Ik wil mensen laten zien dat liet kan: uit een diepe depressie komen en verder leven mmm rechtkomen. Bij hen wordt het misschien niet in enkele dagen opgelost, maar kun nen rust en de juiste medicatie ze er ook bovenop helpen. Ik wil mijn verhaal ook vertellen zodat mensen zien dat het kan: uit een diep dal komen en verder leven. Mijn depressie zie ik als aandoening. Mijn brein was tijdelijk ziek door de ex treme stress en het gebrek aan nacht rust." hij in die periode regelmatig op het randje. „Erik heeft gigantische stress gehad", zegt ze. „Ook hij was zichzelf niet. Later vertelde hij dat hij eens thuis kwam uit het ziekenhuis en dat onze kat op bed had gepiest. En dat hij toen mid den in de nacht zijn ouders in Brabant had gebeld, omdat hij niet meer wist wat hij moest doen. Dat zegt veel. Het lukte hem gelukkig wel om af en toe iets met vrienden te doen. Dan kon hij zijn ge dachten verzetten. Mij lukte dat niet." Met Lars ging het de eerste jaren van zijn leven niet veel beter. De kanker ver dween, en keerde terug. Dat hij over leefde, noemen artsen een wonder. Hij is inmiddels 13 jaar. Dit schooljaar begon hij met voortgezet speciaal onderwijs. Twee jaar na zijn geboorte kregen Erik en Linda nog een zoontje, Daan, nu 11 jaar. Het gezin woont nog steeds in Rotter dam. Soms rijdt Linda langs de bewuste galerij in de nabijgelegen flatwijk Om moord. „Wat bizar dat ik daar stond, denk ik dan. Dat moment had mij bijna het leven gekost. Terwijl ik zoveel van dit leven houd. Lang sta ik er niet bij stil. Ik kijk liever naar het heden." 41 Wegblijven Drie dagen na haar ontslag uit de psychi atrische instelling zitten Linda en Erik weer met Lars in het ziekenhuis. Zijn katheter is geïnfecteerd. In haar boek schrijft ze dat de angst en spanningen dit keer uitblijven. En dat ze niet bang is om weer weg te zakken. Lachend: „Dat was nergens op gebaseerd, dat weet ik ook wel. Maar ik geloof echt dat ik nooit meer depressief word. Tot nu toe heb ik gelijk gekregen. Het is nu dertien jaar geleden en ik heb nooit meer last van depressieve gevoelens gehad." Haar moeder vindt het desondanks lastig erop te vertrouwen dat Linda weer gezond is. Ze vraagt nog altijd nadrukke lijk hoe haar dochter zich voelt. „Als ik zeg dat het goed gaat, wil ze altijd weten of dat wel écht zo is. Vervelend, maar ik snap het wel. In mijn depressie had nie mand door hoe erg het was. Alleen Erik en de psychiater heb ik verteld over mijn zelfmoordgedachten. Maar dat ze zo con creet waren, zagen ook zij niet." Onderschat nooit de risico's van een depressie, zegt Linda. Daarom moeten psychische aandoeningen volgens haar een gespreksonderwerp zijn. Nog vaker dan nu het geval is. „Nadat ik mijn ver haal had gedeeld, hoorde ik van mensen die ik vrij goed ken dat ze al jaren medi cijnen slikken. Waarom zou je daarover niet praten? Je kunt er veel ellende mee voorkomen." Haar man Erik lukt het wel om haar snel weer te vertrouwen. Al balanceerde magazine [35 DE RAND Linda Romein, Over de rand. Mijn baby met een hersentumor. Mijn depressie. Hoe we overleefden (Kosmos Uitgevers, €19) ligt eind deze maand in de winkels. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99