8 EWSTEFBOS Zanger Stef Bos (56) raakte zijn beste vriendin kwijt aan de gevolgen van een psychose. Met het muzikale standbeeld Sneeuw eert hij haar maandag tijdens het depressiegala. „Door die ingrijpende ervaring kijk ik anders naar het leven." Iedereen kent Stef Bos van de ontroerende ode Papa. Maar er is nog een nummer dat hem na aan het hart ligt: Sneeuw. Bos noemt de breekbare bal- lad misschien wel zijn beste song, toch prijkt het lied zelden op zijn setlist. Te moeilijk. Te zwaar. „En vaak voelt het ongepast om Sneeuw klakkeloos in een voorstelling te spe len. Want mensen wisten tot nu toe niet wat erachter schuil ging. En het draait om een mastodont van een on derwerp", aldus de zanger die het heftigste gesprek uit zijn leven ver werkte in de tekst. Dat moment maakte zo'n indruk op hem, dat Stef Bos 19 jaar later nog de exacte details kan reproduceren. Het is een mooie lenteavond, als even voor tien uur 's avonds de telefoon in zijn Antwerpse appartement gaat. Zijn beste vriendin Maria, die hij sinds 1984 kent van de toneelschool, wil langskomen om iets te bespre ken. Bos antwoordt gezellig en zet de glazen op de keukentafel in afwach ting van zijn bezoek. „Ik dacht: misschien wil ze iets ver tellen over de kinderen. Want ze was een topmoeder die alles voor hen over had. Of misschien had ze ge woon zin om slap te ouwehoeren. Maar vanaf het moment dat ze bin nenstapte, wist ik: dit is foute boel. Ik keek in haar ogen en zag dat er nie mand thuis was. Ze kwam niet om dat er iets mis met haar was, maar omdat ik het verkeerde pad opging, zei ze. Ze zag leegte en zwarte waan in mij. Dat vond ik al merkwaardig en ik dacht: what thejuck, hier is seri euze shit aan de hand. „Maar wat zich vervolgens on trolde, vergeet ik mijn leven niet meer. Ze zei dat ze stemmen hoorde en bloed uit haar handpalmen zag stromen. Dan weer fluisterde ze, dan weer begon ze te schreeuwen en hef tig te bewegen. Op een gegeven mo ment sloeg ze totale wartaal uit. Zei ze dat haar 14-jarige zoon Socrates was en dat zij met hem wilde trou wen. Ze leek opgesloten in een an dere realiteit waar ik haar niet kon bereiken. Gruwelijk om te zien. Ook schokkend: ik werd bang van haar, mijn beste vriendin. Dacht dat ze een mes zou trekken om me aan te vallen. Tot vijf uur 's ochtends heb ik gepro beerd met haar te praten." Dat hij niet hard tegen haar in moest gaan, had hij geleerd tijdens de lerarenopleiding waar hij het vak omgangskunde volgde. Daarvoor liep hij stage bij een Rotterdamse instel ling voor dementerende bejaarden. Bos: „Ook zij hebben net als mensen met psychoses last van hallucinaties. Ik werkte er met de 80-jarige me vrouw van Oldenburg die het bom bardement tijdens de Tweede We reldoorlog keer op keer herbeleefde. Het beste was om naast haar op bed te gaan liggen en mee te kijken naar het plafond en zeggen: ik zie niks dus je hoeft niet bang te zijn. En om haar Een psychose besluipt je niet, het is als een knal die er in één keer inhakt aan te raken. Een hand op een schou der kan zoveel doen. Rustig reageren, vanuit nuchterheid." De lenteavond met Maria eindigde ondanks Bos' pogingen haar te kal meren op dramatische wijze. „Ik heb nog een andere vriendin gebeld voor hulp maar Maria rende de straat op. Uiteindelijk eindigde ze in een kerk waar een soort van GGD haar moest ophalen om haar naar het ziekenhuis te vervoeren. Daar is besloten tot ge dwongen opname in een psychiatri sche inrichting. Het was verschrikke lijk om te zien dat ze haar vastbon den, die beelden en dat geschreeuw zal ik nooit vergeten. Het ging door merg en been. „Een psychose besluipt je niet, het is als een knal die er in een keer in hakt. Alsof er een zekering in het brein doorbrandt. Achteraf was er misschien een eerder signaal geweest waarop ik alerter had moeten reage ren. Ze had iemand leren kennen tij dens een vakantie in Griekenland. Op een avond had ze de tafel voor hem gedekt en kaarsen aangestoken terwijl ze geen afspraak hadden. Ze zei: ik voel dat hij komt. Ik dacht nog: wat vreemd. Maar ergens vond ik het ook romantisch en daarom liet ik het gaan." Maria werd twee maanden na haar psychose dood gevonden op de bo dem van een put in een olijfboom- zaterdag 13 januari 2018 GO Annemart van Rhee Wemelbeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8