Parlevinker Witlof gedijt bij warmte, vochtigheid en duisternis 0 0 MARGOT 17 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Afgelopen week ontving ik een mooie handgeschreven brief van mijn oom. Hij deelt daarin op prachtige wijze zijn herin neringen van 85 jaar geleden. Hoe ze destijds thuis rond de kachel van licht blauw emaille za ten en er kaaskorstjes op poften. Ook bakte zijn moeder in een grote koekepan babbelaars van bo ter en suiker. Hij mocht daar als kleine jongen wat zwarte koffie bij gieten. Ook deed zijn moe der er verschillende kruiden, waaronder anijs, door. Dat maakt mij natuurlijk nieuwsgierig naar de smaak. Die variatie had ik nog niet gehoord en ga ik zeker uitproberen. Mijn oom schrijft verder dat hij en zijn broers na het maken van de babbelaars, er ieder twee kregen. 'De rest gaat in een doosje want de week is nog lang. Maar volgende week is weer een an dere smaak.' Hoewel de suiker duur was, hadden ze dat bij hem thuis voldoende, omdat zijn vader parlevinker was. Een parlevinker is iemand die vanaf zijn boot andere schepen bevoorraadt. De naam parlevinker klinkt mij heel romatisch in de oren en schijnt echt een afgeleide te zijn van een vink, de vogel. En wellicht ook wel van het Franse parler, wat praten betekent. Het is een uitgestor ven beroep; er schijnen geen parlevinkers meer te zijn. Toch lijkt het me een prachtige baan met veel vrijheid. Het verhaal van mijn oom inspi reerde me om kaasplakken te maken. Koop bij de kaasboer vier plakken boerenkaas van ongeveer één centimeter dikte en haal ze door een papje van wat bloem met water. Bak ze kort op een hoog vuur krokant in de hete boter. Eet ze bij kort gekookte Zeeuwse bloemkool en aardappelen. Ik ga mijn oom meteen een kaart te rugsturen. M Hoewel de suiker duur was, hadden ze dat bij hem thuis voldoende, omdat zijn vader parlevinker was KERKWERVE Jeroen Groenen dijk uit Kerkwerve is trots op zijn op water gekweekte witlof, die er in de gestapelde kratten mooi bij ligt. Zijn vader begon 41 jaar geleden met dit bedrijf. „Witlofis een tweejarige teelt. In het voorjaar wordt er hier op Schouwen-Duiveland gezaaid", vertelt Groenendijk. In oktober worden de wortelen geoogst. Die liggen nu in de koelcel bij -2°C en iedere week ontdooien er worte len om vervolgens het donker in te gaan, op zacht stromend wa ter, in een constante lucht stroom van 16,5 °C. „Dan gaat het hard", vertelt Groenendijk met de zaklamp aan. „Ik heb hier expres geen licht want als ik dat vergeet uit te doen, worden de blaadjes groen en is mijn oogst verknoeid. Al na een paar dagen komen er witte blaadjes tevoorschijn. Dat mo ment noemt men de trek. Na 21 dagen staat er een prachtig witte stronk witlof op." Groenendijk verkoopt zijn witlof voor 95 procent aan de veiling in België. Daar wordt ver uit de meeste witlof gegeten. De overige witlof verkoopt hij bij groentewinkels in de buurt. Witlofis heel gezond en bevat veel vitamine C en calcium. Het past bij ieder jaargetijde én in deze quiche: Snipper en bak een ui en leg drie stronken in de lengte gesne den witlof erbij en strooi er 25 gram suiker over. Laat zachtjes carameliseren. Bekleed een taartvorm met bladerdeeg en prik er gaatjes in. Leg de witlof erin, verkruimel er 100 gram feta, wat tijm en wat pijnboom pitten over en zet 25 minuten in de oven op 200°C. Lekker met een witlofsalade. vissoep. Geef ons maar kokkels en mesheften. De bijgeleverde rouille zet je bovendien in vuur en vlam. Prangend pikant. We laten hem staan, anders moeten we de brandweer van Oostburg bellen. Blijer word ik van de gebakken kabeljauw, die wat sporen van verbrande boter torst. Wel een lekker sappig visje. De huisgemaakte, luchtige aardappelkroketten zijn ook verruk kelijk. Jammer dat de romige tartaarsaus dan weer aan de zoute kant is. Mijn tafeldame treft het beter met het hertenhaasje van de reefilet. Prachtig rood-rosé bereid op de bakplaat. Eén van de malste stukjes vlees die we in jaren hebben geproefd. Gretig haalt ze Bambi door de pittige portsaus, die - helaas te vaak in res taurants -dit keer geen zoete smurrie is. En als De Eenhoorn dan ook nog heerlijke glazen wijn op de juiste temperatuur schenkt (zijde zachte Argentijnse malbec met donker fruit en een pepertje en een florale, sappige Zuid- Afrikaanse chardonnay-viognier) zitten we vast net zo fijn te dineren als in Villa Eiken horst. Smakelijk! Decente frambozenparfait met een balletje limoncello-ijs, geserveerd met verse aardbei, bramen, bosbessen en rode bessen. Peters variant op de Dame Blanche bevat een zelfgemaakte krokante schuit waarop vanille- ijs en rode bessen meevaren. De - hulde! - niet te zoete warme chocoladesaus mag je er zelf overheen gieten. Vegetariërs, kijk ergens anders. In De Een hoorn eet je lekker klassiek zonder strapatsen, dus niet al te complex. De passie van de chef kost een paar knaken, maar als je daar 30 euro vanaf trekt voor het warme bad waarin de at tente bediening je dompelt, is een retourtje Oostburg zijn prijs waard. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit zaterdag 13 januari 2018 GO terug Desserts? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) A Witlof teler Jeroen Groenendijk, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53