Heet Hugo Klynstra straks prins Carlos Hugo Roderik etc. etc.? Vluchtelingen uit Syrië stellen terugkeer uit 7 Ministerie: geef lessen over energiedrank Boek vóór 16 januari en profiteer van voordeel! KraS.nl of bel 088-0885 886 Het ministerie van VWS vindt het de verantwoordelijkheid van ou ders om hun kinderen op de geva ren van energiedrank te wijzen. Op de blikjes staat al een waar schuwing dat de drankjes niet worden aanbevolen voor kinderen. Verder richt VWS de pijlen met name op scholen en sportvereni gingen. Die kunnen jongeren op de gevaren wijzen, bijvoorbeeld via programma's als de Gezonde School, gezond voedingsbeleid en lessen over gezonde voeding. Op tal van scholen zijn de blikjes uit de automaten verdwenen. Maar het ministerie vindt een verbod op energiedrank geen op tie. „Er zijn meer producten die je voor je gezondheid beter niet of met mate kunt consumeren. Ver bieden is dan niet dé oplossing", reageert een woordvoerder. Het Voedingscentrum ziet de ri sico's van energiedrankjes. Die be vatten een grote hoeveelheid sui- Energiedrank is in de jaren 40 ontwikkeld voor piloten die lang in de lucht zaten ker, die obesitas kan veroorzaken, en veel cafeïne, die tot uitdroging kan leiden. Bovendien is de com binatie met alcohol gevaarlijk: tie ners kunnen zich nuchterder voe len dan ze eigenlijk zijn. „Energie dranken zijn geen gezonde keus. Het is beter om ze niet of alleen bij uitzondering te drinken", aldus woordvoerder Patricia Schutte. Als het aan de Nederlandse Ver eniging voor Kindergeneeskunde (NVK) ligt, komt er een verbod voor verkoop van energiedrank aan jongeren onder de 18 jaar. Kin derartsen zien kinderen met ern stige klachten op de spreekuren verschijnen. Enkele jaren geleden speelde de discussie om energiedrank onder de 13 jaar te verbieden. Jaap Seidell, hoogleraar voeding en gezondheid aan de Vrije Uni versiteit, vindt dat de leeftijds grens hoger moet zijn dan 13 jaar. „Die dranken zijn niet geschikt voor kinderen. Ze zijn in de jaren 40 in Japan ontwikkeld voor pilo ten die lang in de lucht zaten. Later ging Korea ze maken voor zaken mensen die lang wakker moesten blijven", weet de hoogleraar. DEN HAAG Nederland kan er binnenkort een nieuwe prins bij bij hebben. De Raad van State be handelt vandaag het finale bezwaar van prins Carlos (foto), de oudste zoon van prinses Irene, die wil voorkomen dat zijn buitenechtelijke zoon Hugo Klynstra zijn naam en titel gaat dragen. Hugo Klynstra, zoon van Bri gitte Klynstra uit Hummelo en prins Carlos, heeft in 2015 al de achternaam van zijn vader opgeë lij 1' lo: ist, inclusief de daarbij behorende adellijke titulatuur. De nu 21-ja- rige Hugo zal zich, als de hoogste bestuursrechter hem in het gelijk stelt, Zijne Konink lijke Hoogheid prins Car los Hugo Roderik Sy- bren de Bourbon de Parme mogen noemen. Hugo Klynstra is het eerste achterkleinkind van prinses Juliana en prins Bern- hard en kleinkind van prinses Irene en de Spaanse prins Carlos Hugo de Bourbon de Parme. Brigitte Klynstra kreeg Hugo op haar 38ste; vader prins Carlos was toen 26. Klynstra voedde haar kind alleen op en wilde ook niet dat de prins zich met de opvoe ding zou bemoeien. Carlos heeft nooit betwist dat het kind van hem is, maar heeft het evenmin erkend. Bij de rechtbank is wel zijn vaderschap vastgelegd. Hugo Klynstra woonde tijdens zijn jeugd bij zijn moeder in het buitengebied van Hummelo, vlak bij het landgoed van zijn stiefopa, de graaf van Rechteren Limpurg. Die twintig Syriërs reisden eerst naar een buurland van Syrië en keerden daarna terug. Ook is het sinds 2016 mogelijk via de Iraanse hoofdstad Teheran naar Damascus te vliegen. Iran is een bondgenoot van president Assad. Daarnaast ver lieten minder dan tien andere Sy riërs Nederland ook, maar met een ander land in het Midden-Oosten als eindbestemming. Het ministerie doet geen uitspra ken over de motieven voor hun te rugkeer. Het is daarom niet bekend i Ondanks de val van het kalifaat lopen teruggekeerde Syriërs nog gevaar of het gaat om zogenoemde tF'ers: asielzoekers die hier geen verblijfs vergunning krijgen omdat ze mo gelijk oorlogsmisdaden hebben ge pleegd in hun vaderland. Nederland zet geen afgewezen asielzoekers gedwongen uit naar Syrië; daarvoor wordt het land nog te gevaarlijk geacht. Vluchtelingenorganisaties ver wachten dat eerst de vluchtelingen uit de buurlanden terugkeren als in grotere delen van Syrië het vechten vermindert. In landen als Turkije en Jordanië verblijven een paar mil joen Syriërs in opvangkampen. Vol gens de UNHCR zijn er vanuit die landen 22.000 mensen teruggegaan naar hun vaderland. De terugkeercijfers zijn vele ma len lager dan het aantal Syriërs dat nog steeds naar Nederland komt. Dat waren er in 2017 tot december ruim 10.296. In ruim 8.000 gevallen ging het daarbij om gezinshereni ging: kinderen en echtgenoten van Syriërs die herenigd worden met een familielid dat al een verblijfs vergunning heeft. Die familieleden verblijven vaak in de kampen in omringende landen. Hoogtepunt De vluchtelingenstroom vanuit Syrië naar Europa kwam in 2013 op gang door de bugeroorlog. Op het hoogtepunt, in 2015, vroegen 27.000 Syriërs asiel aan in Nederland. In totaal kwamen er sinds 2013 60.000 Syriërs naar Nederland. Zij kregen vrijwel allemaal een verblijfsvergunning voor vijf jaar. Voor de asielzoekers die in 2013 ar riveerden, loopt die dit jaar af. Ze kunnen een aanvraag doen om hun papieren te laten omzetten in een verblijfsvergunning voor onbe paalde tijd. Het ministerie meldt dat er nog altijd gronden zijn voor het ver lenen van asiel aan Syriërs. „De IND neemt aan dat vreemdelingen die vanuit het buitenland terugkeren naar Syrië bij of na hun inreis een reëel risico lopen", aldus een woordvoerder. voordeel p.p maandag 15 januari 2018 GO Het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport ziet een verkoopverbod van energiedrankjes aan jongeren onder de 18 jaar niet als oplos sing. Kinderartsen stellen dat de drank de gezondheid schaadt. Ellen van Gaaien Den Haag —Jaap Seidell, hoogleraar voeding De val van het IS-kalifaat leidt er nog niet toe dat veel naar Ne derland gevluchte Syriërs terug keren. In 2017 gingen twintig vluchtelingen terug, blijkt uit cij fers van het ministerie van Justi tie en Veiligheid. Cyril Rosman Den Haag V Energiedrank maakt meer kapot dan je lief is, stellen kinderartsen. FOTO ROBERT VAN DEN BERGE De wereld is Kras Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7