IN DE RANDSTAD GEBEURT HET EN SPREKEN ZE NORMAAL Column Alles is beter in de Randstad. Dacht Monica. Totdat ze haar Nieuwe Liefde ontmoette. k zeg weieens, de Randstad - en dan bedoel ik eigenlijk Rotterdam - is het enige echte stukje Nederland. Daar gebeurt het, daar spreken ze normaal, daar woont iedereen die er toe doet. De rest is provincie. Je moet er zo nu en dan doorheen reizen om naar het buitenland te komen, maar verder wil je er niet dood worden gevonden. Ik dichtte verleden week nog in een (extreem) verlaat sinterklaasgedicht: 'Meid, had toch voor de Randstad geko zen, dan had je tenminste dat accent kun nen lozen'. Best goed gevonden, toch? Een zwak voor Zeeland heb ik trou wens wel, dat heeft sowieso een status aparte daar beneden in de hoek en met asociaal meer zon dan wij krijgen. Dat doet niet af aan mijn desinteresse voor de rest van het buitengebied. Ja ja, zoveel neerbuigendheid is hoog hartig, arrogant, onwetend en dom. Maar er kantelt iets. Want nu ik aardig wat dagen en nachten in Brabant heb door gebracht, moet ik inzien dat het er toch best aardig is. Tilburg lijkt zelfs een beetje op Rotter dam. Zo lelijk dat het mooi is en met veel geheime gezelligheid. Ergens weggestopt langs het spoor is van een oude trein wagon een koffietentje gemaakt dat nog steeds op rails staat. Als je naar de wc moet, krijg je de sleutel van de naastge legen loods. Ik bedoel maar, hoe urban is dat? Ik weet inmiddels ook waar het ligt, Tilburg. Tenminste, ik weet hoe je er komt: net na Breda afslaan. Goed oplet ten, anders zit je in België. Als topogra fisch gehandicapte met richtingsloosheid voelt dat als een overwinning. Dan dat accent. Ik begin er aan te wen nen. Sterker nog, zo nu en dan oefen ik mijn aangeleerde zangerigheid bij de kaasboer om de hoek van Nieuwe Liefdes huis. 'Wha is dhal' En dan wijs ik zomaar een kaasje aan, gewoon om die vraag te kunnen stellen. Die w en ingeslikte t zijn niet eens het leukste van Brabant. De beste eigenschap van het Zuiden kwam ik laatst weer tegen tijdens een avondvul lend programma - dat verlate sinterklaas feestje - met de familie van Nieuwe Liefde. Zijn schoonzus vertelde over haar broer. Ze had het over Ruud, maar met moeite, zei ze, want normaal zou ze hem óns Ruud hebben genoemd. Ons Ruud. Had het me een jaar geleden gevraagd en ik zou in mijn vuistje hebben gelachen om zoveel provinciaalse oubolligheid, maar op de bank in Waalwijk vond ik het ineens zo lief klinken. Zo warm, zo gezel lig. Ons Ruud. Meer hoefje niet te zeggen om iemand erbij te laten horen. Nieuwe Liefde - die zijn accent wel zo ongeveer heeft afgeschud - ontglipt het ook nog weieens: ons mam en ons pap. Dan vind ik hem nog leuker dan normaal, en stie kem denk ik: ons Monica, zou dat een beetje klinken? II Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. H Reageren? monica@ persgroep.nl Dédain 6| zaterdag 13 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70