II Zieke essen in Veerse Bos leveren gevaar op Op wereldreis met een peuter 4 Een wereldreis maken met een peuter? Dat kan! Marry Fermont (38), Denny ter Steege (46) en hun dochter Liv (2,5) uit Middelburg vertrekken eind volgende maand voor een avontuur. Logeerhuis voor verwarde mensen Zeeuwse kerken na 65 jaar in actie voor Pakistan Elke morgen, als Denny de afwasmachine uitruimt, denkt hij even terug aan de tijd dat hij met zijn ge zin in een camper langs de oost kust van Australië reisde. „Je hoeft er alleen twee lepels en een paar borden af te wassen. Het leven is zo simpel." Marry droomt ook al weg bij de gedachte. „Reizen geeft een geluksgevoel, je hebt geen zor gen, het is ongecompliceerd." Denny vult aan: „Een gevoel van vrijheid en onbeperkt genieten van elkaar, van de natuur en van andere mensen." Die ervaring willen ze opnieuw meemaken, maar dan langer. Het gezin vertrekt daarom op 26 fe bruari voor een wereldreis van een jaar. Ze verruilen hun vertrouwde rijtjeshuis voor een avontuur dat begint in Vancouver. Ze toeren in acht maanden dwars door Ame rika en Canada. Daarna reizen ze twee maanden door Nieuw-Zee- land en twee maanden door Azië. Marry en Denny zijn globetrot ters. Voor Liv geboren werd, reis den ze al naar alle hoeken van de wereld. Marry woonde als tiener een jaar in de VS. En samen met hun dochter waren ze al in onder meer Australië, Sardinië, Thailand en Montenegro. „Mensen maken zich zorgen dat een kind uit het ritme raakt, maar Liv is een echte reiziger. Ze wordt constant geën- tertaind, doet elke dag iets leuks en houdt van de non-stop aan dacht die ze krijgt." Reizen met een kind is wel anders. „Het is niet haar keuze. We slepen haar mee, dus we moeten wel zorgen dat ze het ook leuk heeft. We hebben bij voorbeeld alleen rechtstreekse vluchten geboekt. Met z'n tweeën zouden we ergens twaalf uur op een luchthaven crashen, maar dat kan niet met een peuter. We heb ben ook gekozen voor landen, waar je weinig risico loopt wat be treft ziekten. Je kunt er in de win kel alles krijgen wat hier ook is." Een wereldreis is duur. Marry en Denny wilden daarom ook gaan werken tijdens hun reis. „Maar dat mag alleen als je jonger bent dan 35." Ze lacht: „Eigenlijk zijn we dus bejaard." Daarom heeft het stel iets anders bedacht: ze willen zo veel mogelijk bij mensen thuis overnachten. In ruil daarvoor maakt Marry, die fotografe is, een fotoshoot van hun gastheren. Een oproep in verschillende facebook- groepen heeft al tientallen over nachtingsadressen opgeleverd. Marry: „Het is budgettair aantrek kelijk, maar het is ook leuk voor Liv, omdat ze met andere kinderen kan spelen. Bovendien krijg je een veel beter beeld van het leven en de gebruiken in een land." Het gezin gaat onderweg vlog- We slepen haar mee, dus we moeten wel zorgen dat ze het ook leuk heeft gen en bloggen over hun reiserva ringen. Ze hopen mensen te inspi reren om ook met hun kind op reis te gaan. „Veel mensen durven het niet. Als ze lezen hoe wij het vin den en waar we tegenaan lopen, dan nemen ze zelf misschien snel ler de stap." Volg het gezin via www.fer- montfotografie.nl, of via op Face- book, YouTube en Instagram. Het gaat slecht met de es. Vooral in Noord-Nederland, de polders en Zuid-Holland, maar ook in Zeeland heeft de boom te kampen met de essentaksterfte. Staatsbosbeheer gaat de zieke bomen vanaf vol gende week rooien. Dat gebeurt op diverse plaatsen op en rond natuur- camping Het Veersche Gat. Het gaat om bomen langs wegen en paden en