Bij Feyenoord sluimert de onvrede in kleedkamer ■V - 'Er was geen vaste stijgende lijn' 2 Frenkie de Jong (20) vindt dat nonchalance Ajax te vaak heeft opgebroken in VAN DER SAR Ajax sloot het trainingskamp in Portugal af met een 5-1 winst op het matige Lyngby BK. Met Frenkie de Jong (20) opnieuw als inschuivende centrale verdediger. Maar dat gaat veranderen. Frenkie de Jong beleefde een gekke, emotionele week. Afgelopen woensdag was hij op de begrafenis van zijn opa om vervolgens die zelfde dag naar Zuid-Portugal te vliegen waar zijn ploeggenoten al drie dagen trainingskamp achter de rug hadden. Direct in de eerste week onder de nieuwe trainer Erik ten Hag ondervond hij de mense lijke kant van de coach die het grote publiek niet kent. „Hij zei: voetbal is heel belangrijk, maar familie is het allerbelangrijkste. Ik wilde echt bij de begrafenis zijn. De trainer liet me vrij en gaf mij de tijd. Dat voelde direct erg fijn." Vlak voor de winterstop was De Jong één van de meest besproken spelers van de eredivisie. Marcel Keizer transformeerde hem van middenvelder tot inschuivende li bero. En plots ging Ajax beter draaien. Ook daarom wijkt de nieuwe trainer Erik ten Hag voor lopig niet van die gedachte af. Tij dens de trainingen en de afslui tende oefenzege (5-1) op Lyngby BK, een laagvlieger uit Denemar ken, stond De Jong naast Matthijs de Ligt in de verdediging. De laatste fase van de wedstrijd speelde De Jong als controlerende middenvel der. In het zonnetje voor het kleine Estadio Municipal, ontspannen op zijn slippers, zegt De Jong zonder blikken of blozen: „De trainers en iedereen binnen Ajax weten dat ik uiteindelijk op het middenveld ein- ledereen binnen Ajax weet dat ik uiteindelijk op het middenveld eindig dig. Ik heb daar kort over gesproken met Ten Hag. Ik vind het prima om op Vier' te spelen. Ik ben ook blij dat ik speel, maar uiteindelijk moet ik op het middenveld terechtko men." Omdat hij zich in elke vezel mid denvelder voelt, maar óók met het oog op zijn toekomst. „In het bui tenland spelen ze niet met zo'n type als ik in de verdediging. In de internationale top is dat kwetsbaar. Los daarvan: op het middenveld kom je ook op interessantere posi ties om echt beslissend te kunnen zijn. Maar achterin krijg ik nu wel alle ballen. Dat is ook wel lekker." De Jong snapt wel dat Ten Hag Voor Feyenoord moet de entree van Robin van Persie (34) deze week een stevige duw in de rug beteke nen op weg naar de hervatting van de competitie met de loodzware uitwedstrijd tegen Ajax. Dat de top scorer aller tijden van Oranje terug keert bij de club is zeker. Maar bij dergelijke transfers is het vaak ge duldig wachten tot contractueel echt alle details kloppen. Trainer Giovanni van Bronckhorst, die gisteren met zijn spelers terug keerde in Rotterdam na een week aan de Spaanse kust, maakt er geen geheim van dat hij Van Persie niet alleen nodig heeft op het veld, maar zeker ook in de kleedkamer. Daar, zo weet ook Van Bronckhorst, is ruim een halfjaar na de zo intens gevierde landstitel lang niet ieder een meer tevreden. Vermeer bij voorbeeld, die vrijdag te horen had gekregen dat hij ook de tweede sei zoenshelft bankzitter zal zijn. „Ik heb de eerste helft van het seizoen geëvalueerd met keeperstrainer Khalid Benlahsen", zegt Van Bronckhorst. „Feyenoord heeft nog altijd de minste tegentreffers in de eredivisie, ik zag de noodzaak niet om Brad Jones te wisselen. Ik ben ook gewoon geen trainer die snel en veel wisselt." Transfers Vermeer is te veel professional om het hardop te roepen, maar hij staat open voor een vertrek bij de club waar hij al geruime tijd een vrijwel anonieme bijrol vervult, yoor linksback Nelom is er interesse van Sparta en het Spaanse Deportivo Alaves. Technisch directeur Martin van Geel is echter niet van plan om de linksback voor een zacht prijsje de deur uit te laten wandelen. Tot die conclusie is ook Bilal Basaciko glu gekomen. De aanvaller weet dat het Turkse Kayserispor zo'n ander half miljoen euro voor hem wil be talen. In Marbella sloot Feyenoord het trainingskamp zaterdag af met een 2-1 winst op FC Luzern. Sven van Beek en Renato Tapia, tijdens Ajax- uit vermoedelijk het centrale duo achterin, hielpen Feyenoord zater dag in Marbella aan de zege. Op aangeven van Van Beek maakte Ta pia de winnende treffer. Vermoedelijk behoren ook So- fyan Amrabat, Bart Nieuwkoop en Jean-Paul Boëtius in de Arena niet tot de basiself. Voor hen spelen Jens Toornstra, Jeremiah St. Juste en Sam Larsson. maandag 15 januari 2018 GO LAGOS Algemeen directeur Edwin van der Sar vindt dat de prestaties van Erik ten Hag ook zijn ei gen toekomst mede bepalen. „Drie trai ners in een jaar. Dan moet je ook naar je zelf kijken." Er zijn stevige be slissingen geno men om te breken met Keizer en Bergkamp. Waarom? „De uitschakeling Europees was na tuurlijk direct een enorme domper. Daarna bleef het spel te wisselvallig. Dat past niet bij het ambitieniveau dat wij hebben. Er was geen vaste stijgende lijn." Maar waarom ook een breuk met Bergkamp, cultuur bewaker? „Als je niet op één lijn kunt komen over de nieuwe koers, is dat niet goed. Dat gaat niet alleen over het aankoopbeleid." Bergkamp zegt dat hij recent zijn con tract juist kon ver lengen. „We zijn inderdaad in gesprek geweest over zijn contract. Maar dat ging niet over verlengen, maar over andere voor waarden." Afgelopen zomer koos u juist nog voor Bergkamp in het conflict met Peter Bosz. „We hebben de be slissing om te breken met Peter Bosz als technisch hart met elkaar genomen. Dat was een minder zware beslissing dan afscheid nemen van iemand van het tech nisch hart zoals Den nis." Cru toch dat er tus sen die twee be slissingen maar een halfjaar tijd zit? „Zeker. Ik ben er ook niet blij mee." Als het succes nu niet komt? Trekt u dan ook uw conclu sies? „We hebben nu drie trainers in een jaar gehad. Dat moet je ook naar jezelf kij ken. De titel is het doel, maar voor mij persoonlijk niet de afrekening, b Er moet wel genoeg pro gressie zijn. Dat is hoe ik er zelf naar kijk." 'We zijn veel te slordig geweest' Daniël Dwarswaard Lagos - Frenkie de Jong (20) Frenkie de Jong houdt het overzicht met in zijn rug Mathias Hebo van Lyngby BK. FOTO PRO SHOTS Robin van Persie is bijna van Feyenoord. Daar treft hij een week voor de Klassieker een on tevreden Kenneth Vermeer, Bilal Basacikoglu en Miquel Nelom, die de club deze maand nog wil len verlaten. Mikos Gouka Marbella/Rotterdam MKenneth Vermeer is niet gelukkig bij Feyenoord nu hij ook na de winterstop tweede doel man is. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46