Zitten mensen nog wel te wachten op 28 M Half maart verschijnt het nieuwe album van Jamai Loman, Genoeg Te Doen. Het komt vijftien jaar nadat de zanger doorbrak als winnaar van Idols. „Het moest Nederlands zijn. Ik wil graag de taal van de straat spreken." ANGELA KIJKT TV Een comedy waar Sylvana Simons rode vlekken van krijgt en types als Sunny Bergman het apezuur, kan dat nog anno 2017 bij de publieke omroep? Ja, bleek zondag avond in De Luizenmoeder, verreweg het grap pigste dat in jaren op de tv te zien is geweest. Het was heerlijk om weer eens onbedaarlijk te schateren om grappen over huidskleur en spleetogen, waarbij de heren van VI tot on schuldige koorknaapjes verbleken. Al was het tegelijk schuldbewust lachen, dat dan weer wel. Maar eerst terug naar het begin. Ik had er weinig fiducie in. Een serie met de naam De Luizenmoeder, dat zou wel net zoiets zijn als het zouteloze Papadag. Een beetje spelen met cli chés en vooroordelen uit onze moderne maat schappij en we hebben weer een half uurtje gevuld. Maar nee. De Luizenmoeder is anders. Dat schuurt en bijt door de rake typeringen en ge weldige teksten van onder anderen Vliegende Panter Diederik Ebbinge. Zo herkenbaar, de samenklittende moeders op het schoolplein, met hun allesziende ogen en sarrende opmer kingen, in wie je nog moeiteloos de notoire pestkoppen van vroeger herkent. Of die ene hysterische moeder die zich na al die jaren be langeloze inzet (én een snelle wip met de di recteur in het fietsenhok) de koningin van de school waant en vindt dat ze vrijelijk iedereen de maat mag nemen. Om nog maar te zwijgen van de zijige directeur en de doorgeslagen maatschappelijke hysterie, die tot uitdrukking komt in de kwestie of het wel hygiënisch ver antwoord is om met toiletrolletjes te knutse len in de klas. Maar ster van de serie is Ank, de juffrouw from heil van groep drie, die gewoon alles zegt waar progressief en politiek correct Ne derland van op tilt slaat. Een Japans uitziend meisje bejegent ze in het Engels omdat ze vast geen Nederlands spreekt en noemt ze 'Lianne' in plaats van Rianne. Voelt u hem? Nee, denk aan de afhaalchinees van Gordon. Om later nog eens naar haar te verwijzen als 'die met die oogjes'. De donkere man die de klassenavond komt verstoren, ziet ze aan voor de schoonma ker en stuurt ze weg. Terwijl het een van de vaders blijkt te zijn die te laat is. Ik heb in tijden niet zó hard gelachen. Zo be vrijdend en tegelijk ongemakkelijk. Want je realiseert je als kijker tussen twee lachbuien door: hierom lachen, dat kan écht niet meer. En dat maakt De Luizenmoeder honderd keer interessanter en effectiever dan al het gedram van de Sylvana's van deze wereld. Quote van de dag We zetten onze reis nu voort, niet meer als geliefden, maar als vriendjes Ex-winnaar wil naar Songfestival Boek Isa Hoes in bios Begin over een al bum, een gastoptre den bij de Toppers of meedoen bij De Beste Zangers als je het over Jamai Lo man hebt. De jong ste jeugd zal verbaasd opkijken. Ze kennen hem immers als presentator, als vliegende reporter bij The Voice of als jurylid van Idols. „Klopt, de meeste mensen kennen mij toch van het televisiewerk", toont de allroun- der zelfbegrip. De ouderen weten wel beter: Ja mai Loman (nu 31) was de eerste winnaar van Idols, de talentenjacht die zo tot de verbeelding sprak. Mil joenen mensen zaten in 2003 voor de buis en keken naar de zinde rende finale tussen die onbekende jochies, de 17-jarige Jamai Loman enjim Bakker. De zege van Jamai betekende zijn doorbraak, een eerste album én een vette hit: Step Right Up was de best verkochte single van 2003 en le verde viermaal platina op. „Ik snap dat het beeld van toen nog bij veel mensen op het netvlies staat. Het was een bepalend moment voor mijn leven", zegt Jamai, die zich daarna concentreerde op televisie en thea terwerk. Zingen deed hij op het musicalpodium. „En thuis achter de piano", voegt hij gniffelend toe. Nu, vijftien la ter, heeft hij zijn zangcarrière nieuw leven inge blazen en verschijnt (in maart) zijn tweede album, Ge noeg Te Doen. „Nie mand kon mijn muziek los zien van Idols en de hype. 'Als ik ooit weer een album ga maken', dacht ik, 'moet ik rijper zijn Vlekken Musicalster William Spaaij maakt op Instagram bekend dat zijn relatie met Daisy Duin is gesneuveld. dinsdag 16 januari 2018 GO MUZIEK De winnaar van het Songfestival in 2009, de Noor Alexander Rybak, hoopt dit jaar weer mee te doen. Rybak, die het liedjes festijn won met Fairytale, doet op 10 maart mee aan de na tionale finale in Noorwegen. FILM De bestseller Toen ik je zag van actrice Isa Hoes wordt ver filmd. Het boek gaat over haar leven met ac teur Antonie Ka merling, die zelf moord pleegde. Ben Verbong te kent voor sce nario en regie. De film moet in 2020 klaar zijn. JAMAI?' Dennis Jansen Jamai treedt in 2003 op in Idols. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28