners van Hawaii die afge lopen weekend kregen, na melijk dat een raketinslag aan staande was, hoop je nooit te krij gen. Het bleek vals alarm, maar waar kun je in Zeeland eigenlijk schuilen als het nodig is? „Offici eel nergens", weet bunkerdeskun- dige Hans Sakkers uit Koudekerke. Je zal het bericht maar op je tele foon krijgen: 'Er komt een raket aan, dit is geen oefening. Zoek dekking'. Het overkwam Hawaii zaterdag. Na 40 minuten bleek het vals alarm. Voor Zeeland is zo'n scenario een stuk onwaarschijnlij ker, maar toch roept het de vraag op waar je kan schuilen in geval van dreiging. „Officieel kun je ner gens terecht, maar we hebben wel wat schuilmogelijkheden", zegt Sakkers, auteur van meerdere boe ken over bunkers. „Het barst in Zeeland van de Duitse bunkers. Daar zit je redelijk veilig." Zeeland telt ook een aantal voor malige schuilkelders. In Middel burg bijvoorbeeld: de parkeerga rage aan de Segeerssingel en een kelder onder de voormalige brand weerkazerne aan de Looierssingel. Die laatste diende ten tijde van de Koude Oorlog als schuilkelder voor het provinciaal bestuur en als commandopost. Ook Goes heeft meerdere kel ders, waaronder een voormalige BB (Bescherming Bevolking)- bunker aan de Kloetingseweg, een militaire atoombunker aan de Zo- merweg in Kloetinge en een noodcommunicatiebunker op het parkeerterrein aan de Westwal. Ook die zijn allemaal niet meer toegankelijk. „Je kunt in Zeeland inderdaad niet ondergronds schuilen", zegt woordvoerster Mirja Vis van de Veiligheidsregio. „In de Koude Oorlog was dat aan de orde, maar hoe groot is de kans op een raket- aanval?" Ook Sakkers vindt het ontbre ken van officiële schuilkelders niet direct een gemis. „Er is geen oor logsgevaar in Europa." dinsdag 16 januari 2018 Claudia Sondervan Vlissingen WA Donze gaat voor prolongatie Aron Donze ziet zichzelf als kanshebber in Vlissingen, maar hij komt - verwacht hij - tekort voor het Open Nederlands Kampioenschap Poker. FOTO LEX DE MEESTER -Aron Donze, pokeraar De Walcherse voorronde - in Mid delburg wordt er dit jaar geen ge houden - is vrijdagavond vanaf 19.30 uur in café De Concurrent in Vlissingen. René Hoonhorst Middelburg Maurits Sep Middelburg Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39