Opvallend veel Bijbelse namen voor baby's Gepensioneerden blijven vaker werken 5 - L -;. '?*^sS^aWÈ DE HOOFDROLSPELERS hoe dan ook wordt dat een cluster- bom. Op het partijkantoor dacht men gisteren hard na over hoe de re sultaten het best kunnen worden ge presenteerd. Een persconferentie? Gewoon op de website zetten? Of wel: hoe zetten we de partij het minst voor joker? In de knel Schade levert het sowieso op. En vooral PvdA-leider Lodewijk As- scher zit knel. Als minister van Sociale Zaken haalde hij in een brief aan de Tweede Kamer in 2012 juist Alescon aan als voorbeeld waar 'on dernemerschap' leidde tot goede re sultaten in hun sociale werkplaats. En hij verdedigde Moorlag daarna nog eens. Dat hij daarbij totaal niet op één lijn bleek te zitten met de nieuwe PvdA-partijvoorzitter Nelleke Vedelaar is pijnlijk. Welke uitkomst het onderzoek ook krijgt: het vertrouwen tussen As- scher, de Kamerfractie en Moorlag is aan diggelen. In marathonvergade ringen drongen de andere fractiele den immers aan op zijn vertrek. Een elegante uitweg uit de ont stane misère voor de PvdA-top is er hoe dan ook niet meer. Noah, Sem, Levi, Sara, Adam, Eva, Daan (Daniël). De namen zijn al 2000 jaar oud, maar ze hebben op nieuw een plekje in de top 20 van meest populaire babynamen ver overd. Dat bleek gisteren toen de Sociale Verzekeringsbank traditie getrouw de jaarlijkse namenlijst naar buiten bracht. Vooral oudtestamentische na men zijn favoriet - Noah staat bij de jongens op nummer 1. En toch hebben veel ouders géén verwij zing willen maken naar de Bijbel, denkt Gerrit Bloothooft, naamdes- kundige aan de Universiteit Utrecht. „Het zijn vermoedelijk hoogopgeleide ouders die kiezen voor een Nederlandse naam met een geschiedenis, die past bij onze cultuur." De namen worden in een verkort jasje weer populair, zoals Bram in plaats van Abraham. Eerste plek Vorig jaar werden in Nederland een kleine 170.000 baby's geboren: 86.718 jongens en 82.568 meisjes. Noah staat sinds 2015 al in de top vijf, maar eindigde dit jaar op de eerste plek. Ook Sem, Lucas, Finn en Daan belandden achtereenvol gens in de top vijf. Bij de meisjes is Emma de meest gekozen naam, gevolgd door Tess, Sophie, Julia en Anna. Vooral bij de meisjes komen al jaren dezelfde populaire namen te rug. „Een naam heeft een gemid delde levensduur van 40 jaar. Die doet er ongeveer 20 jaar over om populair te worden en zakt dan weer in." Ingrid is daar een perfect voorbeeld van. Deze naam kende zijn hoogtepunt in de jaren 60. Maar er zijn ook namen die eeu wig populair lijken, zoals Emma en Anna. Emma staat al vijftien jaar in de top, Anna al bijna 50 jaar. „Anna is een Bijbelse, behoorlijk geconsolideerde naam, die in het verleden ook vaak in dubbele na men als Anna Marie of Anna Wil- helmina voorkwam. Echt goed verklaren kunnen we het niet." Het zijn vooral de lager opgelei den die voor een nieuwe aanwas zorgen, zegt Bloothooft. „Zij zijn minder taal- en cultuurgevoelig en kiezen dan ook vaker voor een En gelse naam of creatieve spelling. Ze volgen gemakkelijker trends of hy- pes. Denk aan Liam, Julian of de nieuwkomer in de top 20: James." Uitgesplitst naar provincie wa ren er in 2017 ook verschillen. Zee land sprong eruit met Jan en Jo- hanna die de lijst aanvoeren. Volgens de naamdeskundige hebben BN'ers weinig invloed op de naamkeuze. Er zijn afgelopen jaar iets meer Dirkjes (Kuijt) gebo ren, maar of het kampioenschap van Feijenoord heeft meegespeeld, betwijfelt hij. Ook Tom (DuMou- lin) lijkt zijn hoogtepunt 20 jaar geleden al te hebben gehad. „Al leen toen Jamai in 2003 Idols won, zagen we dat een piekje van zo'n vijftig baby's die dezelfde naam kregen. Over het algemeen zorgen BN'ers niet voor uitschieters." Noah, Daan, Emma en Tess populairste namen Julia Pram Emma DEN HAAG Steeds meer ouderen blijven ook lang na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan het werk. Waren er in 2003 nog circa 11.000 mensen van 75 jaar of ouder die nog aan de slag waren, dit aantal groeide de laatste jaren ge staag tot 25.000 vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De toename komt deels door de vergrijzing, maar ook doordat meer ouderen geen bezwaar hebben lan ger door te werken. De arbeidsdeel name van de 75-plussers steeg vorig jaar tot 2 procent. In 2003 was 1,2 procent van die leeftijdscategorie nog aan de slag. Van de 25.000 krasse knarren waren er 16.000 ac tief als zelfstandige. Volgens het CBS worden oude ren steeds vitaler. Ze fietsen, zwemmen, gaan op stap met de kleinkinderen en maken verre rei zen. Voor een aantal van hen is werk de juiste manier om hun tijd te besteden. Nederland telde eind september 2.700 werknemers van tachtig jaar of ouder. Daarvan was 85 procent in vaste loondienst. Circa 400 hadden een flexibel con tract. De meeste 80-plussers werk ten overigens parttime en ook nog eens veelal voor maximaal twaalf uur. Circa 700 van deze groep zijn nog wel voltijds aan het werk. zaterdag 13 januari 2018 GO SS®' T*1 - - W-* 1 ÜQ---- v -t. -- afFaire-Moorlag LODEWIJK ASSCHER Stelde zich eerst vierkant achter Moorlag op, werd tijdens zijn vakan tie overruled door zijn partijvoorzitter en kreeg Moorlag vervolgens ook niet 'in het belang van de partij' zover om op te stappen. Zijn leiderschap heeft een flinke deuk opgelopen. NELLEKE VEDELAAR Nog maar een paar maanden partijvoorzitter. Werd gekozen onder de belofte dat ze het weer gezellig zou maken binnen de PvdA. Ze bracht de partij echter direct in de problemen. Opge stookt door boze leden zegde ze Moorlag de wacht aan, maar moest daarna toch een onderzoek toe staan of dat wel terecht was. WILLIAM MOORLAG Zelf als Moorlag alsnog mag blijven zitten, heeft hij weinig vrienden meer in de slechts negenkoppige PvdA-fractie. Min stens de helft vindt dat hij had moeten opstap pen. Daarnaast maakte hij zich im populair door op Twitter om zich heen te slaan naar zijn partijgenoten. Vorig jaar werden bijna 170 dui zend baby's geboren. Opvallend: de Bijbelse namen zijn favoriet. Hanneke van Houwelingen Rotterdam per provincie in 2017 Jesse Lieke Daan Emma Milan Emma Noah Emma Liam Finn Levi Noah Sophie Tess Sara Jan Johanna Daan Tess Sem Tess ©1301181 RVI BRON: SVB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5