Hondenpoep hoort in de kliko Goedkope woningen houden jeugd in dorp m ÉN pinnen PvdA wil actie tegen vertraagde treinen Ruil 16 ZE BETALINGSVERKEER OUDEREN Apps als de RaboWallet, afrekenen via een scanbare QR-code of via de contactloze NFC-chip in een telefoon worden steeds normaler. Heeft cash nog toekomst, nu digitaal betalen oprukt? Commentaar Hondenpoep staat steevast in de top drie van erger nissen. Dat blijkt uit diverse enquêtes van gemeenten en nieuwsorganisaties. De uitkomsten zijn niet echt verwonderlijk. Niemand - ook de hondenbezitter - vindt het fijn om in een drol te trappen. Hondenpoep opruimen is niet alleen kwestie van fatsoen, maar het is ook goed voor de volksgezondheid. In Nederland lopen naar schatting 1,8 miljoen honden rond. Zij produceren tussen de 120 en 140 miljoen kilo poep per jaar. Honden poep bevat bacteriën en is gevaarlijk voor de volksgezond heid. In de darmen van honden leven onder meer parasieten, die ziektes kunnen overdragen op mensen. Gemeenten hebben in hun Algemene Plaatselijke Veror dening een artikel opgenomen waarin staat dat iemand die een hond uitlaat verplicht is om een zakje of een schepje bij zich te hebben om de boel op te ruimen. Wie dat nalaat, ris keert een boete van rond de 140 euro. Controle op naleving van de opruimplicht staat bij de Zeeuwse gemeenten niet hoog in het vaandel. In zeven ge meenten is afgelopen jaar geen enkele keer een boete uit gedeeld. Dat is verwonderlijk. Zijn hondenbezitters in die ge meenten zo braaf? Als hondenpoep een van de grote erger nissen is, waarom treden gemeenten dan niet vaker op? Als gemeenten hun eigen regels niet controleren, wordt de op ruimplicht een farce. Baasjes kunnen de poep dan straffe loos laten liggen en hondenpoep blijft tot in lengte van jaren een grote ergernis. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Als hondenpoep een van de grote ergernissen is, waarom treden gemeenten dan niet vaker op? „Goedkopere woningen zijn de af gelopen jaren nauwelijks gebouwd en jongeren zeggen dat ze jaren moeten wachten op een huurwo ning", zegt gespreksleider Ralph van Hertum, die enthousiast is over de gesprekken. Bij de laatste bijeen komst van het Gesprek van de Eeuw waren twaalf jongeren aan wezig. Veel meer dan bij eerdere sessies. Volgens Van Hertum is dat te danken aan de inspanningen van studenten van de HZ, die hen actief benaderde. De Zeeuwse Huiskamer en de dorpsraad werkten ook aan de dorpsdialoog, waarbij leefbaar heid in de toekomst centraal stond. Ook ontmoeting is een belangrijk punt voor de jongeren. Ze willen bijvoorbeeld de ontmoetingsplek Goedkopere woningen zijn de afgelopen jaren amper gebouwd opknappen en zich inspannen voor netten langs het voetbalveldje. De dorpsraad gaat met de conclusies aan de slag in het nieuwe dorps plan. „Twee jongeren hebben zelfs aangegeven actief te willen worden in de dorpsraad." ALMANAK Een antieke pispot, slechts voor 10 euro, daar had die Vlissingse wel oren naar. Er was wel een lo gistiek probleem: de po stond in Breskens, één uur rijden en een toltunnel van Vlissingen van daan. Maar daar wist de Bres- kense een oplossing voor. Als de Vlissingse nu éérst naar Souburg reed en daar een theepot op haalde die de Breskense be geerde, dan kwam de Breskense naar de boot om die gratis voor de po te ruilen. Kosten: 5,65 euro retour met het fietsvoetveer. Met een grote glimlach wisselden de dames hun schatten uit. En de blijdschap was onbetaalbaar. Aanhouding na steekincident KOUDEKERKE Vrouw gewond na aanrijding Bewoner gepakt voor kwekerij VLISSINGEN Man valt