Hij loopt weg van de anderen, hnn voortdurende geklets wordt in zijn hoofd één saai, eentonig geluid. ruimte: „Mooji daagt ons uit onze ideeën over wie we dénken te zijn, al onze con ditioneringen, los te laten. Hij doet dit door middel van lessen, wijsheden en parabels. Zijn boek confronteert je met jezelf en helpt je om beperkende gedachtenpatronen te doorbreken." Joost Baars van Van Rossum in Amster dam wijst op Het leven zelfvan Roelof ten Napel. „Het is een roman die mystiek is zonder zweverig te worden. Na de zelf moord van een veelbelovende sporter volgt Ten Napel het gat dat hij achterlaat in de levens van zijn vrienden en familie, dagen, maanden en soms zelfs jaren later. Hij doet dat zonder iets uit de weg te gaan, zonder de verschrikking van zo'n daad begrijpelijk te maken of te verzach- ten met een 'verklaring'. Omdat hij met zo'n kalme precisie volgt hoe de na bestaanden hun levens leven en elkaar soms vinden, is het een ontzettend tedere roman. Een boek over de onmoge lijkheid het leven te doorgronden, over het tekortschieten van de liefde, en over hoe juist dat weer liefde mogelijk maakt." Verder vraagt Baars aandacht voor de dichtbundel Verdere bijzonderheden van Rozalie Hirs. „Zij bouwt stilletjes aan een bijzonder oeuvre. In haar werk klinkt altijd de hele kosmos door, waarbij het de vraag is of we te maken hebben met maar één kosmos, of meerdere. Toch is Verdere bijzonderheden misschien wel haar meest aardse bundel, haar meest lichamelijke ook, waarin opmerkelijk veel gedichten over geboorte gaan. Elke vezel van Hirs' dichterschap zegt 'ja' tegen de wereld waarin we worden geworpen." Wouter Roelants van de Nijmeegse boekhandel Roelants schuift het 'mooi gebonden' Kart Blossfeldt en het Oog van Allahvan Cees Nooteboom naar voren. Blossfeldt (1865-1932) was leraar Kunst en liet zijn leerlingen voorbeelden uit de plantenwereld zien om hun esthe tisch gevoel te ontwikkelen. „Nooteboom mediteert, kijkend naar de planten- afbeeldingen van Blossfeldt, over ver wondering, over de grens tussen natuur en kunst, esthetiek." Daarnaast signaleert hij de mooie die renverhalen in Ik zal altijd van schrijver en arts Toon Tellegen, de man die bij het grote publiek vooral bekend is door zijn kinderboeken. Roelants: „In tijden van eenzaamheid en verdriet is er gelukkig altijd wel een dier dat een ander moed wil inpraten. Het zijn korte en bondige verhalen waar we nooit te oud voor zijn!" Zijn collega Sanne Gieles schuift graag de al veel gelauwerde roman De acht bergen van de Italiaan Paolo Cognetti naar voren. „Ik vind het een prachtig verhaal over vriendschap en de zoektocht naar geluk, waarin de lezer wordt aan gezet tot reflecteren over waar hij zichzelf bevindt op de berg des levens." <1 magazine 17 PRIJS VOOR BESTE GEDICHTEN De beste dichtbundels van afgelopen jaar zijn van Joost Baars, Charlotte Van den Broeck, Marije Langelaar, Tonnus Oosterhoff en Mieke van Zonneveld. Op 25 januari krijgt een van hen de VSB Poëzieprijs 2018 uitgereikt. MJharuki] gjMÜRAKAffl 100 PROCENT MURAKAMI Op het SS Rotterdam draait vandaag en morgen alles om bestsellerauteur Haruki Murakami. De auteur zal er niet bij zijn, maar fans kunnen luisteren naar zijn favoriete muziek, lezingen over zijn werk bezoeken en Japanse films zien. murakami.nl EERSTE ZIN LiervogelCecelia Ahern en natuurgoden TWAALF TOPPERS 1. Ernst-Jan Pfauth, Dankboek (De Cor respondent, €20) 2. Aya Sabi, Ver kruimeld land (Atlas Contact, €18) 3. Michael Ignatieff, Gewone deugden (Cossee, €25) 4. Maarten van der Graaft, Wormen en engelen (Atlas Contact, €20) 5. Katherine Arden, De beer en de nachtegaal (Lui- tingh-Sijthoff, €20) 6. Huub Ooster huis, Die wij denken (Ten Have, €15) 7. Mooji, Weidser dan de hemel, grootser dan de ruimte (Samsara, €23,95) 8. Roelof ten Napel, Het leven zelf (Atlas Contact, €18) 9. Rozalie Hirs, Verdere bijzonder heden (Querido, €17) 10. Cees Nooteboom, KarI Blossfeldt en het Oog van Allah (Koppernik, €18,50) 11. Toon Tellegen, Ik zal altijd (Que rido, €16,50) 12. Paolo Cognetti, De acht bergen (De Bezige Bij, €20) WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81