LEVA Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra zwart-wit denken voorbij inO Muziek als medicijn Wat doet muziek met ons brein? Dat vertellen hoogleraren Dick Swaab, Erik Scherder en Henkjan Honing in hun theatercollege 'Miracles of Music'. Wat blijkt: we onderschatten met z'n allen onze muzikaliteit. De uiterlijke onbewogenheid van gebotoxte mensen is niet alleen maar uiterlijke schijn. Laat ik het maar eerlijk toegeven: omdat ik geen twintig meer ben en bij tijd en wijle voor grote groepen optreed, overweeg ik af en toe me te laten botoxen. Of eigenlijk, dat overwoog ik tot voor kort. Want inmiddels - ik ben in de onderzoeksliteratuur gedoken - weet ik dat het niet alleen een cosmetische, maar ook een psychologische beslissing is. Je laten bo toxen kan je uiterlijk een afname van rimpels opleveren, maar innerlijk een afname van inle vingsvermogen. De uiterlijke onbewogenheid van veel gebotoxten is niet alleen maar uiter lijke schijn. Het weerspiegelt niet zelden een af name van hun innerlijke gevoelsleven. doordat we die kunnen overnemen, 'mimic- ken', reproduceren, en daardoor mee- of navoe len. Als iemand lacht en wij nemen die lach over met behulp van de spiegelneu- ronen in ons brein, dan gaan signalen tussen onze aange zichtsspieren en hersenen heen en weer die het stem pel vrolijkheid af geven. Met dat stempel wordt door ons lichaam de toegang ge opend tot (re)acties die het ervaren van vrolijkheid mogelijk maken. Maar wat gebeurt er als je een stof inspuit die de aangezichtsspie ren lam legt? Op de eerste plaats nemen we dan minder goed de gevoelens van de ander waar. Ten tweede voelen we minder aan en mee met wat de ander voelt. Stel: jij zegt iets dat de ander emotioneel raakt. Dat drukt zich bij die ander uit in subtiele, maar goed waarneembare veranderingen in gezichts expressie. Onder invloed van botox neemt de waarschijnlijkheid toe dat je die veranderingen bij de ander niet oppikt en 'ongevoelig' reageert. Terwijl bepalend voor succesvolle of niet-suc- cesvolle communicatie met anderen nu juist je vermogen is om subtiele gevoelsveranderingen waar te nemen, die te kunnen meevoelen en daarop adequaat te kunnen reageren. Het derde mogelijke gevolg is dat we door het lamleggen van onze expressie ook onze eigen gevoelens minder intens maken. Betekent dit dat gebotox ten minder gelukkig zijn dan tevoren? Volgens sommige onderzoekers wel. Maar voor een deel wordt dat mogelijk gecompenseerd doordat ze zichzelf mooier vinden. Bovendien kan botox alle gevoelens dempen, dus ook sombere. Hoe dan ook, je laten botoxen is ook een psychologische keuze. Uiterlijk word je er gladder van, maar innerlijk niet per se sympathieker of empa- thischer. Integendeel misschien wel. Het is maar wat je het belangrijkst vindt. m Van botox word je gladder, maar niet per se sympathieker of empatischer LEESTIPS VAN DE WEEK DE SPfcIT ujEKEn Eiko ff 0E he Guevara stond erom bekend: zijn ritme- en toon- doofheid. Terwijl het orkest de tango speelde, zag je hem de mambo dansen. Het kan extremer. Sommige mensen hebben helemaal geen mu zikaal gehoor, ze beleven muziek als een onaangenaam geluid. Iemand met 'amusie', een aandoening van de hersenen, hoort geen verschil russen een sonate van Vivaldi en geram op potten en pannen. Gelukkig lijdt maar 1,5 procent van de mensheid aan deze ziekte. Eigen lijk zijn we juist allemaal van nature muzikaal, zegt Henkjan Honing, hoogleraar muziekcognitie. Hij maakt gebruik van methoden uit de cognitieve wetenschappen, zoals psychologie, computer- en taalwe tenschappen, om muziek te bestude ren. „Zelfs baby's van twee dagen oud hebben al gevoel voor ritme. Als je