Een zelfmoord en ijzige dorpelingen Sterk debuut Lees mee met de boekenredactie J OP HET NACHTKASTJE recensies v Voor ik T M<W Met haar debuut 54 minuten scoorde de Hengelose Marieke Nijkamp een bestseller binnen het genre voor jong volwas senen; eerst in de VS, daarna ook in Neder land. Haar tweede boek, Voor ik je loslaat (Harper- Collins, €18), is opnieuw een spannend verhaal. De 17-jarige Corey is opge groeid in het afgelegen dorpje Lost Creek in Alaska, maar woont sinds zeven maanden met haar moeder in Canada. Het bevalt haar daar zo goed, dat ze haar beste vriendin Kyra, die wordt gekweld door een bipolaire stoor nis, niets meer heeft laten horen. De schok is groot als Kyra vlak voordat Corey haar opzoekt, drij vend onder het ijs wordt aangetroffen. Zelfmoord, zegt men. Corey wil weten wat er precies is ge beurd, maar haar wan trouwen groeit met de minuut. De dorpelingen zijn net zo ijzig als het winterse landschap (een personage op zich) en vor men een ondoordringbare muur. Net als Corey blijf je met vragen achter - ook de lezer blijft in zekere zin een buitenstaander. Be doeld of onbedoeld effect? Hoe dan ook, Nijkamp bouwt de spanning goed op en toont psychisch in zicht, onder meer in groepsprocessen en in de manier waarop iemand met een aandoening, zoals manisch-depressiviteit, niet alleen worstelt met die 'afwijking' maar nog meer met het oordeel van de buitenwereld. Iedereen draagt schuld, ook Corey zelf ViviandeGier helpen LEVEN. De onwaar schijnlijk getalenteerde violist Igor maakt zijn entree in het leven van een andere violist en een kunstena res, die beiden op een be paalde manier vastzitten. De aanwezigheid van deze perfectionist pur sang laat hen anders naar zichzelf kijken. Toch gaat Een heldenleven (Prome- theus, €20) niet zozeer over hoofdpersonage Igor, maar vooral over wat hij belichaamt: perfectie en prestatie. Een sterke de buutroman, waarin Persis Bekkering een hele we reld weet bloot te leggen aan de hand van twee leefwereldjes. Haar Igor zet ook de lezer aan het denken - die daar dan wel zin in moet hebben. -Fenna Riethof Tot en met 11 februari is het de Maand van de Spiritualiteit in de boekhandel. Zeven verkopers geven hun tips van recent verschenen boeken met een hoog spiritueel gehalte. Als uit één mond klinkt het: „Het Dankboekv an Ernst jan Pfauth!" Voor Lenneke de Ruijter en Marischka Verbeek van Savannah Bay in Utrecht is dat een van de mooiste recent versche nen spirituele boeken. Ondertitel is 'dag boek voor een tevredener leven'. Verbeek: „Door middel van kleine rituelen in het dagelijks leven leert Pfauth je tevreden te zijn met wat je hebt. Het is de bedoeling dat je in het dagboekgedeelte opschrijft waarvoor je die dag dankbaar bent. Daar door sta je steeds beter stil bij waar je je goed over voelt." Ook noemen ze de verhalenbundel Verkruimeld land van de in Vlaanderen wonende student Aya Sabi (1995). De Ruijter: „Ze schreef een hedendaagse Duizend-en-een-nacht-achtige ver- halenstroom, in betoverende mystieke taal. De bundel bevat verhalen over ver driet, vervreemding, hoop en zingeving, verteld vanuit steeds veranderende per spectieven." Verder vindt Verbeek dat lezers Gewone deugden; samenhang in een verdeelde wereld van de Canadees Michael Ignatieff niet mogen missen. „De auteur reisde in drie jaar tijd door acht landen, verspreid over de hele wereld, op zoek naar universele waarden en deugden. Hij maakt zich sterk voor een lokaal en dicht-op-de-huid-gevoel van diversiteit en vrijheid. Begin bij jezelf en daarna de rest van de wereld." Nóg een favoriet: Wormen en engelen van de jonge Utrechtse schrijver en dich ter Maarten van der Graaff. „Het is een heldere roman over de betekenis van religie in een seculier land als het onze en over de zoektocht naar samenhorigheid. Het is een prachtig verhaal met onder houdende filosofische delen." Merijn Schipper van boekhandel Bijle- veld roemt het romandebuut van zijn stadgenoot op vergelijkbare wijze: „Dit bijzonder interessante boek vertelt over een gereformeerde jongeman die in aanraking komt met een stads, minder religieus leven, om daarna aansluiting te moeten vinden met zijn achterland. Het is een mooi verhaal over afstemming op het leven en de waarden die het vorm geven." Amerikaanse Katherine Arden vindt hij ook een aanrader. „Dit is de Nevelen van Avalon van deze tijd. Het is een prachtige, sprookjesachtige roman over hoe het oprukkende christendom op het Russi sche platteland de natuurgodsdienst en natuurgoden verdrijft." Schipper wil ook de vorige maand verschenen bundel van dichter en theoloog Huub Oosterhuis van harte aanbevelen: Die wij denken. „Religieuze poëzie wordt weinig ge publiceerd, maar Oosterhuis' sterke pen lukt het om de bijbel met de 21ste eeuw te verbinden. Hij legt bijvoorbeeld een link tussen Jan Terlouws touwtje uit de brievenbus en zijn godsbeleving." Michelle Zonruiter van (boek)winkel Mystiek uit Rotterdam bewierookt de in Jamaica geboren Mooji, met zijn Weid ser dan de hemel, grootser dan de I lezen 1 Ruud Roodhorst: Brieven aan een jonge schrijver van Colum McCann - ook relevant voor jonge (en oudere) lezers. Ellen den Hollander: Gastrofysica van Charles Spence - alles over eten, interessante kost! Voor ik je loslaat Young adult EEN Een helden leven Roman Nabestaanden Tekst NADINE ANCHER Illustratie MAGDARINKEMA De beer en de nachtegaal van de 161 zaterdag 13 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80