Plan voor katholieke kerken Voorlichting digitale televisie voor ouderen Spirituele beurs Goes nu 'grootste van zuid-west Nederland' )LEN 19 De spirituele beurs van 'tWestlichtin Goes is groter dan ooit. Het halfjaarlijkse evenement wordt voortaan in de Grote Kerk gehouden, waar ruimte is voor honderd standhouders. Wat moet je als nuchtere Zeeuw op een spirituele beurs? Is dat niet alleen voor zweverige types? „Er is eigenlijk helemaal niks zweverigs aan", vindt Organisator Mieke Boot. „Spiritueel zijn betekent dat je blij wordt als iemand anders iets moois doet. Dat kan al zijn dat je iemand ziet genieten van een ijsje, of wanneer een kind voor het eerst zonder zijwieltjes fietst." Volgens de grondlegger van centrum 't Westlicht is er voor ieder een op het gebied van creativiteit, be wustwording, gezondheid of welzijn wel iets te vinden. „Veel mensen zijn ook op zoek naar rust." Boot hield 3,5 jaar geleden de eerste spirituele beurs in de katholieke kerk pal naast centrum 't Westlicht. Van wege de grote belangstelling van stand houders en publiek besloot Boot in september de sprong te maken naar een grotere opzet. „In de Grote Kerk aan de overkant hebben we veel meer ruimte, voor wel 100 standhouders. En binnen anderhalve maand zaten we al aan het maximum, er staan nog veertig standhouders op de wachtlijst. We mo gen ons nu de grootste spirituele beurs van zuid-west Nederland noemen." Zelf beleeft ze ook veel plezier aan de beurs. Met veel bezoekers en standhou ders heeft ze een warme band opge bouwd, getuige de dikke knuffels waar mee ze hen begroet. „Ik geniet van de mensen, de mooie muziek en ga mis schien nog een rugmassage nemen." Helaas kan ze daarvoor niet meer bij Ilze Abrahamse terecht. „Ik heb MS en heb een maand geleden moeten besluit en te stoppen met de massages", zegt die. „Wel geef ik nog voet- en handre- flexmassages." Verder werkt de Goese nog een aantal andere therapieën om rikzeese haven. Tennekes staat niet voor zichzelf op de beurs. „De volledige opbrengst gaat naar kinderen in een le pradorp in Kenia." De bankjes van Henk zijn nog tame lijk tastbaar, maar wie zich wil overge ven aan één van de mediums, magneti seurs, klankschaaltherapeuten of ver kopers van engeltjes, edelstenen, of oliën heeft toch echt wat meer 'spiritu aliteit' nodig. Ook voor wie dat niet heeft, blijft de beurs een belevenis. Al is het maar om je te verwonderen. Dat kan - down to earth- met een bakje snert onder de preekstoel. 'mensen fijner in hun eigen ik te laten komen', zoals voice dialogue en fami lieopstellingen. Naast haar heeft Henk Tennekes een kraampje ingericht. Hij verkoopt alles wat met meditatie te maken heeft. „Veel mensen mediteren op een kus sen, maar krijgen dan al snel pijn. Op mijn zelfgemaakte meditatiebankjes kun je uren blijven zitten, zelfs als je rugpijn hebt." Achter het hout van elk bankje zit een verhaal. Ze zijn gemaakt van kasten van beroemde mensen, ko men uit historische panden of zijn ge zaagd uit oude meerpalen uit de Zie- „We kunnen onze ogen niet slui ten voor de toekomst. Het kerkbe zoek neemt nog steeds af', zegt Jansen. „We moeten in de toe komst parochiekerken aanwijzen, twee of drie, waar de eucharistie in zijn volheid wordt gevierd, om het maar mooi te zeggen. Dan zijn er gewone kerken waar diensten van woord en communie worden ge houden en af en toe een eucharis tie. En sommige kerken krijgen een kapelfunctie. Daar kan nog eens een uitvaart plaatsvinden of een huwelijk." Het plan wordt gemaakt op aan dringen van het Bisdom Breda. „Dat wilde altijd al dat we twee pa rochiekerken gingen aanwijzen, maar wij hebben dat altijd afge houden." Het parochiebestuur gaat dan ook op voorhand niet uit van het afstoten van kerkgebou wen, maar slechts van een functie verandering. Hoewel het onderzoek nog niet klaar is, ligt het volgens Jansen voor de hand dat Goes een paro chiekerk wordt, net als Zierikzee De derde parochiekerk zal waar schijnlijk in de Zak staan. Het plan moet januari 2019 klaar zijn. De Pater Damiaanparochie heeft twee kerken op Schouwen-Duiveland en zeven kerken op Zuid-Beve land. GOES Ouderen die nu nog via de 'ouderwetse' kabel televisie kijken of radio luisteren en geen idee heb ben hoe ze moeten overschakelen op digitale televisie, kunnen bin nenkort terecht op een speciale voorlichtingsbij eenkomst. Het Bondenberaad Groot Goes, een samenwerking van de oude renbonden, heeft het initiatief daartoe genomen. Delta stopt dit jaar met de analoge kabel. „Veel ou deren weten niet hoe dat gaat en hoe dat gerealiseerd kan worden. Daarom heeft het Bondenberaad contact opgenomen met Delta en hen gevraagd daarover een voor lichtingsbijeenkomst te verzorgen. Delta heeft dat met graagte aange nomen", aldus het Bondenberaad. Het kabelbedrijf geeft praktische voorlichting over hoe over te scha kelen op digitale radio en tv en ver telt iets over de achtergronden van het besluit. De gratis bijeenkomst is woens dag 7 februari om 14.00 uur in wijk centrum De Spinne in Goes. maandag 15 januari 2018 BE M Op de spiri tuele beurs in de Grote Kerk zijn ook allerlei beeldjes te koop. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN 'Helemaal niks zweverigs aan' Joeri Wisse Goes Het concept van de spiritu ele beurs slaat aan, want er zijn meer dan honderd standhouders die chakra's lezen, kruiden verkopen of gespeciali seerd zijn in graancirkels. Ook massage behoort tot de mogelijkhe den. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De gelovigen van de Pater Da- miaanparochie zullen in de toe komst vaker de auto moeten pakken om naar een eucharis tieviering te gaan. De parochie werk aan een plan om de func ties van de negen kerken te herzien. „Sluiting is voorlopig niet aan de orde", zegt voorzit ter John Jansen van het paro chiebestuur. Melita Lanting Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62