g IpÉr 4 3 V?"''o '■t. - *.-•• a Wessam heeft geluk gehad. Of beter gezegd, hij heeft het geluk zelf afgedwongen. Zijn gezin is ook naar Nederland overgeko men. „Ik wil voor mijn gezin zor gen. Ik hou van werken. Ik word anders gek." Via Vakmasters kon hij, in overleg met het Werkservice- punt Zeeuws-Vlaanderen, eerst bij een middelgroot aanne mingsbedrijf in Zeeuws-Vlaan- deren komen. Om over en weer ervaring op te doen. „Ik werkte er met aardige mensen", vertelt Wessam, „en ze waren volgens mij ook wel tevreden over mij. Maar na twee maanden kreeg ik te horen 'sorry, we hebben geen plek voor jou." Wessam vindt dat nog altijd onbegrijpelijk. „Zo'n groot be drijf en dan geen plek." Vakmas ters slaagde erin hem al snel bij een ander bedrijf te plaatsen, bij De Bokx, in het grond- en be- stratingswerk. Dubai In Dubai gaf Wessam leiding aan wel driehonderd man bij grote bouwprojecten. Hij heeft veel er varing, maar papieren - 'in Ne derland worden overal papieren voor gevraagd' - heeft hij niet. „Ik moet hier vanaf nul begin nen", realiseert Wessam zich, „maar dat vind ik niet erg." Het is precies deze houding die De Bokx-bedrijfsleider Menno Paaimans zo in de Syrische sta tushouder waardeert. „Hij is een vakman. Je hoeft hem niks te vertellen. Hij kan goed Engels, maar wil met ons per se Neder lands praten. Een tekening lezen is bovendien geen taal. Ik vind dat je zo iemand een kans moet geven. We kunnen nog jaren een Ik ben heel blij. Dit is mijn beroep. Alleen de taal is moeilijk goede kracht aan hem hebben." Wim van den Berge, al ruim 45 jaar actiefin het kappersvak, kijkt er ook zo tegenaan. Bahaa is sinds een paar maanden werk zaam in zijn kapsalon Les Artis- tes in het Terneuzense winkel centrum Zuidpolder. Hij kwam met zijn broer de kapperszaak binnen. 'Of ze eens mochten la ten zien wat ze in hun mars heb ben?' Bahaa is gebleven, zijn broer gaat nu elders voor kok. „Hij is een vakidioot", omschrijft Wim zijn nieuwste collega, „net als ik." Bahaa heeft middagpauze. Het is vrij stil in de kapsalon. Hij heeft tijd om te praten, in nog gebroken Nederlands. „Ik ben heel blij", vertelt Bahaa die al vanaf zijn dertiende herenkap per was in Damascus. „Dit is mijn beroep. Alleen, de taal is moeilijk." Hij heeft eerder in de tomaten gewerkt. „En die zeggen niks terug", merkt Wim snedig op. „Hier moet hij wel Neder lands spreken." In Syrië knipte Bahaa alleen mannen. Hij leert bij Les Artistes ook vrouwen knippen. Zijn col lega's leren ook van hem, het epileren van wenkbrauwen met een touwtje bijvoorbeeld. Wim: „We hebben dat allemaal al door Bahaa laten doen." Muziek Wessam en Bahaa zijn aardig op weg. Thijmen den Engelsman van Vakmasters heeft 'meer van die jongens in wie muziek zit', zoals hij zegt. Hij heeft ook en kele Syrische tegelzetters onder zijn hoede. Via Vakmasters krij gen ze bij de vakopleiding Bouw mensen in Goes extra scholing. „Maar je hoeft hen weinig te zeg gen. Ze werken net even anders dan wij gewend zijn, maar als je hen een opdracht geeft, plakken ze de tegels zo aan de muur. En netjes." Het Werkservicepunt Zeeuws- Vlaanderen probeert te fungeren als spin in het web om status houders uit de uitkering te krij gen en aan het werk. Patricia Ma- lak houdt zich speciaal met deze werkzoekenden bezig. Haar ou ders zijn Egyptisch. Ze spreekt van huis uit Arabisch en heeft ook nog Arabisch gestudeerd. Dat helpt. Niet dat het altijd gemakkelijk is om statushouders aan de slag te krijgen. Eritreeërs, naast Sy- riërs de grootste groep status houders, hebben vaak weinig scholing, weet Patricia, en heb ben veel begeleiding nodig. „Wij laten hen meestal eerst een ta lentscan doen, een competentie test, om te beoordelen welk werk ze kunnen doen of welke oplei- Jammer dat deze mensen zo lang stil hebben moeten zitten ding ze kunnen volgen." De resultaten zijn er, niet al leen in de personen van kapper Bahaa en grondwerker Wessam. Patricia noemt een statushouder die een taal-werkstage op een basisschool volgde. „Hij wilde weer graag leraar worden, maar inmiddels loopt hij stage bij zorginstelling Tragel, bij verstan delijk gehandicapten. In februari begint hij met een mbo 3-oplei- ding in die richting." Het merendeel van de bedrij ven staat volgens Patricia open voor de bijzondere groep werk zoekenden. De Bokx-bedrijfslei der Paaimans vertelt recht voor z'n raap, op z'n Zeeuws, hoe hij daar als werkgever in staat en hij zal niet de enige zijn: „Ze zijn welkom als ze willen en kunnen presteren. Dat je eerlijke afspra ken kunt maken. Dat je op tijd bent, je werk doet én je best." dinsdag 16 januari 2018 l;I' i'i i JkK sgSHR^^-t - .Mi S, ^'V weg naar de arbeidsmarkt - Bahaa Terro, kapper -Thijmen den Engelsman, Vakmasters Bahaa Terro heeft zijn draai gevonden in kapsalon Les Artis tes in Terneuzen. FOTO BOAZ TIMMERMANS Wessam Jabali aan het werk in Schoondijke. „Ik hou van wer ken, anders word ik gek." FOTO PETER NICOLAI.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35