Feminist j van eilandsiaal Singapore J STRALING IN DIT NUMMER DOEN Op zoek naar de ruige kanten Voorwoord FEMINISME 4.0 REIZEN Ik was 8 jaar toen ik tijdens de middagpauze van school aan belde bij de plaatselijke pastorie. Even daarvoor had ik te horen gekre gen dat ik geen misdienaar mocht worden. Omdat ik een meisje was. Ik was met stomheid geslagen. Dat ik iets niet kon worden omdat ik er niet goed genoeg in was, daar kon ik inkomen. Maar dat ik iets niet mocht zijn omdat ik geen jongen was, ging er niet in. De pastoor hoorde me geamuseerd aan, maar wilde niets aan de zaak veranderen, 's Avonds in bed gaf ik over van machteloze woede. Ik herinnerde me het voorval toen ik het boek Dearljeawele las, een feministisch pamflet van Chima- manda Ngozi Adichie. Daarin vertelt ze - naast veel herkenbare anekdotes - hoe ze als 9-jarig meisje wordt ge passeerd als klassenassistent, omdat haar onderwijzeres dat een jongens- taak vindt. Als we systematisch het zelfde zien, zegt Adichie, wordt het normaal. Als alleen jongens klassen- assistent worden, begin je onbewust te denken dat een klassenassistent altijd een jongen moet zijn. Ik was 15 toen ik een vrouwen teken op mijn schoenen schilderde. Ik was 18 toen ik mezelf een feminist begon te noemen. Omdat ik vond en vind dat de ondergeschikte positie van vrouwen onrechtvaardig is. Omdat ik vind dat niemand je mag voorschrijven hoe je moet zijn, lou ter om je geslacht. Omdat ik me niet kan voorstellen dat je in deze wereld géén feminist bent. Want ook in ons land, waar vrouwen formeel gelijk zijn aan mannen, valt nog een hoop te doen. Dat vindt onze correspondent Karlijn van Houwelingen ook. En we schij nen het tij mee te hebben. Lees haar verhaal op pagina 20. Portretten van mensen die wifi en elektriciteitsmasten liever zien verdwijnen. 04 Uitgeslapen 06 Monica 07 Zeven 08 Interview 15 Die van mij 19 David Arjan 20 Het moderne feminisme 26 Ziek door straling 32 Depressief 37 Geld geluk 54 Oldskool 16 Lezen 38 Koken eten 40 Reizen 44 Tv-kijken en puzzelen Hugo Borst is 3 februari weer terug De opstand tegen de door mannen over heerste wereld is weer springlevend. Singapore is behoorlijk aangeharkt, maar er zijn nog plekken met een rafelrandje. Anniek van den Brand E Reageren? magazine@ persgroep.nl &Magazine is een uitgave van de Persgroep Chef Anniek van den Brand Artdirection Natasja de Vries Redactie Ellen den Hollander, leke Kootstra, Florien van Rees, Ruud Roodhorst Beeldredactie Joost Hoving Aan dit nummer werkten mee Kirsten Bloemen, Annemarie Kleywegt, Jolanda van der Ploeg Sales salessupport@persgroep.nl, 088 572 28 88 I Marketing consumentenverkoop@persgroep.nl COVERFOTO LINDASTULIC magazine 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67