RRBhII Bijna kwart vrouwen had onvrijwillige seks 3 In heel Europa nu dezelfde regels voor vrachtwagenchauffeurs www. Nu krijgen ze nog een foldertje, chauffeurs die hun weekend doorbrengen op een parkeerplaats. Vanaf februari wordt dat een boete van 1.500 euro, te betalen door hun werkgevers. Truckers mogen niet meer het weekend doorbrengen op een openbare parkeerplaats. Dat is het gevolg van een recente uitspraak van het Europese Hof van Justitie. „Tot op heden was er onduidelijk heid of landen langdurige cabine- rust konden verbieden op basis van de huidige regels", zegt Daniëlle Rebel, woordvoerder van de Inspectie Leefomgeving en Trans port (ILT). „In Nederland konden chauffeurs de normale wekelijkse rust van minimaal 45 uur door brengen in een voertuig, maar in onder meer Duitsland en België was dat verboden. Nu zijn er een duidige regels." Grensstreken Die niet-eenduidigheid leidde ertoe, dat veel chauffeurs uit bij voorbeeld Hongarije en Polen hun weekenden doorbrachten op par keerplaatsen in Nederlandse grens streken. Kort verblijf en barbecueën zijn overigens nog wel toegestaan. „Eventuele overlast is wat ons betreft een bijkomend probleem", zegt de voorlichter van de inspectie. „Het gaat ons primair om de arbeidsvoorwaarden voor de chauf feurs." Er kleven twee belangrijke be- '\7v.v zwaren aan het langdurig verblijf op parkeerplaatsen, vindt Cora van Nieuwenhuizen, minister van Infrastructuur en Waterstaat. „Het is niet prettig voor de chauffeurs zelf om dagen op een parkeerplaats rond te hangen bij hun truck. Daar naast kan het tot verkeersonveilige situaties leiden wanneer er tot op de invoeg- en vluchtstroken toe wordt geparkeerd." Nu is het nog een foldertje, maar vanaf februari worden boetes uitge deeld van 1.500 euro, te betalen door de werkgevers van de buiten landse chauffeurs. Van Nieuwen huizen: „Wij vinden dat werk gevers ervoor moeten zorgen dat de vrachtwagenchauffeurs het week end bij hun gezin kunnen door brengen of in elk geval op een goed beveiligde parkeerplaats met vol doende sanitair. Het hoeft niet per se een hotel te zijn, pensions zijn ook goed." Werkgever moet zorgen dat chauffeur in het weekend bij zijn gezin kan zijn Zoiets doet bijvoorbeeld Rotaricu Soril uit Roemenië, de allereerste chauffeur die een folder krijgt van de minister. Sinds drie jaar slaapt hij in de weekends in een pension in Rotterdam, legt hij in gebrekkig Engels uit. „Ik werk 30 dagen achter elkaar in heel Europa en daarna ben ik zeven dagen thuis in Roemenië... Yes, yes, I understand theflyer." Tachograaf De inspectiedienst is eind decem ber begonnen werkgevers over het verbod te informeren. De controle gebeurt aan de hand van de urenre- gistratie op de tachograaf en door chauffeurs aan te spreken. De Monitor seksuele gezondheid van Rutgers, een onderzoek op basis van een representatieve steek proef onder 17.000 Nederlanders tussen de 18 en 80 jaar, wordt van daag gepresenteerd. Uit het onderzoek blijkt ook dat seksuele grensoverschrijding veel voorkomt. Van de vrouwen heeft 22 procent ervaring met seksueel geweld: manuele, orale, vaginale of anale seks tegen de wil en/of gedwongen seks. Dat geldt voor 6 procent van de mannen. Als ook zoenen en seksueel aan geraakt worden tegen de wil mee gerekend worden, heeft 53 procent van de vrouwen en 19 procent van de mannen dit weieens meege maakt. 5 procent van de vrouwen en 2 procent van de mannen heeft seksueel geweld meegemaakt voor hun 12de jaar. Homo- en biseksuele mannen hebben vaker seksuele ervaringen tegen hun wil dan heteroseksuele mannen: 18 procent versus 6 pro cent. Ook is in het afgelopen jaar 25 procent van de homo- en bisek suele mannen en 15 procent van de lesbische en biseksuele vrouwen uitgescholden vanwege de seksuele oriëntatie. Transgenders, van wie uit eerder onderzoek bekend is dat ze relatief vaak te maken hebben met verbaal en fysiek geweld, vormden in dit onderzoek een te kleine groep om betrouwbare uitspraken over te doen. Verder blijkt uit de Monitor sek suele gezondheid dat singles seksu eel veel actiever zijn dan mensen met een vaste partner. Singles heb ben vaker verschillende sekspart ners en doen meer aan online- dating en sexting dan mensen in een relatie. Dat laatste geldt vooral voor singles tussen de 25 en 40 jaar. Risico op soa's Porno maakt bij veel mannen deel uit van het seksleven. Van de man nen keek 71 procent de afgelopen zes maanden naar porno, van de vrouwen 29 procent. Porno kijken belemmert voor de meeste mensen niet de seks die ze met een partner hebben. Mensen die vaker naar porno kijken, hebben ook vaker seks met een partner. Een zorgelijke uitkomst: bij een onenightstand gebruikt 42 procent van de mannen en 55 procent van de vrouwen geen condoom, waar door zij risico lopen op soa's. maandag 15 januari 2018 GO Voortaan verboden: heel weekend op parkeerplaats Florence Imandt Zevenbergen BKi li MI r SbsBSBHB»yjjgfies&ji Minister Van Nieuwenhuizen gistermiddag op parkeerplaats Den Hoek langs de A16. foto sanp Hanaha wekel Enforcement of normal weekly rest period Minister Cora van Nieuwenhuizen De meeste Nederlanders zijn tevreden over hun seksleven. Meer mannen (92 procent) dan vrouwen (75 procent) genieten ervan. Toch halen 25-plussers het veelgehoorde gemiddelde van twee keer per week niet: de meeste stellen hebben drie keer seks per maand, blijkt uit de Monitor seksuele gezondheid. Annemart van Rhee Utrecht Homo- en biseksuele mannen hebben vaker seksuele ervaringen tegen hun wil dan heteroseksu ele mannen: 18 procent versus 6 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3