Wethouder wil af van banennorm voor bedrijven Trekdijk 6 Veers 'beleid voor Donker' nog duister Oude Manhuis wordt mogelijk hotel Dat de Manteling, een Natura 2000 gebied, zo donker mogelijk moet blijven, staat voor alle Veerse raads leden wel vast. Maar de diverse raadsfracties kwamen er maandag avond tijdens een gecombineerde commissievergadering nog niet uit over hoe duister het precies moet zijn om belangen van strandpavil joenbezoekers, sterrenkijkers, flora en fauna allemaal tegemoet te ko men. De meeste partijen waren blij met de eensgezindheid van strand paviljoenhouders, de Dorpsraad Oostkapelle, de Ondernemersver eniging Natuurlijk Oostkapelle én het Astronomy Project Oostkapelle. Sterrenwacht Klaas Jobse is mét on der andere de paviljoenhouders vóór oriëntatielichten, omdat ook Laat gasten de schoonheid van het donker ontdekken met die lampjes de 'lichtvervuiling' met zestig procent afneemt. Zonder enige vorm van verlichting is de kans groter dat bezoekers van strandpaviljoens of andere wande laars felle zaklantaarns ('die tot drie kilometer ver stralen') gebruiken om licht in de duisternis te bren gen. Terreinbeheerders en natuur beschermers als Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieu Federatie zijn te gen verlichting in donkere (na tuurgebieden, omdat dieren en planten ook last hebben van oriën tatielichten. De maan geeft mees tentijds licht genoeg, meldde een inspreekster. Absolute donkerte Wethouder Jaap Melse waar schuwde de commissieleden dat terreinbeheerders én de provincie Zeeland Veere al melden dat zij voor 'absolute donkerte' kiezen. Daarnaast moet Veere de resulta ten van een natuuronderzoek af wachten. Als bepaalde zeldzame diersoorten in de Manteling voor komen, kan het gebeuren dat ver lichting wettelijk niet is toege staan. Eigenaar Ab Pouwer van Camping Oranjezon bij Vrouwen polder pleitte overigens voor zo veel mogelijk duisternis langs de Veerse kust. „Toeristen komen hier naar toe om ervaringen mee te maken, die ze thuis niet kunnen beleven." Aalberts zei dat gisteravond tijdens de discussie in de raadscommissie ruimte. In het huidige plan wordt 5 hectare grond uitgegeven voor lo gistieke bedrijven. Die zouden dus 125 banen moeten opleveren. „Die norm was destijds van toe passing op de laatste kavels op be drijventerrein Arnestein", merkte Aalberts op. Volgens D66 en PvdA werd die echter ook gebruikt voor de Trekdijk. Ook de Werkgroep Trekdijk uit Nieuw- en Sint Joos land kreeg dat te horen bij de aan koop van de grond in 2009. Wat Aalberts betreft hoeft dat aantal banen nu echter niet ge haald te worden. „Ik ga graag met een blanco vel op pad. Wat we op de Trekdijk willen, is hele grote ka vels uitgeven." Als een groot logis tiek bedrijf dat nu geen plek kan vinden op Walcheren niet aan die norm voldoet, wil hij daarvan kun nen afwijken. De werkgelegenheid die het be drijventerrein Trekdijk kan ople veren, was altijd een van de argu menten richting de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland. Die zijn fel tegen de komst van logistieke bedrijven, vooral vanwege de hin der die ze dag en nacht kunnen veroorzaken. „We zijn om de tuin geleid. Het zou honderden banen opleveren, maar het levert alleen hinder op", waarschuwde Hans van Hal van de Werkgroep Trek dijk de raadsleden. Christenunie, GroenLinks, SP, PvdA, LPM en D66 verlangden Wat we willen op de Trekdijk, is grote kavels uitgeven duidelijke antwoorden van wet houder Aalberts over de werkelijke behoefte bij bedrijven, de banen die ze opleveren en de overlast die ze veroorzaken. Het CDA vroeg zich af of op het bedrijventerrein zones gemaakt kunnen worden waarbij overlast het kleinst is dicht bij het dorp en groter aan de kant van de A58. De Trekdijk wordt uit eindelijk net zo'n 'lappendeken' als Arnestein zei hij. Dat dit onderzoek niet vooraf heeft plaatsgevonden, heeft volgens di recteur Arjen de Pagter te maken met het feit dat de verkoop bij in schrijving geschiedde. „Dat maakt het binnenhalen van het pand heel onzeker", legt De Pagter uit. „Dan kun je wel vooraf dure onderzoe ken laten uitvoeren, maar als je het pand vervolgens niet verwerft, heb je een hoop geld weggegooid." De ondernemer ziet het niet als een risico om het pand te kopen, terwijl de bestemming nog onzeker is. „In zo'n fraai gebouw op een mooie lo catie in de binnenstad valt altijd iets te ontwikkelen. Maar een hotel lijkt mij vooralsnog de meest voor de hand liggende optie." Het zeventiende-eeuwse ge bouw, waarvan het Luzac College de laatste gebruiker