ZEELAND 25 HUISVESTING BUITENLANDSE WERKNEMERS Natuurlijk vraag ik me ook wei eens af: wat komt een jonge, pas afgestudeerde Poolse ingenieur hier doen? zv Hoe groot het probleem is? „Het is één voor twaalf." Hein van Rijckevorsel van Ingram Micro zet wekelijks in Waalwijk duizenden arbeids migranten in voor de distributiecentra van bol.com, Bijenkorf of Microsoft. Waar ze na werktijd blijven, is een steeds grotere zorg. Vooraf klonk een waarschuwing. „Het ligt zo gevoelig alle maal. Geloof me, we zijn er met veel par tijen volop mee bezig. Maar het gaat om beeldvorming. Eén ver keerd stuk in de krant en we kun nen weer van vooraf beginnen." Na een telefoongesprek met Hein van Rijckevorsel worden we het toch eens. Hoe gevoelig ook, erover zwijgen is geen optie, vindt directeur operations van Ingram Micro in Waalwijk. Er moet een oplossing komen voor de huisves ting van die duizenden Roeme nen, Bulgaren, Tsjechen, Spanjaar den en vooral veel Polen die hij da gelijks inzet in distributiecentra in Waalwijk. „Het is één voor twaalf', weet ook Van Rijckevorsel ondertussen. Even terug naar eind september. Een juichmomentje, het nieuwe magazijn van bol.com (zeven voet balvelden groot) langs de A59 bij Waalwijk wordt geopend. Het be drijf Docdata (inmiddels ingelijfd door het Amerikaanse Ingram Mi cro) bestiert al achttien jaar de lo gistiek van bol.com. Het Waal- wijkse bedrijf groeide met de in- ternetreus mee. Dat betekent dat op de piekmomenten in december er een dagelijkse stroom van hon derdduizenden producten bij el kaar gezocht, verpakt en op lange transportbanden gezet worden. „Veel kunnen we automatiseren. Maar voor de piekmomenten kun je dat niet doen, dat is niet effi ciënt. Juist dan hebben we heel veel extra werknemers nodig." Uitzendbureaus Hoeveel? Van Rijckevorsel rekent voor: „Alleen al voor bol.com heb ben we in de piek 3.400 mensen no dig. Die werken in het nieuwe ma gazijn en in onze andere drie centra in Waalwijk. Voor andere klanten als De Bijenkorf en Microsoft heb ben we nog eens 1.500 krachten no dig." Zo'n 30 procent van het perso neel is in vaste dienst van het Waal- wijkse bedrijf. Voor de rest wordt via acht uitzendbureaus gewerkt met tijdelijke arbeidskrachten uit met name Oost-Europa maar ook uit Spanje en Portugal. In het enorme distributiecentrum aan de Pakketweg wijzen Van Rijckevorsel en zijn collega Jac- queline van den Heuvel op de vele jonge mensen die er rondlopen, vaak goed opgeleid en evenveel mannen als vrouwen. „Natuurlijk vraag ik me ook weieens af: wat komt een jonge, pas afgestudeerde Poolse ingenieur hier doen?" Het antwoord blijkt volgens Van Rijckevorsel even kort als simpel. „Als hij hier 1.600 euro kan verdie nen per maand en thuis 400, dan staat hij dus bij ons in Waalwijk." Dan mag de Waalwijkse direc teur er graag op wijzen dat hij met 10 euro voor werknemers vanaf 23 jaar een uurloon betaalt boven het minimumloon. Dat hij een mag neet is voor al die tijdelijke buiten landse werknemers en daarmee de Nederlandse arbeidsmarkt ont wricht, dat werpt hij van zich af. „We werven altijd eerst mensen uit de regio. Die werken hier ook, niet alleen in het magazijn, ook in de schoonmaak, de catering of be veiliging. Als er meer werkzoeken den zijn, laat ze maar komen. Graag zelfs. Ze zijn er niet. Althans lang niet genoeg." De samenwerking met de ge meente Waalwijk in het project Baanbrekers, voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, moet duidelijk maken dat bol.com en Ingram Micro zich wel degelijk bekommeren om de omgeving. Dan is er dat andere verwijt van uit de regio. „U zadelt de maat schappij op met uw problemen. Dat er op een camping 1.000 werk nemers in caravans zitten, moest anno 2017 verboden zijn." Het klonk onlangs tijdens een debat over arbeidsmigratie in Kaats heuvel uit de mond van raadslid Jan van Gorkum (Pro3) uit Loon op Zand. Die gemeente worstelt al jaren met de overlast en overbe volking van veelal Oost-Euro- pese arbeidsmigranten op recrea tiepark Droomgaard. Van Rijckevorsel kan zich er wat bij voorstellen. Ook de Oost-Euro- pese uitzendkrachten van Ingram Micro wonen wat hem betreft nog te vaak op recreatieparken, tot in België aan toe. „Wij zijn geen huisvesters, hè. Voor tijdelijke krachten wordt dat door de uit zendbureaus geregeld. Maar wij voelen ons ook verantwoordelijk." Hij voert vanuit zijn bedrijf regel matig controles uit of de aangebo den voorzieningen voor de werk nemers op orde zijn. „Dat is meestal zo, maar het blijft een on gewenste situatie. Wij zitten er ook niet op te wachten dat onze mensen een uur of langer in een busje moeten zitten voor ze aan het werk kunnen. Ik heb het liefst dat ze op de fiets kunnen." De oplossing ligt voor Van Rijckevorsel in grootschalige cam pussen met goede voorzieningen in de buurt van de distributiecen tra. Die zijn ook keihard nodig want zijn bedrijf groeit harder dan het personeel werven kan. De plannen zouden er volgens hem moeten komen in samenwerking met gemeenten, bedrijfsleven, uit zendbureaus en projectontwikke laars. En dan stuiten we op de ge voeligheid die de Waalwijkse di recteur in eerste instantie voor zichtig maakte. Ook hij ziet het maatschappelijk verzet. In Waal wijk, in Zuilichem, in Tilburg of Hilvarenbeek protesteerden om wonenden al tegen de komst van dergelijke grootschalige huisves ting. „Het gaat steeds weer om angst en onwetendheid. Wij moe ten samen met gemeenten inwo ners van de regio veel beter infor meren. Laten zien waarom ar beidsmigranten hiernaartoe ko men en waar ze werken. Dat ste reotiepe beeld van die alleen staande Poolse werknemer die veel drinkt, dat is achterhaald maar wel heel hardnekkig." nwj. v*«i »r4 zaterdag 13 januari 2018 Al duizenden arbeidsmigranten nodig voor bol.com Theo van de Zande Den Bosch Reageren? Stuur uw reactie naar lezersredacteur@pzc.nl Hein van Rijckevorsel: 'Alleen al voor bol.com hebben we in de piek 3.400 mensen nodig', foto's dolphcantrijn en marcbolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61