roodgestifte lippen en hippe sneakers. De frustratie over de bescheiden rol van vrouwen in de politiek is in de VS inmiddels zo groot dat meisjes van 8 jaar oud naar een klasje voor politici in de dop worden gestuurd. Het was nog even wennen toen ik op bezoek was; halverwege een in scène gezette stemming over een wet die vrij toiletgebruik van transgenders zou regelen, barstte een van de fic tieve Congresleden in huilen uit. De denkbeeldige wet ging noodgedwongen zonder discussie door het meisjesparlement. „De senatoren zijn moe," moest leraar Kimberly Mitchem-Rasmussen constateren. De belangstelling voor dit soort meisjeskampen en politieke trainingen voor volwassen vrouwen nam het afgelo pen jaar enorm toe. Ook in Nederland werd het een kwestie: hoe kan het dat vrouwen nog steeds structureel in de minderheid zijn in de Tweede Kamer? Het initia tief Stem Op Een Vrouw werd een hitje bij de laatste verkiezingen en hielp Lilianne Ploumen (PvdA) en Isabelle Diks (Groenlinks) met voorkeursstemmen aan een zetel. Maar het aantal vrouwen in de Kamer daalde toch, tot 35 procent. Slechts 53 van de 150 Kamerleden zijn vrouw. En dat is eigenlijk nog netjes. Weet u hoeveel vrouwelijke CEO's van beursge noteerde bedrijven Nederland kent? Twee. Hoofdredacteuren van landelijke kranten? Ooit hadden we er één. Onder hoogleraren gaat het iets beter, met een schamele 19 procent. Vaste vrouwelijke Amerika-correspondenten zijn bij Nederlandse nieuwsmedia overigens ook bedroe vend dun gezaaid - ik ben de enige. Die scheve verhoudingen zitten diep. Van Neder landse vrouwen wordt anno 2018 nog altijd verwacht dat ze vooral moederen, van mannen dat ze de kost verdienen. In geen enkel ander land werken zoveel vrouwen parttime (maar liefst 75 procent) terwijl mannen overwegend fulltime werken. De 'papadag' waarop vader zich bij de gratie Gods óók eens een dag om de kinderen bekommert, is een oer-Hollands fenomeen. 221 zaterdag 13 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86