Plan in de maak voor toekomst katholieke kerken Spontane opruimactie via Facebook levert een vrachtwagen vol afval op 19 Ruim 125 vrijwilligers, dozen met bolussen, liters warme chocolademelk en een vrachtwagen vol troep. Het was een succes, de opruimactie op Neeltje Jans. Hallo plasticjagers!" Zo verwelkomt initiatiefne mer Conny Schoenma kers zaterdag de vrijwil ligers. „Hoe veelzeggend is dit sig naal? Dat we hier met zovelen staan?" Ze houdt het kort. De vrij willigers die in een paar dagen tijd via Facebook zijn opgetrommeld, willen beginnen. Op het eerste oog lijkt het mee te vallen. Ook op het vogelstrandje achter het Tops- huis, de plek waarom de actie is gestart. Maar bij de hoogwaterlijn, daar waar het water kwam met de storm, is het andere koek. „Oh, wat erg", zegt Coby Ge- skus uit Burgh. Ze zit op haar knieën in het zand. Dopjes, touw tjes, stukjes rubber. Van alles ligt al in haar vuilniszak. En die kleine, doorzichtige balletjes polysty reen? „Die had ik nog helemaal niet gezien." „Juist die korrels zijn heel scha delijk" zegt Inge de Groot, mede initiatiefnemer. Op dit strandje broeden scholeksters en kleine dwergsterns. „En de jongen eten die bolletjes op." Ze kunnen er in stikken, volgens De Groot. Maar ook de wat grotere, doorzichtige stukjes plastic en dopjes zijn ge vaarlijk, weet Sam de Visser van de gemeente Veere. „Die eten de vogels op omdat ze denken dat het garnaaltjes zijn." Het schoonmaken gaat lang zaam, heel langzaam. Een vier kante meter per uur en dan is het nog niet schoon. Daniël Siepman uit Oegstgeest heeft een zeef meegebracht. Han dig, want daarmee kunnen de po- lystyreenkorrels uit het zand wor den gehaald. Het is een druppel op een gloeiende plaat. Anderen pro beren de korrels te begraven onder stapels stenen. „En kijk, dit zie je hier ook veel", zegt Siepman. Hij houdt een paar kleurige staafjes omhoog. „Wat tenstaafjes. Iedereen denkt dat het rietjes zijn, maar het zijn watten staafjes." Siepman gaat enthou siast door. Hij moest toevallig in Zeeland zijn en wat doe je dan als je bij de Jutters Katwijk zit? Juist, dan help je mee. „In Katwijk doen we dit tweemaal per week." Ook wethouder Jaap Melse van Veere doet mee. „Ik had een an dere afspraak, maar dit is belang rijker", zegt hij. Zijn advies: neem een plastic zak mee als je naar het strand gaat. „Want als het schoon is, blijft het schoon." Het zijn niet alleen maar kleine bolletjes, de wattenstaafjes of mi- nistukjes plastic en parafïne die opgeraapt worden. Er ligt ook groot afval. Een pallet, een stuk muur en kluwens van touw en zeewier. Robin en haar zusje sjorren aan zo'n kluwen. Het ligt klem tussen de stenen, maar opgeven doen ze niet. „Ik vind het wel belangrijk voor de vogels", zegt Robin. Hoeveel gewicht de schoon maakactie heeft opgeleverd is niet bekend. „Maar het was een vracht wagen vol", zegt Conny Schoen makers na afloop. „We kunnen onze ogen niet sluiten voor de toekomst. Het kerkbezoek neemt nog steeds af', zegt Jansen. „We moeten in de toekomst paro chiekerken aanwijzen, twee of drie, waar de eucharistie in zijn volheid wordt gevierd, om het maar mooi te zeggen. Dan zijn er gewone kerken waar diensten van woord en com munie worden gehouden en af en toe een eucharistie. En sommige kerken krijgen een kapelfunctie. Daar kan nog eens een uitvaart plaatsvinden of een huwelijk." Het plan wordt gemaakt op aan dringen van het Bisdom Breda. „Het bisdom wilde altijd al dat we twee parochiekerken gingen aanwijzen, maar wij hebben dat al tijd afgehouden. Alle kerken kun nen nog draaien, dus waarom zou je ze dan sluiten?" Het parochiebestuur gaat dan We kunnen onze ogen niet sluiten voor de toekomst. Het bezoek neemt af ook op voorhand niet uit van het af stoten van kerkgebouwen, maar slechts van een functieverandering. De Pater Damiaanparochie heeft twee kerken op Schouwen-Duive- land (Zierikzee en Haamstede) en zeven kerken op Zuid-Beveland (Goes, Hansweert, Lewedorp, Kwa- dendamme, 's-Heerenhoek, Ove- zande en Heinkenszand). Het ligt voor de hand dat Goes een parochiekerk wordt, net als Zierikzee. De derde parochiekerk zal waar schijnlijk in de Zak staan. Het plan moet januari 20T9 klaar zijn. hu maandag 15 januari 2018 Susan en Han van Eijk (links) trotse ren, net als veel andere vrijwilligers, de kou tijdens de schoonmaak actie op het strand van Neeltje Jans. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA T Juist bij de hoogwaterlijn van de storm ligt het meeste afval. 'Kleine korreltjes zijn heel schadelijk' Melita Lanting Neeltje Jans De gelovigen van de Pater Dami- aanparochie zullen in de toe komst vaker de auto moeten pakken om naar een eucharis tieviering te gaan. De parochie werkt aan een plan om de func ties van de negen kerken te her zien. „Sluiting is voorlopig niet aan de orde", zegt voorzitter John Jansen van het parochie bestuur. Melita Lanting Zierikzee -John Jansen, parochiebestuur Katholieke kerk, Zierikzee FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59