26 snoepreisjes 'geen corruptie' 3 dagen Groningen EUWS 11 Onderzoeksjournalist: illegaal delven in de jungle veroorzaakt milieuramp Curacao exporteert jaarlijks voor een half miljard dollar aan goud dat grotendeels vanuit Venezuela wordt gesmokkeld. Dat blijkt uit onderzoek. SP-Kamerlid Ronald van Raak pleit voor politieonderzoek. De economische crisis in Venezuela trekt gelukszoekers naar mijnbouwge- bieden in de jungle. Ze delven er goud en diamanten, maar veroorzaken enorme milieuschade. Ze ploegen het oerwoud om en zorgen voor vergifti ging van het grondwater met kwik. „Ze richten een milieuramp aan die eeuwen kost om te herstellen", zegt de Nederlandse onderzoeksjournalist Bram Ebus, die onderzoek deed naar de illegale mijnbouw in Venezuela. Ebus kwam erachter dat goud op grote schaal wordt gesmokkeld naar Cura gao (en Aruba). De oud-generaal Cli- ver Alcala vertelde hem dat hier tien tallen vliegtuigen mee gemoeid zijn. „Volgens Alcala krijgen ze hulp van het Venezolaanse leger, dat de toestel len van de radar haalt." Het gisteren gepubliceerde onder zoek van Ebus, gefinancierd door het Pulitzer Center on Crisis Reporting, kon niet actueler. Sinds een week heeft Ve nezuela de grens met de Aruba, Bo naire en Curacao geblokkeerd, onder meer vanwege de illegale uitvoer van waardevolle goederen als goud en ko per. Dat Curagao massa's goud door voert, lijdt geen twijfel. Goud is na ruwe olie het grootste exportproduct U m VENEZUELA van het land. Jaarlijks wordt voor on geveer een half miljard dollar uitge voerd, blijkt uit cijfers van het Obser- vatory of Economie Complexity (OEC). Maar wie in dezelfde index de grootste importproducten van Curagao op zoekt, komt daar geen goud tegen. „Hoogst opmerkelijk", vindt SP-Ka- merlid Ronald van Raak. „Er wordt namelijk geen goud op het eiland ge wonnen." De Centrale Bank van Curagao noemt de cijfers van het OEC accuraat. „Er is vooral sprake van doorvoer. Het Toezicht wordt opdeeilandei^ praktisch niet uitgevoerd goud komt niet echt Curagao binnen, zodat het niet echt als import wordt geregistreerd", aldus een statement in het Antilliaans Dagblad. Volgens de Centrale Bank vindt Venezolaans goud zijn weg naar het buitenland via de vrijhandelszones op Curagao. Ronald van Raak wil weten wie in die vrijhandelszones controleert of het goud een legale afkomst heeft. „Ik ben bang dat niemand dat doet", aldus Van Raak. „Toezicht wordt op de ei landen praktisch niet uitgevoerd. Dat geldt ook voor illegale belastingcon structies en de gokindustrie." Fout geld Volgens het Kamerlid moet er politie onderzoek komen naar de goudhandel op Curagao en Aruba. „Kennelijk wer ken de eilanden als witwasmachine voor illegaal goud. We hebben het Re cherche Samenwerkingsteam (RST) om fout geld op de eilanden te volgen. Dit lijkt me typisch een voorbeeld van foute geldstromen." Ook onderzoeksjournalist Ebus is van mening dat onderzoek nodig is naar de smokkel van Venezolaans goud naar Curagao en Aruba. „Hier gaat zo'n enorme milieuschade achter schuil. De verantwoordelijkheid daar voor strekt verder dan Venezuela al leen. Het is eenzelfde principe als met de bloeddiamanten. Ook de afnemer moet zijn verantwoordelijkheid ne men." ROTTERDAM Met de eis van drie jaar gevangenisstraf wil de officier van justitie voormalig Defensie-ambtenaar Jacques H. Volledig kapotmaken'. Dat con cludeerde H.'s advocaat Bas Mar- tens gisteren voor de rechtbank in Rotterdam aan het slot van zijn pleidooi. De officier eiste de straf vorige week tegen H. wegens cor ruptie. Volgens het Openbaar Ministe rie (OM) heeft de 65-jarige H. zich jarenlang laten fêteren door men sen uit de autobranche, die erop gebrand waren hem te vriend te houden met het oog op mogelijke orders. H. beheerde het wagenpark van het ministerie van Defensie, in totaal zo'n 6.000 auto's. De strafeis tegen H. was de hoogste in het proces, dat eind vo rig jaar van start ging na langdurig onderzoek door de rijksrecherche. In totaal vervolgt het OM zes (ex-) ambtenaren en vijf personen uit de autobranche. Volgens advocaat Martens ge bruikt het OM de strafzaak als in strument om een oordeel van de rechter te krijgen over de grens tussen corruptie en het onderhou den van zakelijke relaties. Kop van Jut In dat streven is Jacques H. ver worden tot 'kop van Jut', aldus de raadsman. Hij meent dat H. 'altijd naar eer en geweten heeft gehan deld' en integer is gebleven. „Hij heeft goede, zakelijke, vriend schappelijke relaties onderhouden met mensen die hij al decennia kende in zijn zakelijke omgeving. Hij heeft ze nooit voorgetrokken." Een van de verwijten is dat H. zich heeft laten onthalen op in totaal 26 reisjes, betaald door zijn contacten in de autobranche. Volgens Mar tens vallen die trips te scharen on der het kopje 'relatiebeheer'. Martens wees erop dat de zaak diepe sporen heeft getrokken in het leven van zijn cliënt. Defensie heeft hem na decennia trouwe dienst ontslagen en de zaak gene reerde veel publiciteit. Het OM wil H. ook nog voor twee ton 'pluk ken'. Justitie schikte met een drietal autobedrijven voor miljoenen. Het OM seponeerde een aantal zaken en trof enkele schikkingen. diner Brugge diner**** Thermen Bussloo hotel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70 cPg dinsdag 16 januari 2018 GO 'Goud uit Venezuela op Cura9ao witgewassen' Koen Voskuil Den Haag i In Venezuela wordt op meerdere plekken naar goud gezocht. In de jungle veroorzaken de delvers milieu schade. FOTO AP Aruba ligt op slechts 30 km van de kust van Venezuela. Aruba Curagao Bonaire Caracas Trinidad COLOMBIA 200 km BRAZILIË -Ronald van Raak, SP-kamerlid StripmuseMUSeUm Het Groninger Museum, de Martinitoren en meer. Er gaat niets boven Groningen! 2 nachten in 3* Hampshire - Plaza Groningen (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een welkomstdiner (dagschotel) Gratis wifi, parkeren en gebruik binnenzwembad 4* Velotel Brugge (8,0) 4* Fletcher Hotel de Wipselberg (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 1 dag Thermen Bussloo t.w.v. 34,50 lx een 3-gangen diner n/% 2 nachten incl. ontbijt ^.0 Gratis parkeren en wifi O#»™ Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11