een noot weglaat op de eerste tel, reageren hun hersenen verrast. Maat gevoel, de belangrijkste bouwsteen van muzikaliteit, is dus aangeboren." In het theatercollege Miracles of Music laat Honing zien dat we er alle maal een talent voor hebben. Met collega-professoren Dick Swaab en Erik Scherder presenteert hij een avond over de positieve invloed van muziek op het brein en onze gezond- ln onze huiskamers krijg je een rood hoofd als je een liedje moet zingen heid, ondersteund door artiesten als zangeres Berget Lewis en saxofonist Benjamin Herman. „In een land als Brazilië gaat de gitaar gewoon rond, of je nu wel of niet kunt spelen", zegt Honing. „In onze huiskamers krijg je een rood hoofd als je een liedje moet zingen. Je mag pas muziek maken als je heel goed bent. Daarmee ontzeg gen we onszelf veel plezier." Knuffelhormoon Neuropsycholoog Scherder: „Als je muziek maakt of luistert activeert dat aparte netwerken in het brein. Dat maakt het mede tot zo'n krachtig fenomeen dat kan helpen als je in moeilijke omstandigheden verkeert. Als kankerpatiënten samen zingen synchroniseren hun hersenen, wat een gevoel geeft van grip op de situa tie. Hetzelfde zie je bij huwelijken, begrafenissen, in het stadion of na een aanslag. Bij samenzang stemmen mensen op elkaar af en dat gevoel van saamhorigheid is precies wat je op zo'n moment nodig hebt. Het knuf felhormoon oxytocine komt vrij in de hersenen, wat het gevoel van ver binding versterkt." Behalve oxytocine maakt muziek ook dopamine vrij, weet neurobio- loog Dick Swaab. „Dat verlaagt de aanmaak van het hormoon cortisol, waardoor je minder stress ervaart. Daarom kan muziek helpen bij stem mingsstoornissen als depressie en om de melkproductie van vrouwen met zuigelingen op gang te brengen." Ik moet mee naar feestjes Ons panel beantwoordt al uw vragen, over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 16 januari 2018 Botox Wij zijn zo gebouwd dat we de gevoelens van anderen kunnen waarnemen en begrijpen Onderzoek laat zien dat dit effect vooral optreedt bij subtiele gevoelsveranderingen. Reageren? hartenziel@ persgroep.nl GO P.C. Emmer Een bijdrage aan de discussie over KOLONIALISME, SLAVERNIJ EN MIGRATIE MÏADAH Het zwart-wit denken voorbij - Piet Emmer wil het al te simplisti sche zwart-wit- denken over onze beladen geschie denis doorbre ken. Nieuw Am sterdam, €16,99 Stretchen is gezond mun-tcï Doe de split in 4 weken - van de Japanse yogado- cent Eiko. Stret chen als manier van bewegen is popualir in Japan, Kosmos Uitge vers, €15 00 MATS eillMARK S Leva, minder stress, meer ge nieten - van Susan en Mats Billmark. Met korte, praktische hoofdstukken over slaap, angst, en stress bij kin deren. Kosmos Uitgevers,€14,99 'Muziek verandert ons brein' Pam van der Veen —Henkjan Honing Mijn vrouw eist dat ik met haar elke verjaar dag in de familie af loop. Dat wil ik niet. Wat nu? Uit de vraag maak ik op dat dit een probleem is, anders zou mijn ant woord zijn: ga gezellig mee. De vraag is waarom het een pro bleem is. Omdat je geen zin hebt? Tja, liefde en individualisme gaan doorgaans niet goed samen. Met een ge liefde krijg je er bijna al tijd andere mensen bij. Je kunt je vrouw vragen welke familieleden voor haar echt belangrijk zijn en haar beloven dat je sowieso meegaat naar hun verjaardagen. Zo doe je recht aan wat voor haar waardevol is. Vervolgens kan zij jou de ruimte geven om bij de rest van de familie gebruik te maken van hun iets lagere plek in de rangorde en het af en toe te laten afweten. —Jan Drost Liefdes- Voedings- Psycholoog expert deskundige Steven Pont Jan Drost Klaske van Norren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24