OZCAN AKYOL Vermoorde Julia al tijdje vermist Kijk snel op DELTA.nl/combineren 6 Column Toen Oprah Winfrey tijdens de uitreiking van de Golden Globes een magnifieke speech hield, met een leus die sterk aan campagnetaai deed den ken, 'A new day is on the horizon', suggereerden verschillende media - over de hele wereld - dat de voormalige talkshowhost zich mogelijk verkiesbaar zou stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Ik hoorde op Radio r een aantal duiders zeggen dat het goed zou zijn voor Amerika, een nieuwe lei der met een verbindende bood schap, die polarisatie wilde weg poetsen. Het kwam op mij alle maal nogal opportunistisch over. heeft Oprah nou eigenlijk? De politiek lijkt in toene mende mate ten prooi te vallen aan de mediacra- tie, waarin prominen ten uit de televisiewe reld en getapte talkshowgasten een gooi willen doen naar de macht, ge sterkt door verbaal talent en vooral een flinke achterban, die ontevreden heid voelt over de wijze waarop het land momenteel wordt be stuurd. In Nederland is die trend ook gaande: steeds meer bekende opi niemakers, socialemediahooligans en lieden die op een of andere ma nier bekendheid hebben verwor ven, melden zich in het politieke domein, niet gehinderd door be scheidenheid. In een open democratie zijn derge lijke ambities natuurlijk niet ver boden, maar ze leggen wel pijnlijk bloot dat traditionele kandidaten - de carrièrepolitici in pakken, met een aantal bullen op zak, vaak een tikkeltje wereldvreemd - volledig worden weggevaagd door avonturiers die weer over an dere talenten beschikken, bij voorbeeld het demagogisch bewerken van een specifiek bevolkingsdeel - dik wijls op basis van iden- tity politics. Dossierkennis, leiderschapskwali teiten, diplomatiek handelen en wat dies meer zij, het is in tijden van entertainmentsjournalistiek allemaal minder relevant gewor den, want wie een beetje lekker uit zijn woorden komt, met de juiste boodschap, wordt pardoes naar voren geschoven als een nieuwe leider. Lachwekkend. Dat geldt ook voor de mogelijke campagne van Oprah Winfrey om in het Witte Huis te geraken. Wat het volk hiermee zegt, is eigenlijk dat ze niet per se deze bijzonder krachtige vrouw aan de macht willen hebben, maar vooral de strapatsen van Donald Trump zat zijn. Als dit de toekomst van de poli tiek is, in eigen land en ver daar buiten, zullen we nog vaak op vlammende confrontaties worden getrakteerd tussen mensen die weinig tot niets op bestuurlijk ni veau hebben bewezen, maar wel héél goed in marketing zijn. Wie een beetje lekker uit zijn woorden komt, is meteen een nieuwe leider Bossen witte bloemen in een rode vaas voor de deur van Yogastudio By the Sea markeren gisteren de piek waar Julia donderdag werd gevonden door de politie. Recher cheurs onderzoeken dan al sinds dinsdag een melding van vermis sing van de jonge yogalerares, zo maakte de politie gisteren bekend. Het onderzoek voerde de re chercheurs donderdag naar de yo gastudio in de Neptunusstraat en de woning erboven waar Julia met haar partner woonde. Alle gordij nen waren dicht. Behalve de stof felijke resten van Julia werd daar ook haar 40-jarige partner aange troffen. De Rus, die bij Shell zou werken, werd niet lang daarna be bloed een gealarmeerde ambu lance in gedragen. En ook al heeft dat bloed volgens de politie niets met het misdrijf te maken, hij is gisteren wel aangehouden op ver denking van betrokkenheid. De gruwelijke vondst is omge ven door veel vragen. Ook bij om wonenden van de rustige straat op steenworp afstand van het Circus theater, het Kurhaus en het strand. Zij kennen het stel voorna melijk van zien. Alleen bij kapper 'Butcher' aan de overkant kwam Julia wel eens. „Een heel leuke vrouw met wie je gewoon Neder lands kon praten", zeggen ze daar. Maar de meeste mensen zagen het kinderloze stel meestal als ze hun Yorkshire Terriër gingen uitlaten. Het verweesde hondje is bij buren opgevangen. Zij willen niets zeg gen over het drama. „En iedereen die er wel iets over zegt, zuigt dat uit zijn duim", zeggen ze boos. Omwonenden hebben donder dag wel 'veel recherche en man nen in witte pakken' in de straat gezien, vertellen ze. „Maar we hadden geen idee wat er zich ach ter de deur afspeelde en ook niet wat er zich daarvóór moet hebben afgespeeld", zegt iemand ge schokt. De politie wil niet zeggen wie de vrouw als vermist heeft opge geven. Ze zou sinds zondag al geen berichtjes meer hebben be antwoord. verbindt zaterdag 13 januari 2018 GO @ÖzcanAkyol Avonturiers Wat voor bestuurlijke ervaring De mooie Russische Julia (30) die donderdagmiddag dood en in stukken werd gevonden in haar yogastudio in Schevenin- gen, werd al enige tijd vermist. Haar 40-jarige partner is aan gehouden op verdenking van betrokkenheid. Maaike Kraaijeveld Scheveningen C«P,WnfiS Profiteer •sa» sneller

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6