'IK ZIE MEZELF NIET IN DE ACTIEVE POLITIEK' „Of het geluk was of voorzienig heid of iets totaal anders, weet ik niet, maar het kwam wel verdomd goed uit dat de telefoon net overging toen ik had be sloten met Radio 1 te stoppen. Of ik de solovoorstelling Ma wilde spelen, naar het boek van Hugo Borst over zijn de menterende moeder. In mijn eentje een complete voorstelling? Met veertig Aatjes tekst? Honderd optredens in een halfjaar? Waaaaah! Ik had tien jaar niet op het toneel gestaan. Ik zei toch 'ja'. Ik vond het boek mooi en wilde het verhaal graag vertellen. Later begreep ik dat ze een soort man als Hugo Borst zochten. Mannelijk met een zachte kant en toen dachten ze aan mij, en hoezo moet je daar om lachen?" I „Natuurlijk was het nog maar _l_ de vraag of ik al die lappen tekst nog kon stampen, dwars door die korsa- kov heen. Ha! Daarover gaat de voorstel ling ook. De angst dat van alles je meer en meer ontglipt. Dat je in een kamer staat en dan denkt: wat doe ik hier? Het was een mooie ontdekking dat ik nog steeds kon wat ik als jonge man op de toneel school kon. Een ontdekking en een op luchting." _l_ „Dat is dan zo'n eigenaardige speling van het lot. Dat ik met de repeti ties van Ma begon en in mijn eigen leven te maken kreeg met het thema. Mijn vader kampt met geheugenproblemen nadat hij drie jaar geleden een lichte hersenbeschadiging opliep. Hij kan aan een boek beginnen en de volgende dag vergeten zijn wat hij heeft gelezen. Ik kan niet veel meer doen dan er voor hem zijn. Zitten, praten, lachen. Ook lachen om zijn vergeetachtigheid, want dat kan hij zeker ook. Mijn vader is een heerlijke cy nicus. En ik probeer er voor mijn moeder te zijn. Ik vind het moeilijk, maar heb er wel altijd rekening mee gehouden dat de rollen in het leven op een zeker moment worden omgedraaid. Dat het kind voor de ouders zorgt." „Ik heb altijd redelijk goed voor ogen gehad wie in mijn leven echt be langrijk zijn. Mijn ouders, mijn vrienden, mijn kinderen, mijn vrouw. Ik ben nu 21 jaar met Diana getrouwd en het recept is tamelijk simpel. We hebben gewoon on gelooflijk veel liefde voor elkaar en kun nen daarom veel veranderingen aan. In mijn oude leven was ik te veel bezig met mijzelf, te veel gericht op wat ik wilde, en toen vielen er wel wat 'blokjes' uit onze relatie. Een relatie is een bouwwerk waaruit blokjes kunnen vallen, zelfs zo dat de muur instort. Maar de laatste tijd heb ik het kneitergelukkige gevoel dat er alleen maar blokjes bijkomen." I X „Maar, hou me ten goede, een X huwelijk is ook hard werken. Naar elkaar luisteren. En, ja, ik kan naar mijn vrouw luisteren, echt luisteren, en ruiterlijk toegeven dat ik een lui ben ge weest." I „Wat scheelt: we hebben er, X Vy waar het om de kinderen gaat, altijd hetzelfde ingezeten. Wij zijn, zoals dat heet, consequent. 'Nee' is in ons huis houden 'nee'. Ik loop nu natuurlijk wel het risico dat ik in sommige dingen mis schien te streng ben. Neem drank en roken. Ik ben daar voor mijn kinderen écht op tegen: ik leg ze omstandig de risico's uit. Mijn dochter moet er allemaal niks van hebben, dus dat scheelt, maar mijn zoon is 18 en drinkt wel een biertje. En oké: experimenteren hoort bij de leeftijd. Maar als hij twee avonden per week lam thuiskomt, hebben we wel even een gesprek." X I „Dat 'gutmensch' is natuurlijk een verschrikkelijk woord, maar ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik me behoorlijk links in het politieke spectrum bevind. Dat hoorde je ook terug toen ik presentator bij Radio 1 was. Het was een van de redenen om te stop pen: ik vond het lastig een 'objectieve' journalist te zijn. Mijn eerste politieke liefde was de PvdA. Maar die partij heeft tijdens de coalitie met de VVD dingen gedaan die zo rot waren dat ik mijn lid maatschap heb opgezegd. De strafbaar stelling van illegaliteit bijvoorbeeld: zo fóüt. Hoe kün je mensen die vanuit armoede, ellende en oorlog hiernaartoe vluchten, zo criminaliseren? Toen Groen- Links me dit jaar als lijstduwer voor de Amsterdamse verkiezingen vroeg, heb ik ja gezegd. En nee, het is helemaal niet erg dat GroenLinks niet meeregeert. Beter niet meedoen dan idealen uitruilen in een kabinet met de WD." X J „In de actieve politiek zie ik mezelf niet, want ik kan gewoon niet goed tegen compromissen en het draait er toch altijd op uit. Dat vind ik belang rijk: dat ik wel van alles overweeg, maar ook aan mezelf kan toegeven: niks voor mij. Zo heb ik lang geleden geprobeerd professioneel muzikant te zijn, want dat was helemaal wauw, rockster, oehoe! Ik heb tijdig ingezien dat ik altijd een 'best aardige' gitarist en zanger zou blijven en 'best aardig' is niet goed genoeg. Ik moet kunnen opschakelen; progressie! Dat heb ik bijvoorbeeld met schrijven. Ik heb drie ideeën voor een roman en heb veel zin ermee aan de slag te gaan." I J „Ik vond het spannend om met X fdrank en drugs op achterste voren in Paradiso te staan. Héél span nend. Maar de nadruk ligt op vónd. Ik vind het nu net zo spannend om me in de kou op zondagochtend voor een rit van 100 kilometer op de fiets te hijsen." 41 nWaaaaah denken en toch ja zeggen. 1 fV Blijf het brein trainen. Hou het vijfde gebod in ere: I eer uw vader en uw moeder. MEn het zevende: gij zult niet echtbreken. 1 Je gaat niet dood van 'sorry'. Eén lijn trekken. Het is oké een gutmensch I te zijn. 1 'Best aardig' is niet goed I fSk genoeg. 1 Geniet van je tweede leven. 121 zaterdag 13 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76