Zangeres van The Cranberries plots overleden rULTUUR 29 Dolores O'Riordan 1971-2018 en meer bagage hebben'. Ik kan in spiratie halen uit de dingen die ik meegemaakt heb. Het moest verder weg zijn. Daarom voelt het nu goed. Mijn leven ziet er totaal anders uit. Ik ben nog steeds aan het ontdekken wie ik ben, maar ik weet wel wie ik wil zijn. Ik kan zelf ook beter schrij ven wat ik voel." Het begon te kriebelen bij Jamai na zijn incidentele singles Gevallen en Gevlogen (uit the Passionen Wake me Up (een cover van Avicii), die respec tievelijk drie en vier jaar geleden ver schenen. „Dat was toch een soort start. Incidentele projecten had ik wel gehad, zoals Holland Zingt Hazes, The Passion. Ik had het gemist, kreeg zin om weer op te treden. Ik liep al langer met het idee voor een nieuw album, maar vond het steeds enger worden. Zitten de mensen nog wel te wachten op Jamai?" Na het verzoek van een platen maatschappij ging hij aan de slag met die vraag, of beter gezegd: met het mogelijke antwoord. „Ik moest het gewoon doen. Voor mezelf. Vanuit mijn hart. Ik had zoveel inspiratie, zo veel zin om te schrijven. Ik ben met Matthijs de Ronden de studio inge gaan." Lomp De songs moesten in het Nederlands zijn, zo was meteen al het plan. „Best een lastige taal, zeker als je het verge lijkt met Engels. Nederlands is hard, direct, kan soms zelfs lomp klinken. Ik heb dit album geschreven vanuit mijn hart, met ook wat vrolijke liedjes ertussen Het valt niet mee om ronde zinnen te maken, maar herkenbaarheid was voor mij belangrijk. We hebben lang gezocht naar de juiste toon. Het moest ook niet al te poëtisch worden. Ik wil graag de taal spreken die je op straat hoort, bij de bakker of slager." Melancholisch 'Megatrots' is hij op Genoeg Te Doen, waarvan op 26 januari de gelijkna mige single uitkomt. „Een melancho lische luisterplaat", noemt hij het al bum. „Geschreven vanuit mijn hart, met ook wat vrolijke liedjes ertussen. Misschien verwachten mensen dit niet van mij, maar ik denk dat het vernieuwend is." Spannend is het allemaal wel, be kent Jamai. „Iedereen gaat er wel iets van vinden. Dat mag, als de mensen eerst maar de moeite nemen om de muziek te luisteren voordat er een oordeel komt", zegt de zanger. Hij gaat een drukke periode tegemoet met de promotie van het album, op tredens én zijn televisiewerk als (mede)presentator van Time To Dance (met Chantal Janzen) en It Takesi (met Gordon). In die zin is de titel Genoeg Te Doen veelzeggend. „Het staat voor de wijze waarop ik in het leven sta. Vol ener gie, vol plannen. Ik heb dat een tijdje niet gehad. Was ik vrij passief, zat ik op de bank, nergens zin in. Dat is nu anders. Ik wil bezig blijven. Heb dus genoeg te doen." Ze had een van de grootste monden van de heden daagse rock. Niet alleen in de studio en op het concert podium, maar ook daarbuiten verhief Dolores O'Riordan haar stem met grote kracht. Ze was sociaal activiste, een fanatieke katholiek, maar tegelijk ook in het bezit van een door proble men en ruzies getekende repu tatie. Ze dreef concertorganisa toren tot wanhoop met haar hoge eisen en raakte verwikkeld in rechtszaken over onder meer het mishandelen van een ste wardess en het bedreigen van een nanny. Gisteren overleed O'Riordan plotseling op 46-jarige leeftijd in Londen, waar ze was voor een opnamesessie. De doods oorzaak is vooralsnog onbe kend. Op sociale media gingen geruchten over een mogelijke zelfdoding, maar die zijn niet bevestigd. Met The Cranberries, opge richt in 1990, maakte ze songs die zowel geografisch als muzi kaal tussen de Amerikaanse al ternatieve rock en de Engelse Britpop in lagen. Het album Everybody Else isDoing it, So Why Can't We? uit 1993 effende het pad voor het megasucces van het album No Need to Argue van een jaar later. Daarop stonden de pophits Ode to My Family en I Can't Be With You en natuurlijk Zombie. O'Riordan, die het meeste song schrijverswerk op zich nam, toonde zich de belangrijkste at tractie van de band met haar orkaankrachtige stem. Ze galmde het It's in your head/It's in your heaaaaaad-refrein naar de tweede plaats in Neder landse Top 40. Hetzelfde gold voor het album, dat dubbel pla tina werd. O'Riordans persoonlijke ge luk ging niet gelijk op met het toegenomen succes. Jaren later vertelde ze in het midden van de jaren 90 last te hebben gekre gen van depressies. Die werden, zo vermoedde ze, veroorzaakt door het seksueel misbruik dat haar in haar vroege jeugd vier jaar lang trof. „Je komt op een punt dat je jezelf dood wenst", zei O'Riordan in 2014 over haar depressie en daarmee samen vallende anorexia. „Je gelooft op zo'n moment dat de dood on mogelijk erger kan zijn dan de plek waar je op dat moment bent." Depressief Ze vertelde dat de plaat To the Faithful Departed uit 1996 als ge volg 'alleen maar depressieve songs' bevatte. „En daarna werd het alleen maar erger." Toch krabbelde ze weer op en maakte uiteindelijk nog twee soloal bums en vier platen met The Cranberries. De laatste, Some- thing Else, verscheen afgelopen jaar. O'Riordan trouwde in 1994 met de voormalig tourmanager van Duran Duran, Don Burton. Het koppel scheidde drie jaar geleden. De zangeres laat een zoon en twee dochters achter: Taylor (20), Mollie (16) en Da- kota (12). V dinsdag 16 januari 2018 GO Jamai over zijn album: „Ik denk dat het vernieu wend is." FOTO ANP Dolores O'Riordan, front vrouw van de Ierse rockfor matie The Cranberries, is gis teren plotseling overleden. De zangeres van hits als Zombie en Ode to My Family werd slechts 46 jaar. Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29