was, wordt overgenomen van de gemeente. Die heeft eerder al laten weten open te staan voor een ruimere be stemming dan alleen 'maatschap pelijk doeleinden'. Dat maakt de komst van een hotel wellicht moge lijk. De Middelburgse vastgoedon derneming heeft ook het histori sche pand achter het Manhuis aan gekocht. Dat kan bij het eventuele hotel worden getrokken. IN DE REGIO Digicafé 'Vogelkeuken' Lezing Johan Wakkie MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 16 januari 2018 WA Raad worstelt met donkere Manteling In Oostkapelle is al overeen stemming over het te voeren 'beleid voor Donker' in onder meer De Manteling. Natuurclubs en enkele recreatieonderne mers buiten Oostkapelle hame ren op meer duisternis. René Hoonhorst Domburg - Ab Pouwer, campinghouder Wethouder Johan Aalberts van Middelburg wil af van de norm van 25 werknemers per hec tare voor het toekomstige be drijventerrein Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. „Dat werpt wellicht een barrière op voor de uitgifte van grond." Maurits Sep Middelburg - Johan Aalberts, wethouder Het Oude Manhuis aan de Zus terstraat in Goes is verkocht. De nieuwe eigenaar, De Pagter Vast goed uit Middelburg, onderzoekt de mogelijkheden om er een stadshotel van te maken. Rob Paardekam Goes OOSTKAPELLE Stichting Welzijn Veere houdt van daag in samenwer king met ZB Planbu reau een digicafé in Oostkapelle. Be langstellenden kun nen van 14.00 tot 15.30 uur met vra gen over iPhone en iPad terecht. Het di gicafé vindt plaats in het kantoor aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Deel name is gratis en aanmelden kan door een e-mail te sturen naar info@welzijn- veere.nl. OOSTKAPELLE Het ScharrelLAB bij Terra Maris in Oost kapelle wordt mor gen omgetoverd tot 'vogelkeuken'. Tussen 13.30 en 15.30 uur is de vo gelkeuken open en kunnen kinderen een menu samen stellen met verschil lende smaken voor verschillende vo gels. Rijg een pinda ketting en plak een snoeprol met ver schillende zaadjes. Deelnemers betalen de entreeprijs voor het museum plus één euro extra voor de activiteit. MIDDELBURG Hoe kunnen cultuur, denksport, bewe gen en een ge zonde leefstijl een belangrijke rol spe len in onderwijs, zorg en welzijn? Johan Wakkie geeft donderdag een lezing in Mid delburg over dit on derwerp. Wakkie heeft Plan 4 ont wikkeld (www.jo- hanwakkie.nl), geïn spireerd door prof. Erik Scherder die het brein van jonge ren en ouderen centraal stelt. Wak kie was 20 jaar di recteur bij de Ko ninklijke Neder landse Hockey Bond. Locatie le zing: FysioFitness De Driehoek. Het programma is van 19.00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan via 0118-591334 of willy@fysiofitness- dedriehoek.nl. KOM VAN DIE BANK AF MIDDELBURG Met stevige stadse stappen wil beweeg- en vitaliteitscoach Peter van Lit (foto, bruine muts) Middelbur gers aan het bewegen krijgen. Aansluitend op het project De Vitale Stad is hij gisteren begonnen met wandelingen door de binnenstad waar mensen gratis aan kunnen meedoen. „Dat houdt de drempel laag", zegt Van Lit. De eerste week wordt elke avond een half uur gewandeld. Het aantal avon den daalt in de weken erna, maar de lengte van de wandelin gen groeit. Het resultaat is in de vierde week één wandeling van 75 minuten. Kom van die bank af, is het motto. De wan delingen beginnen steeds om 20.18 uur en starten bij het stadhuis aan de Markt. „Als er genoeg belangstelling is, kun nen we over een paar weken een nieuwe ronde van vier weken beginnen." foto dirk-jan gjeltema AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en koersballen; GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30- 19.30 uur: Activitei tenavond jeugdna tuurclub De Vleer muis voor kinderen van 7 t/m 12 jaar; KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur: Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt; MIDDELBURG Cinema Middelburg, 20.00 uur: Verto ning 'Otez-moi d'un doute'; OOSTKAPELLE Schoolstraat 4, 14.00-15.30 uur: Di gicafé; De Halve Maan,14.00-16.30 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15- 11.45 uur: Spel- en sportmorgen voor 55+'ers; SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30- 22.00 uur: Senio renvolleybal voor mannen; SINTLAURENS Dorpskerk, Van Cit- terstraat 69, 20.00 uur: Lezing over Pa- tagonie; VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Handwerkcafé; VLISSINGEN Ter Reede, 14.00 uur: Tabletcafé; Gymzaal Theo Thijssen, Troelstra- weg 473,16.00 uur: Kleutergym; WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38