Zeven puntjes aan de horizon om naartoe te kunnen leven HART ZIEL 27 Levenskunst Filosoof Rolf Dobelli (51) heeft niet dé gouden tip hoe je 'goed moet leven', maar destilleerde wel 52 richtlijnen uit psychologisch onderzoek en klassieke geschriften. Dit zijn er alvast zeven. 1. Doe vooral aan black-box-denken De mens zoekt de oorzaken van zijn falen graag buiten zichzelf. Om niet opnieuw te floppen helpt het neder lagen en mislukkingen te accepteren en de aanleidingen te onderzoeken. Dus: maak een 'zwarte doos' voor jezelf. Schrijf bij belangrijke beslis singen op wat je overwegingen en aannames waren. Pakt het verkeerd uit, dan kun je onderzoeken wat mis ging en ervan leren. 2. Laat technologie af en toe voor wat het is We beschouwen technologie als vooruitgang; om van alles handiger, efficiënter en sneller te maken. Maar het kan nogal antiproductief uitpakken, doordat je er veel voor moet doen, begrijpen en bijhou den. Denk alleen al aan de (ver- De wereld draait moeiteloos door zonder jouw commentaar loren) tijd die gemoeid is met van alles de laatste versie zien en opladen. Maak daarom kritische keuzes en laat achterwege wat je te weinig oplevert. 3. Prik emoties door Ook al wordt tegenwoordig aangera den om je gevoel te volgen, maak van je emoties geen kompas, zegt Dobelli. Gevoelens zeggen het ene moment dit en het volgende moment het te genovergestelde. Zijn ze dan wel de beste raadgever? Dobelli ziet zijn ei gen gevoelens als de vogels die rond fladderen in een markthal. Goed om ernaar te kijken, maar vlieg ze niet achterna. Kijk vooral naar feiten en bewijzen, adviseert hij. 4. Voer de regel in: 'vijf-seconden-nee' Volgens Dobelli een van de beste vuistregels voor een geslaagd leven. Het verschil tussen succesvolle en zeer succesvolle mensen is dat die laatsten vrijwel tegen alles nee zeg gen. Honoreer niet elk simpel ver zoekje om iets voor iemand te doen: dat kost altijd meer tijd dan je denkt. Zeg niet op alles spontaan ja, maar hanteer de 'vijf-seconden-nee'-me- thode. Die houdt in: denk even na bij een verzoek en wijs vervolgens 90 pro cent ervan af. Zodat je tijd over houdt en gerichter 'ja' tegen men sen kunt zeggen. 5. Vermijd zelfmedelijden Zwelgen in zelfmedelijden kost veel energie. Vaak verpakken we dat wij selijk als 'verwerking'. Kies voor een pragmatischer aanpak: accepteer het onrecht uit het verleden en probeer de tegenslagen van het heden op te lossen. Of leer ze te verdragen. 6. Help vaker om die 80-plusser veilig te laten oversteken Waarvan we genieten en wat we zin vol achten ligt vaak nogal uiteen. Zwerfafval opruimen is niet leuk, maar heeft wel effect op de omge ving. Met een zak chips op de bank een film kijken scoort hoger in genot, maar geeft ons minder het gevoel dat we zinvol bezig zijn. We worden het gelukkigst als 'lust' en 'zinvol' in ba lans zijn. Doe dus vaker iets voor een 'hogere' vorm van vreugde, zoals die kleine goede daad, bijvoorbeeld een oudere helpen oversteken. Als je daarna een stukje chocolade deelt, ben je helemaal goed bezig. 7. Laat meningen ook eens achterwege De wereld gaat gebukt onder menin gen. Iedereen wordt geacht overal een mening over te hebben en die te ventileren, met name op sociale me dia. Ook over onderwerpen waar je eigenlijk te weinig van afweet. Voor je het weet raak je verstrikt in discus sies over zaken die je nauwelijks inte resseren. Wat zou er gebeuren als je je ook eens van een mening ont houdt? De wereld draait moeiteloos door zonder jouw commentaar. Zo houd je je leven wel zo rustig. Niet elke vrouw zoekt knobbeltjes AUTISME Meisjes blijven onder de radar Kalm door de geur van je partner dinsdag 16 januari 2018 ILLUSTRATIES EL BOCHO ViviandeGier -Rolf Dobelli De kunst van goed leven van Rolf Dobelli verschijnt op 16 januari bij Unieboek Het Spectrum, €20 /- BORSTKANKER Vrouwen die ontevreden over hun borsten zijn, lopen het risico dat zij borstkanker- symptomen te laat ontdekken. Dit concluderen onderzoekers aan de Engelse Anglia Ruskin Universiteit en University Col lege London. Vrouwen die hun borsten te groot of te klein vinden, blijken minder geneigd om geregeld op zoek te gaan naar knobbeltjes in hun weef sel. Ook is de drempel tot een huisartsenbezoek hoger en zijn zij minder zeker als het gaat om de afwijkingen te herkennen. Amerikaans onderzoek geeft nieuwe aanwijzin gen dat autisme bij jonge meisjes vaak ongezien blijft. Wetenschappers bestu deerden kinderen met een autistische diag nose. Zij merkten dat de meisjes meer dan de jon gens moeite hadden met taken als aankleden en kortstondige omgang. Dit verschil doet de onder zoekers vermoeden dat alleen meisjes met meer zichtbare vormen van au tisme de diagnose krij gen. Daardoor blijven ze onder de radar. UITGEZOCHT De geur van een partner werkt kalmerend. Dit ontdek ten onderzoekers aan de uni versiteit van Brits-Colombia. Zij lieten 96 vrouwen aan een gedragen shirt ruiken vóór een stresstest. Vrouwen die het kledingstuk van hun part ner kregen, maakten minder stresshormonen aan, vooral als zij de geur met zekerheid herkenden. Vrouwen die het shirt van een vreemde man moesten ruiken, raakten snel ler gestrest. De onderzoekers speculeren dat onherkenbare geuren, vooral van mannen, 'evolutionair vluchtgedrag' kunnen activeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27