van fiets in Vlissingen Ouderenbond KBO-NCB trekt aan de bel: pinbetalingen zijn veiliger en efficiënter, maar voor sommige mensen is het niet mogelijk ofwen selijk om te pinnen. Vooral het feit dat steeds meer gemeenten con tante betaling voor bijvoorbeeld een nieuw paspoort niet meer accepte ren, baart hen zorgen. Intussen ruk ken nieuwe manieren van digitaal betalen op. Twee winkeliers over hun keuze: cash of digitaal. MIDDELBURG De Statenfractie van de PvdA heeft in een brief aan de Provincie haar beklag gedaan over het grote aantal treinen dat in Zeeland niet op tijd aankomt of vertrekt. 'Met name station Vlissingen scoort volgens cijfers van ProRail met een punctualiteit van 85,2%, het laagste van Nederland, slecht', schrijven Statenleden Ralph van Hertum en Bayram Erbisim. Zij roepen Gedeputeerde Staten op om actie te ondernemen. Statenlid Van Hertum wijst erop dat het gebrek aan stiptheid gevolgen heeft voor de tijd om over te stappen op ander openbaar vervoer. De Statenleden schrijven dat de PvdA-Statenfractie zich de afgelopen jaren samen met andere partijen juist heeft inge spannen om het Zeeuwse spoor te verbeteren, onder meer door betere aansluitingen. Van Hertum in een toelichting op de vragen: „We wil len mensen aanmoedigen het openbaar vervoer te gebruiken. Maar dan moeten de treinen wel op tijd rijden. We hopen dat GS actie onderneemt." Een ander onderzoek van spoor- monitor wijst station Kruiningen- Yerseke aan als een station waar de trein niet vaak op tijd rijdt, schrij ven de twee in hun brief aan GS. Ook andere Zeeuwse stations sco ren ver onder het landelijk gemid delde. maandag 15 januari 2018 n Jonge inwoners van 's-Heer Hendrikskinderen willen best in hun dorp blijven wonen, maar dan moeten er wel meer betaal bare koop- en huurwoningen komen. Dat is één van de be langrijkste conclusies uit het laatste 'Gesprek van de Eeuw'. 's-Heer Hendrikskinderen Joeri Wisse -Ralph van Hertum Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De politie heeft zaterdag middag twee mannen aangehouden nadat er in de Noordstraat in Ter- neuzen iemand gewond raakte bij een steekinci dent. Het slachtoffer werd met een ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. Nadat hij behan deld was werd de 48-ja- rige Terneuzenaar aan gehouden. Een andere Terneuzenaar (44) was volgens de politie ook betrokken bij het incident en is ook opgepakt. Een automobiliste is gis teravond ernstig gewond geraakt bij een zware aanrijding in Koudekerke. Vermoedelijk werd de au tomobiliste onwel waarna zij op haar voorganger, een gezin met twee kin deren in de auto, botste. De vrouw is met spoed naar het ziekenhuis ver voerd. Het gezin in de andere auto raakte bij de aanrij ding niet gewond. AXEL In een woning aan de Singelweg in Axel is vrij dagavond rond 20.00 uur een middelgrote wiet- kwekerij en een hoeveel heid speed aangetroffen. In de kwekerij stonden twintig cannabisplanten te groeien. Elders in de woning werd 90 gram van een witte substantie aangetroffen. Vermoede lijk gaat het om speed (amfetamine). De bewo ner van het pand is aan gehouden. Een man is vrijdagavond rond 23.40 uur gewond geraakt nadat hij met zijn fiets ten val was ge komen op de De Willem Ruysstraat in Vlissin gen. Een ambulanceteam is ter plaatse gekomen om de verwondingen van de man te onderzoeken. Het slachtoffer is ter plaatse gestabiliseerd. Digitaal of Ondine van der Vleuten Guusje Bugajski van InMiddels in Middelburg rekent af met een klant. Bij InMiddels kun je alleen pinnen, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60