Hoofdpijn van wifistralen lapeloosheid, oorsuizen, een opgejaagd gevoel, allergieën, hoofdpijn, dodelijke vermoeidheid. Het is slechts een greep uit de klachten die duizenden Nederlanders toe schrijven aan de straling waaraan ze worden blootgesteld. Ze hebben EHS, wat staat voor elektrohypersensitiviteit, ofwel overgevoelig heid voor straling. Straling komt van hoogspanningsmasten en apparaten met een stekker, die zogeheten laag- frequente elektromagnetische velden vormen. Moeilijker, want vrijwel onmogelijk te omzei len, is de straling door draadloze communica tie, zoals wifi, gsm, umts en lte (van 3G en 4G). Er komen in sneltempo steeds meer hoog frequente elektromagnetische velden bij - zijn er nog plaatsen zónder wifi? Mensen met EHS zeggen bijna nergens heen te kunnen zonder van slag te raken of ziek te worden. Ze melden zich bij de huisarts, die dan braaf'solk' noteert: somatisch onvoldoende verklaarde lichamelijke klacht. Bij de overheid kloppen ze vergeefs aan voor het behoud of het inrichten van stralingsvrije zones. Ze voelen zich niet serieus genomen door de Gezond heidsraad, die meent dat de straling van draad loze communicatie niet schadelijk is met de geldende blootstellingslimieten. Terwijl bewoners van zogenaamde 'witte' gebieden schreeuwen om volledige zendmast dekking, zoeken mensen met EHS juist dek king tegen diezelfde straling. Ze verhuizen, dragen beschermende kleding, verpakken hun huis in folie of slapen onder een klamboe van zilverdraad. Ondertussen raken ze geïsoleerd en weten ze zich geen raad. <1 Zo ziet Dinette Keulen (52) eruit als ze boodschappen doet. Over haar hoed ligt gaas van roestvrij-staal. Onder haar kleren draagt ze een zelfgenaaide blouse en een broek van katoen verweven met koper en zilver. Allemaal om zoveel mogelijk straling te weren, want van tien minuten wifi krijgt ze twee uur hoofdpijn. Voorheen woonde Dinette in Haarlem. Daar worstelde ze jarenlang binnens- en buitenshuis met hoofdpijn, onrust, een 'raar' hoofd, branderige ogen en meer akeligs. Nadat ze het verband had gelegd tussen haar malheur, een zendmast en de wifi van de nieuwe onderburen, heeft ze de 'stralende' stad verlaten. Op het Friese platteland is minder straling en vindt ze rust. Ze voelt zich een stralingsvluchteling. 28| zaterdag 13 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 92