Persoonlijk Linda Romein (43) probeerde dertien jaar geleden een einde aan haar leven te maken, maar dat werd op het nippertje verhinderd. Met haar boek 'Over de rand' wil ze depressies beter bespreekbaar maken. 'Een ziek brein neemt je helemaal over'. p de galerij van de veertiende etage van de flat in Rotterdam-Ommoord groet ze nog vriendelijk een oudere man. Als hij is verdwenen, loopt ze naar de reling. Ze klimt op de rand en fluistert zichzelf moed in. Dan voelt ze hoe ze wordt vast gegrepen. Twee oudere dames trekken haar terug de galerij op. „In mijn hoofd bleef ik herhalen: je moet dit doen, Linda", vertelt Linda Romein dertien jaar later. „Ondertussen keek ik naar bene den. Ik wilde roepen: aan de kant. Ik was bang dat ik de mensen beneden zou ver wonden. Raar toch, dat ik alleen maar met die vreemden bezig was en niet met mijn zoon of mijn man?" Als ze vertelt over die bewuste dag, is het alsof ze het over iemand anders heeft. De Linda Romein van nu is een fitte, blonde Rotterdamse met een gulle lach. „Het is raar dat dit juist mij is overko men", vindt ze zelf ook. „Ik was een vro lijk kind en een onbezorgde vrouw. Niemand in mijn omgeving had ver- Ik wilde Lars niets aandoen, dus moest ik zelf dood. In mijn brein was die gedachte logisch wacht dat juist ik een zware depressie zou krijgen. Toch gebeurde het." Over de rand begint bij de bevalling van haar zoontje Lars, die vier weken te vroeg wordt geboren. Direct na zijn geboorte blijkt er een tumor in zijn hoofd te groeien. In eerste instantie lijkt het ge zwel goedaardig. Later bestempelen art sen het toch als kwaadaardig. Complicatie volgt op complicatie. De eer ste maanden ligt Lars bijna non-stop in het ziekenhuis. Linda blijft vanaf de geboorte bij hem, maar alle stress en het slaapgebrek breken haar op. „Ga naar huis, zeiden de artsen en de verpleeg kundigen. Maar ik wilde alleen maar bij Lars zijn. En als ik wel naar huis ging, lag ik in bed te woelen." De depressie die vier maanden na de bevalling toeslaat, lijkt onvermijdelijk. „Had die voorkomen kunnen worden? Ik weet het niet. Ik zag Lars lijden en moest wel bij hem blijven." Ze haalt haar schou ders op. „Ik was net moeder geworden. Hem loslaten in mijn hoofd was simpel weg geen optie." In het ziekenhuis merkt Linda dat het slechter met haar gaat. Toch wordt ze ver rast door de wanhoop die haar overvalt. „Weet je hoe het voelt als je een ernstige griep hebt en eindeloos moet spugen? Dat je alleen maar in je bed wilt blijven, maar die dag ook een examen moet doen en dus een enorme spanning voelt? Zo voelde mijn depressie." Ze uit zich in gesprekken met een psy chiater en ze slikt antidepressiva, maar magazine 33 'Omclat ik mijn zoon niets wilde moest ik zelfdood' Tcksl RIANNE VAN DER MOLEN Foto s KHALID AMAKRAN -Linda Romein WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 97