bij kampeerplekken, die nu of op korte termijn gevaar kunnen (gaan) opleveren. Delen van het bos zijn tijdelijk niet toegankelijk tijdens het werk. Eind januari zijn de kap- werkzaamheden naar verwachting afgerond. Daarna vinden er nog wat aanvullende werkzaamheden plaats, zoals het weer op orde bren gen van de paden. De aannemer zorgt ook voor de afvoer van de bomen. Vooralsnog worden geen nieuwe bomen herplant, Staatsbosbeheer bekijkt eerst hoe het bos zich ont wikkelt. De essenstaksterfte wordt volgens boswachter Karei Leef- tink veroorzaakt door een schim mel, het vals essenvlieskelkje. „De schimmel is van oorsprong afkom stig uit Oost-Europa, maar ver spreidt zich met zijn sporen mak kelijk door de lucht. Via het blad dringt het schimmelweefsel de tak ken en van daaruit de rest van de boom binnen. Uiteindelijk leidt dit meestal tot het afsterven van de boom en het daarmee gepaard gaande gevaar." De proef met een logeerhuis voor psychiatrische patiënten in Hulst loopt goed. Het project van drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, zorgorganisaties Zeeuwse Gronden en Emergis en zorgver zekeraar CZ wordt mogelijk uit gebreid. Doel is ook op Walche ren een soortgelijk logeeradres op te zetten, zei gedeputeerde Ben de Reu gisteren in de pro vinciale commissie economie. De psychiatrische afdelingen van ziekenhuizen in Terneuzen en Vlissingen werden twee jaar terug gesloten. Bij Emergis, in stelling voor geestelijke gezond heidszorg, bestaat een wachtlijst. Daardoor zouden meer ver warde mensen op straat voor problemen zorgen. Volgens ZAAP, een actiegroep van Wal- cherse cliënten in de geestelijke gezondheidszorg, is er sprake van excessen. Emergis-directeur Paul de Schipper zei in decem ber nog in een interview met Eén Vandaag dat te fors is bezui nigd op geestelijke gezondheids zorg. Volgens gedeputeerde De Reu gaat het de goede kant op. Naast de proef in Hulst, De Intensive Home Treatment-teams van Emergis draaien na een moei lijke start ook naar behoren. Deze teams leveren thuis zorg aan mensen die in een crisis zit ten. In T953 werd in de Pakistaanse havenstad Karachi geld ingeza meld voor de watersnoodramp in Zeeland. Ongeveer 65 jaar la ter doen Zeeuwse kerken iets te rug. Meer dan 57 Zeeuwse ker ken hopen in 2028 samen met Kerk in Actie 90.000 euro op te halen voor Pakistan. 'Help them, join the Holland Evening' prijkte in maart 2953 op een dia in bioscopen in Karachi. In de Pakistaanse havenstad werd op dat moment geld inge zameld voor de watersnood ramp, nu 65 jaar geleden. Dat blijkt uit een unieke Pakistaanse dia in het archief van het Wa tersnoodmuseum in Ouwerk- erk. Net als veel andere landen bood ook Pakistan hulp aan dor pen in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant die getroffen waren door de watersnoodramp. Ongeveer 65 jaar later doen Zeeuwse kerken iets terug. Veel protestantse gemeenten steu nen, via Kerk in Actie en onder de naam 'Zeeland voor Pakistan', projecten in Pakistan. Met een speciale krant vraagt Kerk in Actie aandacht voor Pa kistan. De krant is gratis te be stellen via: www.kerkinactie.nl/ webwinkel. zaterdag 13 januari 2018 Een fotoshoot in ruil voor een slaapplek Marry, doch ter Liv en Denny. FOTO RUBEN OREEL Cornelleke Blok Middelburg -Marry Fermont In het Veerse Bos bij Veere zijn veel essen aangetast door de essentaksterfte. Ze leveren ge vaar op en daarom worden ze gerooid. Luc Oggel Veere ze Frank Balkenende Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40