IJsjongen (8) steelt harten 4 Analyse LEVENDE IJSPEGEL Heeft het niet te snel geoordeeld? De omstreden constructie bestond al toen Moorlag bij Alescon aantrad. En die was ingegeven door een bezuini ging die het vorige kabinet (met de PvdA aan het roer) had doorgevoerd: 70.000 werkplekken moesten er ver dwijnen bij de sociale werkplaatsen, veelal mensen die lastig elders aan de slag kunnen. Had Alescon de uit- zendconstructie niet bedacht, dan waren ze misschien wel werkloos op de bank beland. Pijnlijk Het wordt helemaal pijnlijk als voor malig partijleider Job Cohen (tegen woordig baas van de koepel van soci ale werkplaatsen) aankondigt dat er mogelijk vaker dergelijke construc ties zijn toegepast. Dit kan nog veel meer PvdA-bestuurders raken. Als daarna toch onderzoek naar de zaak wordt aangekondigd, trekt Moorlag via Twitter vervolgens ook nog de handen daarvan af. Dat vooral gekeken kan worden naar of hij 'nog geloofwaardig kan opereren', staat hem niet aan. Het beeld dat uiteinde lijk beklijft: dat van een bende. Dit weekeinde wordt de uitkomst van het onderzoek verwacht, maar o, hebben jullie genoeg uitleg zo?", vraagt Lode- wijk Asscher aan twee verslaggevers. Het is donderdagavond 21 de cember. Nog een paar uur en het ker streces begint, maar de PvdA-leider heeft nog even tijd genomen om uit te leggen dat zijn Kamerlid William Moorlag kan aanblijven. Die is onder vuur komen te liggen. Het oogt inderdaad niet fris dat de Groninger in zijn vorige functie als directeur van sociale werkplaats Alescon in Assen iets heeft gedaan wat volgens de kantonrechter niet mocht. Werknemers kwamen in dienst van een door Alescon opge richt uitzendbureau dat hen op pa pier verhuurde aan hun vorige werk gever. Daardoor bleven ze hetzelfde werk doen, maar tegen lager loon en met minder verlof. Fout, oordeelde de rechter. En dat van een PvdA'er nota bene. De partij strijdt juist tegen schijnconstructies. Maar, zegt Asscher, William wilde zoveel mogelijk mensen aan het werk houden. Hij deed het niet om er zelf beter van te worden. Met zijn argu mentatie denkt Asscher de kwestie te hebben gesust, maar hij onderschat de verdeeldheid binnen eigen partij. En het talent van PvdA'ers om het zichzelf nog moeilijker te maken dan nodig. Inmiddels, drie weken verder, is de zaak uitgemond in een affaire die de partij aan alle kanten bescha digt. Ongeloofwaardig Want al snel na Asscher laat het par tijbestuur uitlekken dat het wél van Moorlag af wil. Zij vinden Moorlag 'ongeloofwaardig' geworden. En zijn het pragmatisme van Asscher beu. Moorlag voelt zich 'voor de bus ge gooid' omwille van die linksere koers en eist onderzoek. Asscher gaat om en probeert Moorlag vanaf zijn va kantieadres in Tasmanië te bewegen zijn zetel op te geven. Maar dat haalt niets uit. Asscher baalt. Volgens zijn omge ving is de kans groot dat Moorlag zijn Kamerzetel niet inlevert als hij zou worden weggestuurd. Lekker, nu het net weer iets beter lijkt te gaan in de peilingen. Ook het partijbestuur krabt zich inmiddels achter de oren. zaterdag 13 januari 2018 GO XINJIE De Chinese Wang Fuman (8) zal nooit meer als een ijspegeltje op school ver schijnen. Het jongetje trotseerde tijdens een barre wandeltocht van een uur een tempera tuur van zo'n -9 graden, omdat hij per se zijn rekentoets wilde maken. Mensen die een foto van het jongetje zagen, hadden zo met hem te doen, dat ze warme kleren en ruim 38.000 euro doneerden. Het zag er ergens wel grappig uit, het jongetje dat met een kapsel van ijspiekjes, bevroren wenkbrauwen en wimpers door zijn juf werd gefotografeerd. Zijn klasgenoten moesten er ook hard om lachen. Maar de realiteit is treuri ger. Het jongetje woont met zijn oudere zus bij zijn opa en oma in een lemen huisje in een klein Chinees dorpje, Xinjie. Omdat hij per se zijn rekentoets wilde afleggen toog hij naar school, die 4,5 kilometer verderop ligt. Bevro ren kwam hij aan en snel opwarmen zat er ook niet in, want de school heeft geen verwarming. Het maakte hem wel in één klap beroemd. Zijn foto ging in rap tempo het internet over. Dank zij alle mensen die gedoneerd hebben, krijgen alle kinderen op de school nu warme kleren en 500 Chinese yuan (64 euro). Ook krijgt de school verwarming. Volgens de krant China Daily heeft de vader van het jongetje een baan dichterbij huis aan geboden gekregen, zodat hij meer bij zijn kin deren kan zijn. De man werkte in de grote stad om zijn gezin te onderhouden en ziet zijn kin deren maar een paar keer per jaar. Wang is in elk geval dolgelukkig. Het jongetje slaagde overigens met glans voor zijn rekentoets, hij scoorde 99 van de 100 punten. „Ik wil later politieagent worden en boeven vangen." fotosafp PvdA-top zoekt uitweg in de Tobias den Hartog Binnen de PvdA probeert men zon der verdere brok ken een einde te maken aan de af faire rond William Moorlag, het Tweede Kamerlid dat in opspraak is. Maar dat wordt lastig: de partij heeft zichzelf in de nesten ge werkt. Den Haag 'Z William Moorlag verdeelt de partij, foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4