Nieuwe handjes voor de techniek? Vijftien procent beroepsbevolking werkt in deze sector Trein komt in Zeeland het vaakst te laat Cursus: Hoe red ik een collega uit een scheepsmotor Lesley Kerkhove Samen de landbouw en de visserij vernieuwen. Dat is de rode draad in de Zeeuwse voedselagenda voor 2018. Vertragingen beginnen voordat de trein de provincie binnenrijdt blijft wachten in Melbourne Dankzij een sterke akkerbouw, voedselverwerkende bedrijven én havens met grote logistieke spelers, heeft Zeeland zich ontpopt tot de voedseldelta van Noordwest-Eu ropa. Het gros van de producten - van mosselen, uien, aardappelen tot friet - wordt geëxporteerd. De totale foodsector is inmiddels goed voor een marktwaarde van 1,7 miljard euro en een toegevoegde waarde van 800 miljoen euro. Vijf tien procent van de Zeeuwse be roepsbevolking werkt in de voed- selsector. Om die koppositie vast te houden, moeten boeren, vissers en procesindustrie blijven vernieu wen én samenwerken. Dat gaat ook gebeuren, blijkt uit de agenda Voedselrijk Zeeland 2018 van de provincie. Inmiddels zit iedereen die bij in Zeeland geteeld en verwerkt voed sel betrokken is, onder de paraplu van FoodDelta Zeeland. Dat telt tweehonderd leden, van onderne mers, kennisinstellingen tot over heid. Ze koesteren twee hoofddoe len: slimmer én duurzamer produ ceren. Als het (milieu)winst ople vert, doe je het samen. Wat staat er dit jaar op de agenda voor de akkerbouw? Duurzaamheid en energiebespa ring zijn wel de thema's. Door de extreme weersituaties is het van belang dat er meer bodemleven in de bodem komt. Daardoor wordt water langer vastgehouden, en als het regent, zit er meer zuurstof in de grond. Een gezonde bodem kan klimaatinvloeden bufferen en bio diversiteit verbeteren. ZLTO-land- bouwvoorman Joris Baecke zegt dat de landbouw oplossingen voor een aantal grote maatschappelijke the ma's heeft: voedselzekerheid en kli maatverandering. Je kunt klimaat doelstellingen deels halen door meer koolstofdioxide (CO2) vast te leggen in de bodem. Dat remt de opwarming van de aarde. En door koolstof aan de bodem toe te voe gen, wordt de grond vruchtbaarder en is die makkelijker te bewerken. Daarnaast blijft onderzoek naar nieuwe, profijtelijke teelten van be lang. Dat gebeurt onder meer in de biobased proeftuinen bij agrarisch kennis- en innovatiecentrum Rust- hoeve in Colijnsplaat, dat een sterk kennisbastion voor nieuwe teelten is geworden. Denk aan exotische gewassen zoals zoete aardappel, ho- ningbes, yacon, quinoa, maar ook aan soja, waarmee de CZAV expe rimenteert. Ook de teelt van zee- Zeeland heeft zich ontpopt tot de voedseldelta van het noordwesten van Europa wier is in opmars. Ook slimme landbouw met sen soren, drones en andere digitale middelen blijft in 2018 een speer punt. En wat voor de fruitteelt? Zoet water is een probleem. Slechts voor 200 van de 6.000 hectare is zoet water in de buurt beschikbaar. De provincie Zeeland wil dan ook de uitbreiding van zoetwatervoor zieningen onderzoeken. Daarnaast loopt er dit jaar een Vlaams-Neder lands onderzoek naar een betere bestuiving in de fruitteelt, onder meer door nestblokken voor insec ten in boomgaarden neer te zetten. Welke onderwerpen spelen in de visserij? De provincie lobbyt vooral om de gevolgen van de aanlandplicht en verder ook de Brexit te verzachten. Ook maakt ze zich sterk voor be houd van de pulsvisserij. Naast duurzame visserij onder steunt de provincie (ook financieel) Aqua Valley, waarin vijf bedrijven (waaronder de nieuw indoorkwe- kerij Kingfish Zeeland) en twee kennisinstellingen samenwerken. Verder wordt onderzocht of een kreeftenveiling in Yerseke haalbaar is. It dinsdag 16 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 ZEELAND4 ZEELAND 8 Voedselteelt moet slimmer Frank Balkenende Middelburg SAS VAN GENT Dewi Geerinckx (rechts) en Jennifer Vergara Mol van het Zeldenrust-Steelandcollege bouwen een mini-windmolen in het In dustrieel Museum in Sas van Gent. Als je jongeren warm wilt maken voor een baan in de techniek, kun je niet vroeg genoeg beginnen. Dat doen ze dan ook in het project Techniek Experience. Sinds de herfst vakantie hebben 640 leerlingen van vier Zeeuws-Vlaamse scholen een gastles gehad of een groot bedrijf in de regio bezocht. Deze week slui ten ze het project af. Gisteren volgden ze in het museum workshops - windmolentje bouwen - en konden ze neuzen op een bedrijvenmarkt. Het bedrijfsleven hoopt dat de vmbo'ers, havisten en vwo'ers straks ook echt voor een technische baan kiezen, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33