9 Nog altijd taboe rond depressie Ivana Smit had letsel voor de val gaard op Kreta. Of ze daar bewust be landde of door hallucinaties terecht kwam, weet Bos niet. „De psychiatri sche vervolghulp in België is slecht waardoor ze weer snel buiten stond. Daarnaast weigerde ze haar medicij nen in te nemen. En ze luisterde naar niemand. Het was onwezenlijk om te zien hoe zo'n fantastische gevoelige vrouw en moeder nooit meer naar haar kinderen vroeg. Alsof de kern uit haar wezen was getrokken. „Ik heb me lange tijd schuldig ge voeld. Had ik niet dit of dat? Ik ben geen jongen die snel loslaat, maar in haar geval kon ik niet voorkomen dat ze in die afgrond verdween. Door die ingrijpende ervaring kijk ik anders naar het leven. Tot die tijd dacht ik dat ik over alles in mijn omgeving de regie had, dus niet. Door die weten schap gaandeweg te aanvaarden ben ik een rijker mens geworden. „Door het optreden op het depres siegala wil ik bekendheid geven aan deze psychiatrische problematiek. En ik hoop - ook als ambassadeur van de hersenstichting - dat er meer onder zoek komt naar afwijkingen in het brein. Dat zou zoveel leed besparen. Sneeuw is mijn standbeeld voor Ma ria. Door over iemand te zingen breng je hem of haar een beetje te rug. Elke avond als ik Papa zing, zit hij naast me. Ik hoop dat dat met Ma ria ook gebeurt." Ze zei dat ze stemmen hoorde en bloed uit haar handpalmen zag stromen Fragment Sneeuw ADVIES Model Ivana Smit (18) had al letsel voordat zij op 7 decem ber vorig jaar van een balkon van een hotel in Kuala Lum pur viel. Dat blijkt uit de voorlopige uitslag van foren sische onderzoeken op haar lichaam door patholoog Frank van de Goot. Het model had een bloeduit storting op haar achterhoofd. Die was ontstaan voor de val. Ook had zij blauwe plekken op de binnen- en buitenkant van beide bovenarmen, dat kan duiden op vastpakken. Letseldatering moet uitwij zen op welk moment Smit deze verwondingen heeft op gelopen. Van de Goot hoopt daar komende week meer uit sluitsel over te kunnen geven. Ook is er cocaïne in haar li chaam aangetroffen. Dat heeft zij al langer voor haar dood ingenomen. Verder troffen de onderzoekers ook de drugs PMM/PMMA aan, waarvan bekend is dat deze in een combinatie met cocaïne dode lijk kan zijn. Zolang onbekend is waar de middelen vandaan komen, wordt een misdrijf niet uitgesloten. Ik heb landen door elkaar gehaald. Ik had het fout. Ik weet niet hoe dit kon gebeuren Privacygroepen klagen Staat aan Een paar privacygroepen sle pen de Nederlandse staat voor de rechter. Ze zijn tegen een systeem waarmee de overheid gegevens van bur gers verzamelt. Die informa tie wordt gebruikt om uit te rekenen hoe groot het risico is dat iemand bijvoorbeeld fraudeert. Zulke mensen kunnen dan extra in de gaten worden gehouden. Het gaat om het Systeem Risico Indi catie (SyRI). Volgens het Platform Bescherming Bur gerrechten weten burgers onder meer niet welke gege vens worden gebruikt. Ongeluk met brommobiel Vader boos op Amber Alert Rijkmuseum toont de adel zaterdag 13 januari 2018 GO FOTO M ARCO OKHUIZEN Ik ben de sneeuw Ik ben wit Ik ben de wolk gedragen door de wind Waarnaar jij kijkt Ik ga voorbij Kijk uit mijn handen Stroomt het bloed Vanuit het niets zoals een roos Die uit zichzelf naar het licht toe groeit Ik ben de vader ik ben de zoon Ik ben de boom Waaruit het kruis is gemaakt Ik ben het blad dat valt in de herfst En vergaat op de vruchtbare grond Waarop jij staat Maar wees niet bang Mijn waan is wit Het donker ver Ik ben geboren voor het licht En ik leef in een ander land En je weet niet wat je mist daar Jij weet niet watje mist daar Aan de overkant Ik ben de toekomst en ik kijk Dwars door jouw heen Ik zie jouw leegte Jouw leven alleen Onthecht ontheemd Ik wil jou w bewaren Voor een donkere weg En een hart van steen Ondanks overheidscampagnes en media-aandacht blijkt er nog altijd een enorm taboe op depressie te rus ten. Dat zegt psychiater Esther van Fenema die hoopt dat de derde editie van het Depressiegala op 15 januari voor meer kennis zorgt. Als behande laar merkt zij dat veel mensen zich er voor schamen en dat hun omgeving vaak niet weet hoe te reageren. „Ernstig want depressie is een poten tieel dodelijke ziekte die veel lijdens- druk en uitval veroorzaakt. Patiënten hebben een negatief zelfbeeld, zijn somber, kunnen kampen met concen tratie- en geheugenklachten en be schikken over weinig energie. Dat los je niet op met gezellig shoppen of on nozele adviezen. Blijf goed luisteren en ben er voor hem of haar. „20 procent van de volwassenen krijgt wel eens met depressie te maken en een op de 15 jongeren tus sen de 18 en 24 eveneens. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is het aantal gevallen sinds 2005 met bijna 20 procent gestegen. Het is dus nodig dat er meer kennis en aandacht voor komt." KUALA LUMPUR Pete Hoekstra De nieuwe ambassadeur van de VS in Nederland heeft sorry gezegd voor zijn uit spraak dat er in Nederland no-gozones zijn waar politici in brand worden gestoken. DEN HAAG Jeroen Dijsselbloem heeft gisteren officieel zijn mandaat bij de Eurogroep afgesloten. De oud-minister draagt hier de voorzittersbei, die symbool staat voor de macht, over aan zijn opvolger: Mario Centeno. De Portugese minister van Fi nanciën is de voorzitter van de Eurogroep. fotoepa DELFZIJL Een vrouw is vrijdag in Delfzijl om het leven gekomen nadat ze met haar brommobiel in het water terecht kwam. Ze reed in de 45-kilometer auto op de begraaf plaats de Maarhof toen ze door onbe kende oorzaak in het water aan de achterzijde van het uitvaartcentrum be landde. Volgens de politie zat de vrouw alleen in het voer tuig. DEN HAAG De vader van het ontvoerde meisje Insiya dreigt met ju ridische stappen tegen Amber Alert. Hij heeft geëist dat de foto van peuter weg zou halen van de website. Amber Alert weigert mee te werken. AMSTERDAM Ruim 35 levens grote portretten van machtige vorsten, excentrieke aristo craten en puissant rijke burgers zijn binnenkort te zien in het Amsterdamse Rijksmuseum. De expositie High So ciety toont werken van de grote mees ters uit de kunstge schiedenis, onder wie Rembrandt, Cranach, Veronese, Velazquez, Rey nolds, Gainsbo- rough en Sargent. WISSELING VAN DE WACHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9