Rechter: Ambtenaar terecht ontslagen 3 Tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst werden vier Zeeuwse Complimenten uitgereikt aan personen en organisaties vanwege hun bijzonder prestatie voor Zeeland. Leuk, zo'n compliment, zeggen ze. Maar het kan nog mooier. sie van Zeeland Seaports en Gent tot North Sea Port. Voor de ko mende jaren, gaf hij aan, zal duur zaamheid voorop staan. Polman stipte in dat verband ook de onom keerbare klimaatverandering aan en de invloed van nieuwe techno logie op economie en leefbaarheid. Vier personen en organisaties ontvingen een Zeeuws Compli ment, waarbij 'Zeeuwse kracht als motor voor de samenwerking' steeds van toepassing was. Martin Dekker (voorzitter Agrarische Na tuurvereniging Groene Oogst en bestuurslid Poldernatuur Zeeland) wegens zijn inzet voor natuur en landschap in Zeeland en zijn con structieve houding. Stichting Duurzaam Groede spant zich in voor groene initiatieven zoals het opzetten van zonneparken, een aardgasvrij Zeeland en het terug dringen van de C02-uitstoot. Het echtpaar David en Ria Kasse zet zich al jaren in voor een 'dementie vriendelijk Zeeland' en is onder meer betrokken bij de oprichting van het Alzheimercafé Walcheren. De werkgroepen Energiek Noord- Beveland en Vraagbundeling Schouwen-Duiveland ten slotte, hebben door samenwerking snel internet weten te realiseren in bui tengebieden. De vrouw werkte sinds medio 2010 bij de gemeente Vlissingen. Zij was onder meer betrokken bij de Frans Naereboutprijs, waarmee de ge meente elke twee jaar vrijwilligers eert. Voor de editie van 2016 had zij een ambtelijke nota opgesteld, zo dat het college van burgemeester en wethouders een besluit kon nemen over de prijs. De vrouw vergat ech ter de nota in de goede 'status' te zetten, waardoor deze niet het col lege bereikte en er geen formeel be sluit kwam. Toen ze zich dat eind november 2016 realiseerde - een week voor de uitreiking - heeft zij het concept-besluit eigenhandig voorzien van de digitale handteke ning van de eerste locosecretaris. Daarmee deed ze het voorkomen dat het college eind oktober een be sluit over de prijs had genomen. De handelwijze van de vrouw kwam al snel aan het licht. Ze zei zich te realiseren fout bezig te zijn geweest, maar in paniek te hebben gehandeld. Dat zou het gevolg zijn geweest van een burn-out. De vrouw werkte al langer terwijl ze overspannen was. Het gemeente bestuur toonde geen clementie en ging over tot strafontslag wegens 'plichtsverzuim'. De ambtenaar is Echtheid van collegebesluiten moet boven iedere twijfel verheven zijn daarop naar de rechter gestapt in een poging dat terug te draaien en met terugwerkende kracht haar sa laris te ontvangen. Ook wilde zij dat de gemeente een medisch onderzoek zou instel len. De vrouw is ervan overtuigd dat zij in gezonde gesteldheid nooit zo zou hebben gehandeld. De rechter in Middelburg heeft haar in het ongelijk gesteld, zo blijkt uit het vonnis dat deze week is ge publiceerd. Volgens de rechter ma ken de verklaringen van de vrouw duidelijk dat zij zich eind novem ber 2026 wel degelijk realiseerde dat zij fout was, maar er bewust voor koos erover te zwijgen uit angst voor de gevolgen. Het 'onfortuinlijke incident', zo als de rechter het noemt, kan niet volledig worden toegeschreven aan een burn-out. „Zij was in staat om afwegingen en een keuze te ma ken", zo staat in het vonnis. Daar mee is er sprake van plichtsverzuim en mocht het gemeentebestuur dus overgaan tot een disciplinaire straf. De vrouw vindt dat zij wel heel zwaar wordt gestraft. Haar fout had immers geen ernstige gevolgen en ze behaalde er geen persoonlijk voordeel mee. Volgens de rechter doet dat niet ter zake. Door haar eigen toedoen is 'haar integriteit als gemeenteamb tenaar aangetast', staat in het von nis. „Haar handelen raakt ook de in tegriteit van het college en de ge meente. De echtheid van collegebe sluiten dient immers onder alle omstandigheden boven iedere twijfel verheven te zijn." Vicky Tsoutsanis, advocaat van de eiseres, beraadt zich samen met haar cliënte op het instellen van ho ger beroep bij de Centrale Raad van Beroep. Verder onthouden zij zich van commentaar. Zeeuws Compliment zaterdag 13 januari 2018 A Stichting Duurzaam Groede, voorzitter Bart Groot (rechts) en vice-voorzitter Adrie Neuféglise Bart Groot: „Den Uyl sprak 45 jaar geleden bij de eerste autoloze zondagen de woor den: 'Het zal nooit meer worden zoals het was.' Die profetie is uitgekomen. Het ener gieprobleem is een complex probleem. De vraag is: in 2050, hoe leven we dan? Het is aan de overheid vooruit te kijken en nu de maatregelen te nemen die nodig zijn. De overheid moet de technologieën stimuleren die nodig zijn om de overgang naar duur zame energie te bewerkstelligen. En ervoor zorgen dat daar draagvlak voor is onder de bevolking." Dementievriendelijk Zeeland, David en Ria Kasse Ria Kasse: „Er is meer ondersteuning nodig om mensen met dementie zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Meer geld, meer ver pleegkundige zorg, meer logeerhuizen, meer dagcentra waar mantelzorgers elkaar kun nen ontmoeten en dementerenden een op vangplek vinden. Het mooiste zou zijn, in ie dere kern. Zeeland is niet klaar voor de epi demie van dementie die op ons afkomt, als er geen medicijnen tegen komt, tenminste." Martin Dekker, voorzitter van de Agrari sche Natuurvereniging Groene Oogst en Poldernatuur Zeeland „Het zou mooi zijn als méér boeren op hun eigen bedrijf iets voor agrarische natuur zouden doen. Er zijn genoeg mogelijkheden. Een bloemenrand inzaaien met plukbloemen is al genoeg. Je geeft er dieren en planten een leefomgeving mee, er komen mensen op af die je kunt uitleggen wat er naast die bloemen op het veld staat, ledereen geluk kig, toch?" Energie Noord-Beveland en werkgroep Vraagbundeling Schouwen-Duvieland (op de foto Jan Deurloo en Nicole Bil) Jan Deurloo: „Wij hebben het compliment gekregen vanwege onze inspanningen voor snel internet in het buitengebied. Bij ons komt het wel goed. Maar we hopen dat ook in andere regio's trekkers opstaan om dat voor elkaar te krijgen. Je hebt nu nog zes weken de kans daarvoor. Het is net als met de riolering; er is een moment geweest dat die werd aangelegd en men oordeelde dat er in het buitengebied niet genoeg vraag naar was. Toen was de kans verkeken. Ga dus langs bij je buren en ga met zijn allen naar Delta en vraag om snel internet!" Een ongelukkige fout is een ambtenaar van de gemeente Vlissingen duur komen te staan. Zij heeft strafontslag gekregen. Een poging dat via de rechter ongedaan te maken, is voorlopig op niets uitgelopen. Rolf Bosboom Vlissingen -Rechtbank Werkgroep Vraagbundeling Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39