Persoonlijk Lange tijd was het een besmet woord. Feminist? Ik? Hoezo? Ik was toch geen boze, behaarde mannen hater in een tuinbroek? Ik geloofde misschien wel in gelijke rechten voor mannen en vrouwen, maar mezelf een feminist noemen, ging echt te ver. Laat staan dat ik dat op mijn T-shirt zou dragen. Opmerkelijk Maar in 2017 werd feminisme zomaar het Woord van het Jaar. Volgens woordenboekenmakers van Merriam-Webster werd geen ander woord vaker opgezocht in het online woordenboek van de Ameri kaanse uitgever. Die interesse is opmerkelijk, want een jaar geleden leek het feminisme nog genadeloos verslagen. Hil- lary Clinton, de vrouw die zich nadrukkelijk profi leerde als de eerste vrouwelijke leider van de westerse wereld, werd van het politieke speelbord geveegd door een machoman die graag ongevraagd aan vrouwenlijven zegt te zitten. Juist de verkiezing van Donald Trump maakte een golf aan feministische boosheid en be langstelling los. Merriam-Webster kon het precies bijhouden: de eerste piek kwam rond de Women's March, het pro test tegen Trumps vrouwonvriendelijke en anderszins omstreden gedrag, op de dag na zijn inauguratie. Het werd de grootste demonstratie in de Amerikaanse geschiedenis, en de hele wereld deed mee. Daarop volgde een spontane onlinecampagne tegen seksueel misbruik. Ik ben ervan over tuigd dat de verkiezing van een wereldleider die door zeventien vrouwen wordt beschuldigd van seksueel wangedrag de MeToo- beweging een zetje heeft gegeven. Plots was feminisme niet lan ger een zaak van je tante die in de jaren 70 ooit eens een bh verbrandde en zich 'baas in eigen buik' verklaarde. Als het hoogste glazen plafond in stand wordt gehouden door een man die waar hij maar kan abortus weer onmogelijk maakt, en zelfs zijn eigen dochter beoor deelt in termen van cupmaat en been lengte, is er nog heel wat feministisch werk aan de winkel. In de VS werd zelfs het nogal radicale Nationaal Vrouwenbevrij dingsfront populair. Het front laat alleen mannen toe bij vergaderingen als ze hun mond houden, en de dames discussiëren niet over 'emancipatie' en 'rechten', maar hebben het ronduit over 'onderdruk king'. Persoonlijk kreeg ik er de kriebels van. Zeker, ik zie de ongelijkheid op de arbeidsmarkt en ik haat seksisme, maar voel ik me onderdrukt? Nou nee. Toch vormde zich voor de deur een honderden meters lange rij toen het Vrouwenbevrijdingsfront voor de eerste keer bijeenkwam na de verkiezingen van 2016. Geen colonne gedateerde Dolle Mina's, maar jonge vrouwen met Een H&M'etje met een tekst in een lettertype dat weinig te raden over laat. WG magazine 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 85