'Mooi als mijn zoontje ook Zeeuws praat' ■ntmii s A.P.v.d.DRIEST 13 Ik ben een echte Plaatsgebonden familienamen •mmmm „Ik heb wel eens gezegd: 'Zierik zee, daar ga ik nooit naar toe.' De grens waar ik had willen wonen ligt bij Ouwerkerk, Dreischor kan nog net. In elk geval niet van Schouwen af. Ik werk ook op Schouwen-Duiveland. Ik ben grondwerker/voorman bij loon bedrijf Van der Maas in Ooster- land. Ik dacht mijn vrijheid kwijt te zijn in de stad, maar nu ik er woon, bevalt het me prima. In een dorp kent iedereen elkaar en denk je van de ander: die weet toch wel wat ik doe. Dat vind ik prettig. In Kerkwerve kende ik iedereen. Mijn vader had een garage waar ik in de vakanties meehielp. Zo krijg je vanzelfbinding met de mensen en het dorp. Vanaf mijn 15e voet bal ik bij WIK. Lange tijd zat ik in Ais.-' Zeeuw", zegt Frans. „Ik zat ooit op een terras in Valkenburg en toen hoorde ik ineens achter me plat Zeeuws. Dat dóet wat met je", vult Anthon aan. „En als we vroeger te rugkwamen van vakantie en ik zag de torens van de PZEM weer, dan dacht ik: mooi waar we zijn ge weest, maar hier ben ik thuis. Hier hóór ik." Hoe streekeigen de naam Van den Driest ook geworden is, het DNA van de familie is niet van zelfsprekend 100 procent Zeeuws. „Bij genealogie ga je als eerste op zoek naar de oorsprong van je achternaam", zegt Marcel. „De laatste jaren ben ik me meer gaan verdiepen in mijn moeders het eerste, nu in het tweede. Het is een hele hechte club en als je daar eenmaal begonnen bent, ga je er ook niet meer zo makkelijk weg. Dat vind ik Zeeuws: trouw zijn aan je club en binding hebben met je eigen dorp." „Als je een ander ziet, dan groet je. Je maakt meestal een praatje en bent recht door zee. Een echte Zeeuw kijkt de kat uit de boom, maar staat wel klaar voor een an der. Hij is trots op waar hij van daan komt. Ik ben er altijd trots op geweest dat ik een Zeeuw ben. Ik vind het ook leuk om te vertellen dat ik hier vandaan kom als ik er gens anders ben. Iedereen komt hier naar toe voor het bos of het strand en wij hebben het ge woon." „Op het werk praat ik plat Zeeuws, dat gaat vanzelf. Thuis, met mijn vrouw spreek ik bijvoorbeeld geen Zeeuws, maar ik heb me er nooit voor geschaamd dat ik Zeeuws praat. Ik sprak het thuis en op school en ik vind het belangrijk om de taal te blijven spreken. Ik wil dat mijn zoontje Nick (2) het ook leert. Ik zou het mooi vinden als hij het zou kunnen." kant. Dat relativeert het Zeeuwse gehalte weer, want er zijn zelfs lij nen naar Letland." Aan aanwas geen gebrek. Vorig jaar werd Sem geboren, de eerste van de 15e generatie Van den Driest sinds eind 16e eeuw. Een heuse stamhouder zelfs. De toe komst van de naam Van den Driest is voorlopig verzekerd. „We zijn de uitsterving nog niet nabij." zaterdag 13 januari 2018 GO Zeem/ Leendert de Jonge (38) uit Zierikzee wilde nooit in de stad wonen. Hij hecht nog steeds aan zijn geboortedorp Kerkwerve, waar hij tot zijn 23e heeft gewoond. Valeska Nastaly Familienamen zijn vaak erg streek- of zelfs plaats gebonden. Welke namen komen, volgens het tele foonboek, het vaakst voor in typisch Zeeuwse dorpen? Stavenisse Yerseke 1. Potappel 1. Sinke 2. Van Haatten 2. Nieuwenhuize 3. Vos 3. De Koeijer/Van Stee Westkapelle Koewacht 1. Minderhoud 1. Martens 2. Lievense 2. De Letter 3. Huibregtse 3. De Vliegher Meliskerke Sint Philipsland 1. Wisse 1. Verwijs 2. Riemens 2. Reijngoudt 3. De Visser 3. Quist Oosterland Kamperland 1. Stouten 1. Koole 2. Otte 2. Clement 3. Bolle/De Bruine 3. Versluis BRON: TELEFOONBOEK.NL Waarom bent u een echte Zeeuw? Hoe gedraagt een Zeeuw zich? Wat is voor u typisch Zeeuws? Leendert de Jonge. FOTO ERNESTA VERBURG T-SHIRT BESCHIKBAAR GESTELD DOOR ZEEUWSE WINKEL Dossier 100% Zeeuw. pzc.nl/echtezeeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49