II 'Meer betrokkenheid komt de stad ten goede' EN 19 Schaatsbaan trekt ook dit jaar weer zo'n 18.000 bezoekers Nieuwjaar Het was een goed twaalfde seizoen voor de ijsbaan op de Markt. In zeven weken tijd kwamen er bijna net zoveel liefhebbers schaatsen als vorig jaar. De leverancier van de vriesinstallatie oranje huurschaatsen, noemde de schaats baan in Middelburg 'de mooiste van de Benelux'. Dat compliment kunnen Patrick Ga- briëlsemotor achter het evene ment, en zijn medewerkers van Stichting Zeeland houdt van schaatsen, mooi in hun zak steken. Gabriëlse. „Het is natuurlijk ook een prachtig plaatje, met het histo rische stadhuis op de achter grond." De ijsbaan opende op 29 novem ber, en gisteren was het de laatste dag. Een van de mooiste dagen; niet te koud en met een voorzich tig zonnetje. Van zulke dagen had Gabriëlse er graag wat meer gehad. „We hadden dit seizoen veel re gen en grauw weer. Als het wat meer had meegezeten, weet ik ze ker dat we ruim meer schaatsers dan vorig jaar hadden gehad." Op de laatste dag is het weer druk op de ijsbaan. De meeste schaatsers glijden rond op een van de 275 paar knaloranje huurschaat sen. Kleine schaatsertjes houden zich recht achter duwzeehondjes of (en die zijn nieuw) -rendiertjes, popmuziek beukt uit de boxen, naast de baan liggen hopen afge schaafd ijs. Wat de schaatsers niet weten, is dat inmiddels de vriesinstallatie is afgezet en de boiler is aangesloten. Vanaf de onderkant wordt warm water door de leidingen gepompt, waardoor de dikke ijslaag van on deraf langzaam smelt. Gabriëlse: „Morgen is het een grote bak vol water." Op de ijsbaan werden, naast het Als het beter weer was geweest, hadden we meer bezoekers gehad dan vorig jaar vrij schaatsen, tal van activiteiten gehouden; elke woensdagmiddag was er de Bobby's kidsclub, speci aal voor de kleinste schaatsertjes tot acht jaar; het schoolschaatsen; het zwieren en zwaaien,;het ring- rijden op het ijs en de curlingcom- petitie; de strijd om het Middel burgs Curling Kampioenschap. Veel van deze activiteiten wor den ook het komende dertiende seizoen weer gehouden, mét en kele uitbreidingen. Gabriëlse blikt al even vooruit: „De baan is nu 575 vierkante meter en er komen er volgend jaar nog een paar bij. Omdat door slecht weer de curlingcompetitie niet helemaal ging zoals gepland, zul len we een deel van de baan ko mend dertiende seizoen overdek ken. De allerkleinsten kunnen dat deel van de schaatsarena dan ge bruiken als krabbelbaantje." Wie de ijsbaan in Middelburg een warm hart toedraagt, kan één vierkante meter ijs sponsoren. De opening van de ijsbaan in het ko mend seizoen is voorzien op woensdag 28 november. Bergmann deed zijn oproep tijdens de nieuwjaarsreceptie, zaterdag in het oude stadhuis, ingegeven door de zoektocht van de partijen in Middelburg naar geschikte kandi daten. Hij begon met iedereen een gezond 2028 te wensen. „Omdat ik me er nu van bewust ben hoe broos je gezondheid eigenlijk is", zei de fit ogende burgemeester, die een paar maanden geleden vanwege een litteken van een oude TIA het bewustzijn verloor en naar het zie kenhuis moest. Bergmann roemde de vele vormen van samenwerking die hij het afgelopen jaar mocht er varen. „Spontaan sloegen organisa ties, soms in combinatie met het bedrijfsleven, de handen ineen en werden zo méér dan de som der delen. Ik hoop dat ook dit in ko mende jaren een vervolg zal krij gen." De evenementen in het kader van Middelburg achthonderd jaar hebben volgens Bergmann veel ex tra bezoekers naar de stad getrok ken en veel positieve publiciteit op- Ook burgers kunnen initiatieven ontplooien en ideeën aandragen geleverd. Het gestegen inwonertal is daarvan mogelijk ook een gevolg. Voldoende woningen en goede voorzieningen zijn dus wel cruci aal. Bergmann: „We doen ons best om een gevarieerd huizenaanbod te realiseren, zodat er voor elk wat wils is. Ik ben dan ook blij om te zien dat er afgelopen jaar veel nieuwe woningen zijn opgele verd. Er is alleen meer nodig dan stenen om een stad aantrekke lijk te maken. Scholen, sportclubs, toegankelijke zorg, winkels, cultu rele centra, pinautomaten. Ook burgers kunnen wat dat betreft ini tiatieven ontplooien of iedeeën aandragen." Bergmann brak ook een lans voor een rijk kunst- en cul tuuraanbod en maande op te pas sen met het wegbezuinigen ervan. De receptie werd afgesloten met het eerste gedicht - zie hiernaast - van de nieuwe Middelburgse stads dichter Anna de Bruyckere. STADSDICHTER Wie elkaar hier, bij het begin, tegenkomen: de ogen van de één zo dicht als de ogen van de ander open staan ze tegenover elkaar. Kijk jij dan niet, zegt een kijker tegen een sluiter, hee, kijk je dan niet? Waarom kijk je niet, nu je net over de drempel van het nieuwe jaar alsof je juist verhuisd bent maar aan de dorpel van je nieuwe huis genoeg hebt, alsof de vloer je niet interesseert, de mu ren je koud laten hoe heerlijk warm de ka mers ook zijn. Open je ogen dan! en tast de nog onbekende balken af, de pla fonds en de ramen, de net geïnstalleerde tafelpoten als vrou wenbenen, de juist geplaatste zetels als mannenschouders om tussen te ver dwijnen, kijk! Kijk. Kijk en sta daar niet zo te staan, zo traag, nee, zo lamge slagen, beweging loos, doof en blind voor de maanden vooruit. Wat ruist er voor je ogen dat je ze zo strak gesloten houdt? Ik weet het niet. Gedicht bij haar in auguratie als stads dichter van Middel burg. maandag 15 januari 2018 WA Sheila van Doorsselaer Middelburg Nog gauw de laatste baantjes trekken voordat de ijsbaan een waterbak wordt. FOTO LEX DE MEESTER - Patrick Gabriëlse Met de gemeenteraadsverkie zingen voor de deur, roept bur gemeester Harald Bergmann in zijn nieuwjaarstoespraak van Middelburg op meer politiek ac tief te worden. „Een brede maat schappelijke discussie en meer betrokkenheid komen onze stad ten goede." Sheila van Doorsselaer Middelburg - Harold Bergmann Anna de Bruyckere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19