Vroeg uit de veren voor ganzentelling De Uitkomst is nog één keer een uitkomst in Breskens EN 19 Voetbaltraining bij VVI Jzendijke voor jeugdige en enthousiaste dames Wat zou je kiezen: uitslapen of een voetbaltraining krijgen van het eerste dameselftal van VV I Jzendijke? Dat was zaterdag geen moeilijke keuze voor twintig sportieve meiden. Het voetbalveld aan de Mauritsweg is zater dagochtend omgeven door mist, en de ge voelstemperatuur komt overeen met die van een diepvries. Toch staan zo'n twintig meiden tussen de tien en zeven tien jaar te trappelen om de warme kantine van W IJzendijke te verruilen voor het voetbalveld. Ze doen mee aan de tweede editie van de Meisjes Voetbaldag, onder leiding van spelers van Dames 1. Zo maken ze kennis met de sport en de club. Daar slaan de deelnemers graag een ochtend uitslapen voor over. Het dameselftal speelt in de hoofdklasse, wat uitzonderlijk hoog is voor een Zeeuwse voetbal club. Het team speelt uitwedstrij den tot in Heerenveen en hoopt dat de komende jaren zo te hou den. Daarom wordt er ook aan de toekomst gedacht: meiden op jonge leeftijd enthousiast maken voor voetbal, is voor aanvoerster Maud Kuypers (32) belangrijk. „Ik hoop dat we een voorbeeld voor hen zijn. En plezier staat voorop", zegt ze. Ze nam vorig jaar het initiatief voor de eerste Meisjes Voetbaldag en merkte dat er veel belangstel ling voor is. „We gaan daarom pro beren om per seizoen twee keer zo'n dag te houden." IJzendijke heeft naast Dames 1 een tweede vrouwenelftal, een ju niorteam, en hoopt dat dat er twee kunnen worden. Deelnemers De deelnemers van de voetbaldag komen uit IJzendijke, maar ook uit omliggende plaatsen. Sommigen spelen in een gemengd voetbal team en anderen hebben nog nooit gevoetbald. Dat maakt niet uit; trainer Guust van de Velde gaat met iedereen aan de slag en spelers van Dames 1 helpen mee. Plezier hebben in voetbal staat natuurlijk voorop „Met de bal heen en weer, zon der stijve knieën, anders is het meer ballet", doet hij een oefening voor. En het wordt steeds een stapje moeilijker. „Draai nu een rondje", zegt Guust. „Ik word er een beetje duizelig van", zegt een meisje lachend. Er worden technieken geoefend en er wordt fanatiek gedribbeld. „Je moet baas worden over de bal", zegt Guust. „En als je het niet snel kunt, doe je het gewoon lang zaam." Aanwijzingen Lonneke (13) uit IJzendijke voet balt voor het eerst en luistert ge concentreerd naar alle aanwijzin gen. „Best moeilijk", vindt ze. Se- fien (13) uit Cadzand voetbalt al in haar woonplaats en dat is te zien. Ze vliegt over het veld. De meiden sluiten af met een wedstrijdje, terwijl ze aangemoe digd worden door Dames 1. „Juist! Passeer en scóór!" Het dameselftal van IJzendijke investeert in de toekomst. Jonge speelsters zijn van harte welkom. NUMMER EEN Wie wil weten hoe het hoge gejank van de kolgans klinkt, het rauwe geluid van de grauwe gans of het beschaafde ge- gak van de brandgans, kan zaterdag mee op pad met 't Duumpje. De vo gelwerkgroep van de natuurbe schermingsvereniging houdt dan de jaarlijkse slaapplaatstelling van ganzen. Ganzen slapen graag samen op rustig en open water of op een ei land. Vanaf natuurgebied Hooge Platen bij Nummer Een, tussen Breskens en Hoofdplaat, verlaten ganzen in grote groepen jaarlijks hun slaapplek. Ze gaan op zoek naar foerageerge- bieden in de achterliggende pol ders. De vogels vliegen een half uur voor en een half uur na zonsop komst uit en worden dan door de vrijwilligers geteld, tot een uur na zonsopgang. Deelnemers moeten daarom vroeg uit de veren, er wordt zater dag om 07.30 uur verzameld bij het gemaal van Nummer Een. Wie een verrekijker heeft, kan deze meene men. De slaapplaatsen van de die ren worden geteld voor een lande lijk slaapplaatsenproject van Sovon Vogelonderzoek Nederland, dat een beeld moet geven van het totale aantal ganzen en waar ze zich be vinden. Lang voor het begrip 'multifuncti oneel centrum' zelfs nog maar be stond, was er het kerkcentrum aan de Langeweg. Verenigingen, mu ziekgezelschappen, toneelclubs en Jeugdclub Breskens: alles en ieder een maakte gebruik van De Uit komst, dat decennia letterlijk een uitkomst was. Er werd vergaderd, gefeest, gerouwd, gegymd, gebreid en gekaart. Sinds de komst van mfc De Korre staat het gebouw er ver loren bij, tot de jeugdclub er nog één keer neerstrijkt: de gemeente Sluis kocht het gebouw vorig jaar van de hervormde kerk en maakt het verkoopklaar. Oud-voorzitster van de club, Marianne van de Velde, kwam met oud-leidsters Anky Trihou en Netty Lockefeer in contact met an dere leiders en vrijwilligers. Ze blikt alvast even terug met notu len uit de jaren zestig. „Toen was het nog de Jeugdraad, een organi satie van de Nederlands Her vormde Kerk. We organiseerden ook vaak een jeugdkamp met kin deren uit omliggende plaatsen." Foto's Ze hoopt dat veel mensen afko men op de reünie op de bijzondere locatie. „Ook ondersteuners bij kampen of andere activiteiten zijn welkom en we zijn op zoek naar foto's." Deelname bedraagt vijf tien euro. Opgeven voor 20 januari via reunieclubwerk@zeelandnet.nl. Het clubwerk Breskens is op woensdagmiddagen nog steeds actief, in De Korre. maandag 15 januari 2018 2V Eerst wor den de basis technieken ge oefend. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE 'Juist! Passéér enscóóóór! Sophie Stockman IJzendijke - Maud Kuypers, aanvoerster VV IJzendijke: 0117 301 643 De deuren van De Uitkomst in Breskens gaan op zaterdag 27 januari voor het laatst open. Stichting Jeugdclub Breskens houdt er dan een reünie voor leidinggevenden en vrijwilli gers. Wilma Valk Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66