il m y i 5 1 fl HART ZIEL 25 Ritmes en klanken stimuleren de hersengebieden die de motoriek aan sturen, dat kan voor Parkinsonpa- tiënten gunstig uitpakken. Swaab: „Ze kunnen er een vloeiende cadans bij het lopen door terugkrijgen. Dat stopt als de muziek stopt. Mensen die last hebben van stotteren of afasie kunnen via zang opeens wel uit hun woorden komen. En muziek van Mozart bijvoorbeeld helpt je beter te focussen. Van de te vroeggeboren ba by's die in de couveuse aan Mozart óf aan Bach zijn blootgesteld, mag de eerste groep het snelst naar huis. Socialer Met muziek spelen of luisteren kun je niet vroeg genoeg beginnen, vin den de professoren. „Kinderen die een muziekinstrument leren bespe- Alzheimer slaat later toe in hersendelen die muziek opslaan len, hebben een betere verbinding tussen hun linker en rechterhersen- helft en presteren beter op het gebied van lezen en rekenen", aldus Swaab. Honing: „Kinderen vinden muziek uit zichzelf al leuk. Het heeft een be wezen gunstige invloed op hun emo tionele ontwikkeling. Ze leren aller lei non-verbale vaardigheden en worden er socialer van. In de klas is het een goede stemmingsregulator." Miracles ofMusic is daarmee ook een aanklacht tegen de bezuiniging op muziek. „Het moet terug in de klas", aldus Scherder. Ook op latere leeftijd kan muziek een grote rol spelen - in de ouderen zorg bijvoorbeeld. Swaab: „De her sengebieden die muziek opslaan, worden als laatste aangetast door de ziekte van Alzheimer. Een vrouw die door haar dementie de weg naar het podium niet meer kon vinden, kon eenmaal daar aangeland nog wel prachtig zingen en optreden." Veroudering Door een instrument te leren spelen bouw je een cognitieve reserve op en daarmee ben je later wat langer be schermd tegen het ontstaan van ou derdomsziekten. Scherder: „Je ver laagt het risico erop. Muziek maken verandert je brein. Het bevordert de aanmaak van nieuwe zenuwcellen en verbindingen in de frontale hersen kwab. Dat zijn de systemen die kwetsbaar zijn voor veroudering." Scherder speelt sinds zijn 64ste viool. „Dat wordt natuurlijk nooit meer iets, maar leuk is het wel. En ik hoop er wat tegengas aan het verou deringsproces mee te geven." De broer van Honing is saxofonist Yuri Honing, hij stapte zelf op zijn 25ste over van de piano naar de we tenschap. „Ik ben gestopt muziek te maken om het te bestuderen." En Swaab heeft ervaren dat aanleg er toch veel meer toe doet dan muzikale training. Als kind speelde hij ge dwongen de piano, maar zodra het kon, sloeg hij de klep voorgoed dicht. „Mijn aanleg was, zacht uitgedrukt, nogal gebrekkig. Ik luister nog altijd graag naar muziek, en heb de heil zame werking ervan bij allerlei ziek tebeelden gezien. Maar zelf spelen: dat nooit meer." Allergie of intolerantie? Met een geliefde krijg je er bijna altijd andere mensen bij Mijn zoon mist mij niet dinsdag 16 januari 2018 GO ^IHCII Volgens Dick Swaab (I), Erik Scherder en Henkjan Honing ver andert muziek maken het brein in positieve zin. FOTO HAPPY MOTION/ILLU- STRATIES ANNEMARIE GORISSEN Miracles of Music: 17 januari in het Concertgebouw in Amsterdam. Ook te zien in Leiden en Rotterdam. Wat is het verschil tussen allergisch of intolerant zijn voor voedsel? Een allergie is een im- muunreactie op eiwit ten. Hierbij worden anti stoffen aangemaakt: de IgE-antistoffen. Deze geven in aanwezigheid van het voedseleiwit een reactie van het im muunsysteem die leidt tot huiduitslag, buikpijn of diarree. Bekend zijn de allergie tegen pinda, noten, schaaldieren, koemelkeiwit en appel. Allergieën kunnen milde tot zeer ernstige symp tomen geven. Kinderen groeien er gelukkig vaak overheen. Voedselintoleranties zijn alle andere chronische overgevoeligheidsreac ties op componenten uit voedsel. Er kan bijvoor beeld een enzym ont breken. Zo kan een baby na geboorte op een streng dieet moe ten. Met de hielprik wordt bij iedere baby na de geboorte vastge steld of een kind een intolerantie voor fenyla- lanine heeft. Fenylala- nine is een normaal gesproken goede component van eiwit. Een overeenkomst met allergie is dat een into lerantie mild tot ernstig kan zijn. Bij lactose-into- lerantie kan het zijn dat iemand echt geen melk producten mag, maar het kan ook zijn dat min deren van melkproduc ten al genoeg is. —Klaske van Norren —Jan Drost Ik zit vaak voor mijn werk in het buiten land. Laatst zei mijn zoon (11) tegen zijn moeder: „Ik mis papa nooit." Ik vind dat erg. Terecht? leder mens hanteert copingmechanismen (to cope is Engels voor 'omgaan met'). Als je bang bent voor een hond, ga je aan de overkant van de straat lopen. En als je vader vaak onredelijk boos is, blijf je op je kamer zit ten. Dat gedrag komt voort uit het vermijden van zielenpijn. Als jouw zoon zegt dat hij jou niet mist, kan dat twee din gen betekenen. Om de pijn van je afwezigheid niet zo vaak te hoeven voelen, heeft hij zich een beetje voor je afge sloten. Dat is een pijn lijke constatering, maar het is een begrijpelijke reactie. Ook kan het zijn dat hij je juist wel erg mist, maar dat voor zichzelf en zijn omge ving ontkent (zoals ie mand die zijn hoofd stoot, ontkent dat het pijn doet). Maar ook dan hanteert hij dus een copingmechanisme. Het enige wat je kunt doen, is werkelijk con tact te maken met je zoon en het met hem hebben over wat jouw afwezigheid betekent voor hem en jou. En samen verzinnen hoe je bij elkaar aangesloten kunt blijven. Dit kan een mooi begin zijn van een nieuwe verbinding. —Steven Pont

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25