Kandidaten Vrouw in de Media Award 4 Nieuwe cursus Jonkman Bedrijfsopleidingen Drugsdampen: agenten onwel Man tegen hoofd getrapt Een cursus mensen redden uit scheeps motoren. Die had Jonkman Bedrijfs opleidingen nog niet in het 140 cursussen tellende aanbod. Maar er was vraag. VLISSINGEN Ook dit jaar zijn er weer Zeeuwse namen in de jaar lijkse verkiezing voor de Vrouw in de Media Award. Via de web site vrouwindemedia.nl kan een stem worden uitgebracht op de volgende Zeeuwse vrouwen: Femke Bun (singer-songwriter), Francien de Zeeuw (verzetsstrij der), Hanneke Ekelmans (poli tiechef Zeeland-West-Brabant), Christina Elenbaas (onderne mer, eigenaar Juice Bar), Isabel (zangeres, The Voice), Edith van der Reijden (brandweercom mandant), José van Egmond (burgemeester Reimerswaal), Paola van Gist (atleet) en Marga Vermue (burgemeester Sluis). De Vrouw in de Media Awards 2017 (landelijk en regionaal) en de aanmoedigingsprijs You Go Girl zijn een initiatief van Mediaplatform VIDM en spre kersbureau ZijSpreekt. Ruim tachtig procent van de mensen in het nieuws is van het manne lijk geslacht, zo blijkt uit de laat ste steekproef Global Media Mo- nitoring Project. Stemmen kan tot zondag 4 februari. Twee politieagenten hebben aangifte gedaan tegen een 24-ja- rige Vlissinger die een bestelbus met drugsgrondstoffen be stuurde. De agenten zouden door de dampen uit de auto on wel zijn geraakt. Een politie woordvoerder zei gisteren dat de agenten de zwaarbeladen bestel bus vrijdagavond op de A16 bij Zevenbergschen Hoek aan de kant hebben gezet. De bestuur der weigerde de laadklep te ope nen. Toen ze het laadruim zelf openden, ontdekten de agenten honderden liters drugsgrond- stoffcn in lekkende jerrycans en vaten. Er loopt een onderzoek. SAS VAN GENT Een 19-jarige man uit Sluiskil is zondag aan het begin van de avond ter hoogte van de kiosk op de Wal- straat in Sas van Gent door en kele jongens zwaar mishandeld. Hij werd in het gezicht geslagen en - toen hij op de grond lag - te gen het hoofd geschopt. Het slachtoffer is met hoofdletsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De daders werden na de mel ding niet meer aangetroffen. De politie heeft een sporenonder zoek gedaan en is op zoek naar getuigen. Wie iets heeft gezien of meer weet van de mishandeling, kan bellen naar 0900-8844. Working and res- cue in enclosed spaces, zo heet het officieel", verbetert Roald Jonkman van Jonkman Bedrijfs opleidingen in Terneuzen. „Het is meer een training dan een cursus. Zeven mannen leerden bij Jonkman in de praktijk hoe ze een gewonde collega uit een scheepsmotor konden krijgen. Huizenhoog De zeven die de eerste training vorige week vrijdag bij hem af rondden onderhouden scheeps motoren. Huizenhoge machines waar je via mangaten en trapjes je een weg moet banen. In een zeecontainer werd de situatie in zo'n motor nagebouwd. Een lo tus ongevallenacteur moest het een en ander met goedgetraind kermen nog realistischer maken. „Die mannen werken op plekken van amper een vier kante meter groot, soms tachtig centimeter hoog. Ze moeten door kleine mangaatjes. Wat doe je als op zo'n plek een gewonde valt? We hebben hier in Neder land het allemaal fantastisch ge regeld. Als er wat gebeurt is de ambulance er zo om het over te nemen, maar deze mannen wer ken aan schepen over de hele wereld en niet overal staat een ziekenwagen of traumaheli klaar. Dan moet je mensen rea nimeren of een spalk aanleggen. Dat hoort er ook bij." Vriespunt De temperatuur in de oefenmo tor in Terneuzen is naar belie ven te regelen. Net zo koud of heet als het binnenste van in een echte scheepsmotor ook kan zijn. „We hebben een koele trai ning gehad waar de temperatuur Niet overal staat een ziekenwagen of traumaheli klaar Die mannen werken op plekken van amper een vierkante meter groot rond het vriespunt lag en een warme training waar het zestig graden was. Tijdens het lastigste deel moesten de cursisten bij die hitte drie gewonden door vijf mangaten zien te krijgen. En dat met alleen een oprolbaar brancard en een driepoot om mensen op te hijsen." Windmolens Nu werd er getraind in een na gebouwde scheepsmotor, maar volgens Jonkman zijn er genoeg vergelijkbare situaties. „Stom toevallig was er van middag iemand van een ener- gieleveracier die zei dat ie die cursus ook zou moeten volgen. Denk maar aan windmolens, als daar bovenin wat gebeurt. Of onder de grond in putten en rio len." Met het minimum aan gereed schap moesten de cursisten de opdrachten vervullen. „Ik kan wel van allerlei mooie appara tuur aanschaffen als elektrische lieren en de mensen laten zien wat er allemaal voorhanden is en hoe het werkt. Maar in de praktijk op het schip kan het heel goed zijn dat je daar niks hebt en dat je je moet zien te redden met niet meer dan een touw." dinsdag 16 januari 2018 PC ZEVENBERGSCHEN HOEK Collega redden uit een scheepsmotor Guido van der Heijden Terneuzen Roald Jonkman Roald Jonkman Hulpverleners bereiken een 'slachtoffer' onder in een nage bootste scheepsmotor. FOTOCAMILESCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36