'Ik zette ze in de badkuip en zei dat ze moesten bidden' Veilig douchen in 1 dag EUWS 11 38 minuten pure paniek op Hawaï na alarm om kernraket -10 >c- A EMERGENCY ALERTS now Emergency Alert BALLISTIC MfSSILE THREAT INBOUND TO HAWAII. SEEK IMMEDIATE SHELTER. THIS IS NOT A DRILL. Slide for more Het was zwaar, zegt Matt LoPresti enkele uren nadat zijn vrouw haar telefoon in zijn gezicht duwde ter wijl hij nog in bed lag. Het was za terdagochtend in een buitenwijk van Honolulu, hij had de trillende telefoon op zijn nachtkastje gene geerd. Op het toestel van zijn vrouw zag hij een angstaanjagend noodbericht: er was een raket op weg naar Hawaï. „Dit is geen oefe ning", stond erbij. „We hebben de kinderen van 8 en 4 meegenomen naar de bin nenste kamer van ons huis, de badkamer", vertelt LoPresti. „Ik heb ze in de badkuip gezet en gezegd dat ze moesten bidden." LoPresti wist wat hij moest doen: hij is namens de Democra ten lid van het lokale Huis van Af gevaardigden op Hawaï en heeft zich daar hard gemaakt voor maat regelen om de Amerikaanse staat in de Stille Oceaan voor te berei den op een aanval van Noord-Ko- rea. Hoofdstad Honolulu ligt op zo'n 7.400 kilometer van Pyongy- ang - een afstand die het Noord- Koreaanse leger vermoedelijk kan overbruggen met een kernraket. Echt voorbereid ben je nooit, er- vaarde LoPresti nu„Ik was buiten mezelf van het idee dat dit echt ge beurde." Of het oorlog was, vroeg zijn oudste dochter. „En ik zei ja." Het viel hem op dat er geen sire nes klonken. „Verwarrend, want ik weet dat die horen te loeien. Het was moeilijk om informatie te krijgen. Mijn telefoon bleef maar gaan: vrienden en familie klopten bij mij aan. Ik zei: neem dit seri eus, wij schuilen, dat moet je ook doen. Dat deed iedereen, precies zoals ons is opgedragen." Uitein delijk meldde een vriend van de luchtmacht dat het vals alarm was. „Opluchting heb ik niet gevoeld. Ik bereidde me voor op het ergste; dat ging over in woede. Waarom hoor ik dit niet van de overheid?" Het duurde zeker 38 minuten voordat een tweede noodbericht volgde, waarin stond dat het eerste een vergissing was. „Ze hebben het zo gigantisch verpest", zegt afgevaardigde LoPresti. De gouverneur van Hawaï, David Ige, bood live op tv excuses aan. Door een menselijke fout is het alarm verzonden bij wisseling van de wacht in de bunker waar de veiligheid van de eilanden 24 uur per dag in de gaten gehouden wordt, aldus de autoriteiten. „Dit zal niet nog eens gebeuren", zei veiligheidschef Vern Miyagi. „Ik weet niet of ze wel begrijpen hoe groot de impact was en is", zegt LoPresti. „Mijn schoonouders waren onderweg toen het bericht kwam. Mensen vlogen met 160 ki lometer per uur over de snelweg om thuis te komen. Dit heeft le vens in gevaar gebracht." De poli ticus kan een beeld wat hij online zag niet vergeten: een vader die een putdeksel uit de straat tilde en zijn kind in een rioolpijp wilde stoppen. „Het was traumatiseren- der voor ons als ouders dan voor mijn kinderen." Het foutieve bericht komt in Hawaï zo hard aan doordat de drei ging van een aanval op de eilanden reëel is. De eilanden bereidden zich in de afgelopen maanden serieus voor op de mogelijkheid van een nucleair bombardement. De lokale overheid stofte draai boeken uit de Koude Oorlog af, voerde een informatiecampagne en testte alarmsystemen. Vorige week zetten Donald Trump en Kim Jong-un de situatie op scherp door op te scheppen over de 'nucleaire knop' op hun bureau. Tulsi Gabbard, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden namens Hawaï, riep op tot onderhandelingen om de dreiging weg te nemen. „We hebben geproefd van de grimmige realiteit waarmee de inwoners van Hawaï te maken hebben", zei ze tegen CNN. Wilt u ook blijven genieten van een heerlijke douche in een veilige badkamer? Wij maken uw badkamer veilig in 1 dag, zonder hak- of breekwerk. Op maat gemaakt naar uw wensen. Molenaar ontzorgt u in het volledige proces van advies en inmeting, tot montage, afvoer materialen en schoonmaak. Zo komt ontspannen douchen weer binnen handbereik. Nu tot 900,- wintervoordeel. De kou bepaalt uw korting bij aankoop van een comfortdouche uit de Primair of Deluxe collectie.* Afspraak of brochure? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl maandag 15 januari 2018 GO Hawaï is zich zaterdag rot geschrokken van een vals raket alarm. Inwoners dachten dat hun laatste uur geslagen had en schuilden in badkuipen en riolen. Karlijn van Houwelingen Honolulu Hawaïaan Matt LoPresti: „Ik was buiten mezelf van het idee dat dit echt gebeurde." *Kijk voor de actievoorwaarden op www.molenaar.nl/actie. Actie loopt t/m 3 februari. Jarenlange ervaring Meer dan 10.000 klanten gingen u voor Eigen vakkundige montagedienst 45 plaatsingen perweek Zonder ingrijpende verbouwing Ook afvoer van het oude bad 100% tevredenheidsgarantie Conform de CBW voorwaarden BEOORDELING CBW-erfeend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11