WIE HOOR JE HET VAAKST EN WAT ZEGT DIE PERSOON? Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Stel: je neemt een groep leerlin gen van ongeveer dezelfde leeftijd en intelligentie, en je verdeelt ze volstrekt willekeu rig in twee groepen. Vanaf dat moment begin je ze anders te behande len. Tegen de ene groep vertel je de leer lingen dat ze een speciaal geselecteerde klas zijn, met alleen slimme en getalen teerde kinderen. Tegen de andere groep vertel je óók dat ze speciaal zijn uitgeko zen, maar dan met een andere reden: het zijn langzaam lerende probleemkinde ren. Wat denk je dat er gebeurt met hun schoolresultaten? Onderzoekers Rosenthal en Jackson deden dit - ethisch uiterst twijfelachtige - experiment voor het eerst in de jaren 60 en de uitkomsten noemden ze het Pygmalion-effect: als kinderen geloven dat ze heel slim zijn en door hun docent zo worden behandeld, behalen ze daad werkelijk hogere cijfers. Even dachten de onderzoekers dat het vooral jonge, kneedbare kinderen waren die zo beïnvloedbaar zijn, maar al snel bleek dat ook hoogopgeleide volwasse nen zich anders gedragen als ze anders over zichzelf denken. Vertel iemand structureel dat hij dom is en hij wordt dommer. Hoe vaker je iets hoort, hoe groter de kans dat je het gelooft. Hoe meer je het gelooft, hoe groter de kans dat het waar wordt. Het verhaal gaat aan de werkelijk heid vooraf. Dus wie hoor je het vaakst en wat zegt die persoon tegen je? Als je dat weet, zie je meteen waarom je doet wat je doet - en waarom dat makkelijk is of juist moeilijk. De meeste mensen horen in hun hoofd de echo's van dat wat hun ouders hun vroeger hebben verteld: of je welkom, goed genoeg en de moeite waard bent. Je bent vaak zó aan die stemmen gewend dat je niet eens meer herkent dat ze niet van jezelf zijn. Het is alsof jij die dingen tegen jezelf zegt; en misschien is dat inmiddels ook zo, omdat je ze bent gaan geloven. Hopelijk heb je mazzel en zijn het mooie verhalen die die stemmen je vertellen. Maar de kans bestaat dat je, zoals de meeste mensen, hoort dat je helemaal niet zo leuk bent. Goed nieuws, je kunt alsnog van klasje ruilen. Je kunt jezelf een ander verhaal vertellen, zelfs als je je hele leven iets anders hebt gehoord en geloofd. Wij zijn er niet zo van om voor de spiegel te staan en tegen jezelf roepen dat je geweldig bent. Omdat je dit toch niet gelooft en je jezelf er meestal nog lulliger door voelt. Maar als jij jezelf kleine, welgemeende complimenten geeft, zorg je ervoor dat je op termijn een ander verhaal aanneemt. En dan krijg je dus andere resultaten.il l ei tel jezelf eens een ander verhaal magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83