II 12 WEE De Zeeuwse taele verwatert, jongeren trekken weg en butendiekers strijken hier neer. De provincie verandert, maar tegelijkertijd lijkt het Zeeuwse sentiment sterker dan ooit. Vandaag deel zeven van de serie '100% Zeeuw': de achternaam als bondigste samenvatting van eeuwen Zeeuwse familiegeschiedenis. Je neuze is gin kapstok - Je hoeft niet alles te weten Een deel van de familie is uitge waaierd over de wereld. „Ome Jo, de broer van mijn vader, is bij voorbeeld na de oorlog naar Aus tralië geëmigreerd. Hij was 18 en vertrok gewoon", zegt Maarten. „Hij is inmiddels 85. Hij heeft vijf zonen, van wie de meeste hier zijn geweest, omdat ze nieuwsgierig zijn naar hun wortels. Dat ervaren we vaak: hoe verder weg ze wo nen, hoe sterker de binding is." Zeeland blijft de bakermat, het hart van de familie, zeker voor het bestuur van de stichting. „Ook al zijn onze voorouders hier in feite komen aanwaaien, ik voel me wel Hoe verder weg ze wonen, hoe sterker de binding is naast elkaar gelegd. Het klopte exact", zegt Frans. Bij de volkstelling van 1947 werden in Nederland 76 Van den Driesten genoteerd, van wie 66 in Zeeland. Daarmee kan het met recht een Zeeuwse naam worden genoemd. Zoals er vele waren en zijn. Ook bijvoor beeld Maljaars, Cijsouw, De Feij- ter, Potappel, Dingemanse, Diele- man, Francke, Gabriëlse, Provoost, De Nooijer, Minderhoud, Hame link, Traas, Roelse, Riemens, Weststrate, Jobse, Fievense, Sinke, Wisse en Joosse waren destijds vrijwel exclusief voor Zeeland. Maar hoe Zeeuws is Zeeuws? Veel familienamen die nu kenmerkend voor de provincie zijn, hebben hun oorsprong elders. De grootschalige emigratie eind 16e eeuw van Zuid-Nederlanders naar het Noorden, wijkend voor de Spaanse tirannie, speelde daarbij een belangrijke rol. Evenals later de komst van Waalse en Franse protestanten. Onder de vele nieuwe Zeeuwen was Aernout Mattheeusen van den Driessche uit Snaaskerke, een dorp bij Oostende. Hij vestigde zich rond 1590 in Grijpskerke en is nu de oudst bekende voorvader van de Van den Driesten ('Dries sche' werd in de loop der tijd ver vormd tot 'Driest'). „We hadden verwacht, ergens hoog in de stam boom, met de Bevelandse familie Van den Dries aansluiting te vin den", zegt Marcel. „Maar die lijnen kwamen niet bij elkaar." Alle huidige naamdragers - in diverse takken van de stamboom - zijn nakomelingen van Willem van den Driest en Magrieta Jonge- pier, die in 1792 trouwden. Iedere Van den Driest is dus aantoonbaar familie. De stichting brengt hen bij elkaar, deelt de kennis over hun historie, maar ook nieuwtjes over de huidige generaties. „Daardoor gaat de familie steeds meer leven", zegt Bep. formatie over familieleden gaan verzamelen. Ik wilde ze allemaal leren kennen." Pas veel later, na zijn arbeid zame leven, maakte hij er samen met zoon Marcel echt werk van. Anthon spoorde alle Van den Driesten op en hoorde hen uit over hun familieverleden. „En dat allemaal in de Zeeuwse taele, an ders komt er vaak geen woord uit." Marcel dook in de archieven en or dende alle informatie. Dat leidde in 1994 tot de publicatie van de complete stamboom. Onafhanke lijk van hen bleek Frans, die zij nog niet kenden, ook al genealo gisch onderzoek te hebben ge daan. „We hebben de resultaten Van den Driest is de naam. Aange naam. Van den Driest, met een t. En geen 'der' maar 'den'. Een typisch Zeeuwse - of beter gezegd: Walcherse - naam. In totaal 182 mensen dragen deze met trots. En één ding weten ze zeker: ze zijn al lemaal familie van elkaar, van na bij of wat verder af. Ze hebben zich intensief in de historie van hun naam verdiept. In 1999 is er zelfs een stichting opge richt: Die 'drieste'van den Drieschen. „Het doel is onderzoek te doen naar het geslacht Van den Driest, maar ook het versterken van de fa milieband door middel van jaarbe- richten, een website en familiebij eenkomsten", zegt Maarten van den Driest uit Middelburg. Hij is voorzitter van het bestuur, dat ver der bestaat uit Anthon (Oost-Sou burg), Frans (Serooskerke), Marcel (Vlissingen) en Bep (Middelburg). Allemaal Van den Driest, vanzelf sprekend. „In 1940 ben ik op 6-jarige leef tijd door pleegouders opgevan gen", zegt Anthon. „Er was voor mij één probleem: mijn naam was anders dan die van mijn pleegva der en -moeder. Toen ik op mijn dertiende of veertiende op mijn fietsje over Walcheren croste, zag ik op een vrachtwagen ineens met grote letters 'Van den Driest' staan. Daar was ik zó van onder de U indruk. Dat is de aan zet geweest. Op rode kaartjes ben ik toen in- zaterdag 13 januari 2018 GO Iedere Van den Driest is familie Wereldwijd leven nu 182 men sen die Van den Driest heten, of met die naam geboren zijn. 27 Van den Driesten zijn van de 11e generatie (gerekend vanaf stamvader Aernout), 65 van de 12e generatie, 74 van de 13e ge neratie en 15 van de 14e genera tie. De vorig jaar geboren Sem in Domburg is de eerste represen tant van de 15e generatie. - Maarten van den Driest Het bestuur van de Van den Driest-stichting (vanaf linksboven, met de klok mee): Bep, Anthon, Maarten, Marcel en Frans van den Driest. Rechts: aan de deur bij Anthon. foto sernestaverburg Rolf Bosboom Deze krant onderzoekt in de serie '100% Zeeuw' het Zeeland- gevoel, dat volop leeft en breed wordt uitgedragen. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt ie mand tot een 'echte' Zeeuw? Volgende week zaterdag in dit weekendkatern de achtste afle vering van de serie '100% Zeeuw': een reportage uit Stave- nisse, het meest Zeeuwse dorp van Tholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48