'IK HEB TIEN JAAR NIET OP HET TONEEL GESTAAN' „Sinds ik geen alcohol meer drink, ben ik een man van rust en reinheid. Als mensen dan beginnen te lachen: I don't give ajlyingfuck. Ik merk wel dat niet iedereen mijn nieuwe levensstijl zomaar accepteert. Bij etentjes en feestjes krijg ik tot drie keer toe drank aangeboden. 'Ah, doe niet zo flauw, neem een glaasje'. Gek dat de normen voor drank zo anders zijn dan voor drugs. Niemand zegt: 'Ah, doe niet zo flauw, neem nog een snuif. Als mensen blijven zagen, kap ik het soms met een simpel antwoord af. 'Luister, besef dat je tot drie keer toe aan een ex-alcoholist vraagt om weer te drinken, omdat jij het gezellig vindt'. Ja, dat is snoeihard. Maar anders snappen mensen het soms niet." „Een alternatief voor alcohol is best moeilijk. Zeker voor mij, want ik houd niet van frisdrank. Ik drink dus maar een glas water. Ik geloof niet in substituutwijn, zonder alcohol. Dat is jezelf voor de gek houden. Je drinkt wel, of niet." „Dat ik net 'ex-alcoholist' zei, is geen toeval, natuurlijk niet. Ik was alcoholist. Ik dronk minstens een fles wijn per dag. Op sommige dagen was het een flesje vóór het eten, een flesje tijdens het eten, en dan was het al wat veel, maar dan trok ik er nog een open. Daar was ik goed in: nog een schep erbovenop. Van die avonden dat je in een complete 'staat van vitrage' verkeert, 's Nachts is dat een leuke, gezellige, warme staat, maar 's ochtends stukken minder. Opeens was ik ermee klaar. Ik wilde weieens ontdekken wie ik was zonder drank." „Ik heb ook een tijd cocaïne gebruikt. En dat leek hartstikke leuk, ik kon dóór, en dóór, maar ik werd er geen leuker mens van, egoïstisch. Ik ben er zeven jaar geleden in één keer mee opgehouden en ik heb met drank een jaar geleden hetzelfde gedaan. Abrupt mee gekapt. Hoe? Nou, eigenlijk heel simpel. Gewoon Niet Meer Doen. En elke keer als ik toch in de verleiding kom, adem ik in, en uit, en in, en uit, tot de aandrang weg is. En die gaat echt weg." „Het zal voor anderen misschien anders zijn, maar ik weet van mezelf dat ik, als ik iets lekker vind, tot het gaatje ga. Bij mij is één glas twee, en twee is vier, en vier is acht. Dus zat er maar één ding op: alles of niets. En ja, ik heb me tot op heden aan dat 'niets' kunnen houden." „Als het om slechte gewoonten gaat, moet je het jezelf niet te moeilijk maken. Dus, voorbeeldje, nooit vóór de feestdagen beginnen met afvallen. Ik heb tijdens de zomervakantie van 2016 in Frankrijk gewoon wijn gedronken, want daar stoppen: onhaalbaar. 1 september 2016. Dat was de dag die ik prikte om ermee uit te scheiden. Dat leek me te doen, na de vakantie, aan het begin van het gewone leven. Op die dag woog ik 123,8 kilo, bij een lengte van 1,96 meter. Ik zat gevangen in een soort Michelinpak, overal vet. Nu weeg ik 98,5 kilo. De eerste tien kilo's vlogen eraf alleen al door de drank te laten staan." „Ik ben nog altijd een mateloze figuur, dus dan zit er maar één ding op: een gezonde verslaving. Die van mij heet wielrennen. Ik reed een paar jaar terug al zo'n drie keer per week 35 kilometer. IDus ze vinden je een saaie lui. Nou én. 2Nepwijn? Non, merci. 3 Zie je zwaktes onder ogen. 4 Soms is het alles of niets. *4* 5 En dan écht niets. 6 Prik het juiste moment. 7 In elk mens schuilt een gezonde junk. 101 zaterdag 13 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74