4 Rechtbank Den Bosch hervat inhoudelijke behandeling tegen Mark M. Hoe vier je kerst en oud en nieuw in Oekraïne? „Alcoholvergiftiging. Lam, lam, lam. Twee dagen kerst: al coholvergiftiging. Nieuwjaar: alco holvergiftiging. Werken." Op de Facebookpagina van zijn vrouw geeft 'politiemol' Mark M. (31) een inkijkje in hun nieuwe le ven in Kiev. Sinds juli vorig jaar is M. er directeur van een bedrijf dat versleutelde telefoons verkoopt. En 's avonds wordt regelmatig gedron ken, bijvoorbeeld in de hippe nachtclub Moon. Mark M. maakt kortom een wei nig bezorgde indruk, ook als deze krant hem kort aan de lijn krijgt. Hoewel hij vragen meteen doorver wijst naar zijn advocaat Jan Hein Kuijpers, klinkt M. rustig, beleefd en opgewekt. Eén vraag wil hij wel beantwoorden: is hij aanwezig bij het proces? „Ja ja, ik ben er gewoon. Dus tot maandag dan, hè?" Je zou bijna vergeten dat Mark M. een loodzwaar proces boven het hoofd hangt. Vandaag hervat de rechtbank in Den Bosch de inhoudelijke behan deling tegen de 'politiemol', die door de voormalig korpschef de 'rotste appel sinds tijden' werd ge noemd. De voormalige journalist M. uit Weert, die in 2009 aan een politieopleiding begon, zou schat rijk zijn geworden met de verkoop van vertrouwelijke politiegegevens. Er is geen enkel bewijs in het dossier dat M. informatie heeft verkocht Volgens het OM verkocht Mark M. jarenlang informatie uit politiesys temen als BlueView door aan 49 criminelen. Hij zou 28.521 zoekop drachten hebben gedaan in dossiers van 48 lopende onderzoeken. De criminelen zouden een abonne ment hebben afgesloten, waarvoor ze de eerste keer 5.000 euro en ver volgens 1.000 euro per maand aftik ten. Door het lekken van politie-in- formatie zijn verschillende onder zoeken in de soep gelopen, meent het OM. Eindhovenaar Tommy van der S„ verdacht van het leiden van een drugsbende, zou zo hebben kunnen vluchten. Hij werd, bij ver stek, veroordeeld tot negen jaar cel. Ook Miloud B. uit Bergen op Zoom, verdacht van drugshandel en moord, kon mogelijk bewijs ver duisteren omdat hij getipt was. Contant geld Met zijn criminele abonnementen zou M. in totaal meer dan 800.000 euro hebben verdiend, zo stelde het OM in 2016. Maar dat bedrag is in middels flink naar beneden bijge steld. Het OM verdenkt de politie mol nu van het storten van 'slechts' 79.381 euro aan contant geld op zijn bedrijfsrekening. Daarmee kocht hij onder meer een tweedehands Porsche Cayenne ter waarde van 12.500 euro. Het was dergelijk pat sergedrag - M. vloog vrijwel weke lijks naar Oekraïne, liep in een bontjas en maakte verre vakantie reizen - waardoor de politiemol be- gon op te vallen. Zelf claimt Mark M. dat hij uit interesse in de politie systemen keek. Via een wacht woord dat hij kreeg tijdens zijn po- litiestage bij de recherche kon hij ja renlang grasduinen in vertrouwe lijke gegevens. „Er is geen enkel bewijs in het dossier dat M. informatie heeft ver kocht", zegt zijn advocaat Jan Hein Kuijpers. „Tijdens de huiszoeking zijn er documenten gevonden waaruit blijkt dat hij dat geld heeft geleend. Justitie gelooft daar niet in, maar er staat niets tegenover." Infiltratieactie Het beste bewijs dat Mark M. geen geld aannam, is volgens Kuijpers de uitkomst van een infiltratieactie van de politie. Twee undercover agenten probeerden in september 2015 met hem aan te pappen tijdens een vakantie op Curaqao. Toen ze hem zo ver kregen informatie op te zoeken in het politiesysteem, wei gerde M. geld aan te nemen. Is er minder met M. aan de hand dan wordt vermoed, of heeft hij als agent in opleiding zijn sporen zorg vuldig uitgewist? Deze week moet blijken wat het 2,5 jaar durende on derzoek van de rijksrecherche heeft opgeleverd. Het OM trekt vandaag in de zaak tegen M. - er staan ook enkele medeverdachten terecht - vier uur uit voor het requisitoir. Mark M. ziet uit naar het einde van zijn proces, zegt Jan Hein Kuij pers. „Hij is in elk geval opgelucht dat het eindelijk tot een einde komt." maandag 15 januari 2018 Een Boeing 737-800 van de luchtvaartmaatschappij Pe- gasus schoot gisteren in de Turkse badplaats Trabzon van de landingsbaan en stortte bijna de Zwarte Zee in. Het ongeluk leidde tot grote paniek aan boord, vooral nadat het toestel bijna verticaal boven de zee bleef hangen. Alle 168 inzittenden, inclusief de zes bemanningsleden, konden in veiligheid worden gebracht. Er zouden alleen wat lichte verwondingen zijn geconsta teerd. De oorzaak van het inci dent is vooralsnog niet duide lijk. Pegasus Airlines profileert zich als een budgetmaatschap pij en vliegt dagelijks vanaf Schiphol naar Istanboel. De gecrashte Boeing 737 kwam vanuit de Turkse hoofdstad Ankara, fotoepa Trabzon Ankara Zaak tegen politiemol zwakker Politiemol Mark M. hoort deze week welke straf het OM tegen hem eist. De afgelopen maan den werd het bewijs tegen hem een stuk minder. „Hij ziet uit naar het einde van het proces." Koen Voskuil Den Bosch —Jan Hein Kuijpers, advocaat A Politiemol Mark M. zou rijk zijn geworden met de verkoop van vertrouwelijke gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4