23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties De Belgisch-Amerikaanse psychotherapeut Esther Perel wil het taboe op vreemdgaan doorbreken.1 Waarom mensen ontrouw zijn belicht ze in haar nieuwe boek 'Liefde in verhouding'. „Mijn boek gaat over de 1 moderne liefde en re laties, bezien door het prisma van ontrouw. Ontrouw neemt toe, vooral onder vrouwen, en is een van de voornaamste crises in relaties. De kans dat je in een relatie te maken krijgt met overspel, ligt ergens tussen de 40 en 76 procent. Dat vrouwen voorheen minder vreemdgingen kwam waarschijnlijk doordat de consequenties veel zwaar der waren dan voor de mannen. Nog steeds zijn er landen waar ze het ri sico lopen te worden vermoord. Vreemdgaan is sterk van betekenis veranderd. Het komt voor in goede en slechte relaties, in open en niet- open relaties, onder jong en oud. Ik heb de redenen en de betekenis er van onderzocht, en daarbij de ge makkelijke oordelen en antwoorden geprobeerd te vermijden. We willen het niet altijd meteen aannemen, maar zo'n gebeurtenis kan ook positieve verandering te weegbrengen. Ontrouw doet een alarm afgaan. Soms moet iets worden doorbroken of vernietigd, om iets nieuws of beters te kunnen opbou wen." „Er kan van alles spelen: iemand kan zich alleen voelen in de relatie, in timiteit of verbinding missen of ge frustreerd raken over een gebrek aan seksualiteit. Er kunnen ook, en dat is vaak een openbaring, allerlei redenen aan ten grondslag liggen die te ma ken hebben met de persoon zelf. Die gene wil zijn partner niet verlaten, maar weg van de persoon die hijzelf is geworden. Van de patronen in zichzelf of die uit het verleden. Of hij of zij wil verloren delen van zichzelf terugvinden, bijvoorbeeld een be paalde speelsheid of vrijheid. Wat ik overal in de wereld hoorde van vreemdgangers, was dat ze zich zo levendig voelen. Omdat ze hun eigen regels breken, iets doen wat ze van zichzelf nooit hadden verwacht. Ze ervaren vrijheid, macht, autono mie, of doen voor het eerst iets hele maal voor zichzelf. Binnen een relatie kiest iemand vaak een bepaalde rol. Maar hoe meer je kunt delen van je persoonlijkheid en hoe eerlijker je kunt zijn over wat je nodig hebt op emotioneel en sek sueel vlak, hoe kleiner de noodzaak dat buiten de deur te zoeken." „Als je de relatie wilt redden, is het belangrijkste dat je onderkent dat je de ander hebt gekwetst. Dat je laat merken dat je je schuldig voelt over het bedrog en de leugens, en het je aantrekt hoe de ander zich voelt. Veel mensen willen zo'n periode zo snel mogelijk achter zich laten. Maar als de bedrogen partner zich onvoldoende erkend voelt in zijn of haar gevoelens, blijft het spelen. Rei nig je de wond niet goed, dan komt na verloop van tijd de pus er weer uit. Daarnaast is het belangrijk de ander het gevoel te geven dat je de relatie, die je zo lang niet hebt beschermd, wilt redden. Te laten zien dat je die Iemand die vreemdgaat, kan weg willen van wie hij is geworden waardeert en erin wilt investeren. Bijvoorbeeld door minder te reizen voor je werk, meer met elkaar te on dernemen en behulpzamer naar die ander te zijn." „Die moet onderscheid proberen te maken in wat ertoe doet. Is het nodig om tot in detail te weten wat er is ge beurd? Het belangrijkste is om niet alleen met de feiten bezig zijn, maar vooral met de betekenis van de on trouw, de motivatie erachter, waarom het is gebeurd. Inzicht helpt om het te verwerken en de oorzaken aan te pakken. Veel mensen die zijn bedrogen, voelen zich na die ontdekking waardeloos. Praat erover met vrienden die luiste ren en niet alleen advies geven over wat zij zouden doen. En breng tijd door met mensen die jou goed ken nen, zodat je je eigenwaarde en soci ale positie kunt herstellen." dinsdag 16 januari 2018 GO het eind Vivian de Gier en nieuwe kijk op on trouw, waaruit bestaat die precies? U heeft ook onverwachte redenen voor vreemdgaan gevonden. Welke zijn dat? Wat moet een overspelige partner vooral wel of niet doen? Esther Perel: „Als je ontrouw bent geweest is het belangrijk de ander het gevoel te geven dat je de relatie, die je zo lang niet hebt beschermd, wilt red den." FOTOHLN En wat kan de bedrogen partner doen of bijdragen? Liefde in verhouding van Esther Perel verschijnt vandaag bij uitge ver A.W. Bruna, 19,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23